MINI celkom inak: S okrúhlym OLED displejom

Pondelok, 31 júl 2023

Displej v aute má bežne klasický obdĺžnikový tvar, ktorý teraz britská značka MINI mení na okrúhly, resp. kruhový a pripravila pre rodinu svojich nových modelov veľký skok do digitálnej éry. Je ním nový ikonický centrálny displej z vlastného vývoja.

1-airconsole
Okrúhly OLED displej bude zdobiť rodinu nových modelov britskej značky

Jednou z digitálnych inovácií novej rodiny Mini je absolútna novinka v automobilovom priemysle. Ide o Mini Interaction Unit, prvý kruhový OLED displej s osviežujúcim dizajnom užívateľského rozhrania typickým pre značku Mini.

Unikátna novinka - centrálny displej

Okrúhly OLED displej s priemerom 24 centimetrov a bohatými farbami dokonale zapadá do interiéru nových modelov Mini. Umiestnený je tak, aby umožňoval pohodlné sledovanie s pozície vodiča i spolujazdca.

Stefanie Wurst, šéfka značky MINI, o ňom povedaka: "Centrálny displej v novej rodine Mini je okrúhly a prvýkrát dostane aj okrúhly obsah. Som presvedčená, že digitálna sila nových modelov poteší zákazníkov Mini na celom svete."

Mini Operating System 9

Jednou z ďalších digitálnych inovácií novej rodiny Mini je nový operačný systém Mini Operating System 9. Vyniká emocionálne pútavým dizajnom špecifickým pre britskú značku a je upravený pre dotykové ovládanie. Je z vlastného vývoja spoločnosti BMW a prvýkrát využíva softvérový balík Android Open Source Project (AOSP).

Frank Weber, člen predstavenstva spoločnosti BMW zodpovedný za vývoj vyzdvihuje režimy Mini Experience a hlasový asistent: "Pre novú rodinu Mini predstavujeme balík unikátnych technológií. Vychádza z najnovšieho technologického balíka automobilky BMW a do funkcií, ktoré definujú značku, ako sú režimy Mini Experience a hlasový asistent, prináša veľmi špecifickú atmosféru Mini. Výsledkom je ukážka špičkových digitálnych schopností s vycibreným citom pre detail.”

2-mini
Príklady možných farebných zobrazení centrálneho displeja Mini

Balík ďalších inovácií

Až osem režimov MINI Experience poskytuje mimoriadny zážitok z jazdy prostredníctvom zladeného využitia svetla, vzhľadu užívateľského rozhrania a nastavenia pohonu a zvuku. Voliteľný svetelný projektor na zadnej strane Mini Interaction Unit zaplaví celú palubnú dosku farbami a vzormi z režimu Experience Mode. Tomu sa prispôsobí aj zobrazenie obsahu na voliteľnom head-up displeji.

Spolu uvádza britská značka pre novú rodinu MINI množstvo ďalších digitálnych inovácií. Tie podstatné sme stručne predstavili. Ďalšie sa uvedú s novými modelmi, ako napríklad zvuková grafika pre čisto elektrické modely, alebo Inteligentný osobný asistent, ktorý sa aktivuje na ovládanie dôležitých funkcií hlasovým povelom Hey MINI.

K ďalším novým inováciám sa radí aj cloudový navigačný systém MINI Navigation, ktorý poskytuje obzvlášť rýchly a presný výpočet trasy. Najnovšie mapové údaje sa vždy vysielajú naživo priamo do vozidla. A tak vodiči plne elektrických modelov značky Mini sa môžu pokojne vydať aj na dlhšie cesty.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.