Mini Paddy Hopkirk: Z úcty k víťazstvu v roku 1964

Štvrtok, 14 január 2021

Históriu slávnej Rallye Monte Carlo obohatil a preslávil v roku 1964 malý britský automobil Morris Mini v sedle so severoírskym jazdcom Patrickom Paddy Hopkirkom.

1-Mini-paddy-hopkirk

Na počesť tejto udalosti a rallye jazdca Paddy Hopkirka pripravil bavorský výrobca automobilov, ktorý je vlastníkom automobilky Mini, špeciálnu edíciu modelu Mini Paddy Hopkirk Limited Edition. Pamätnú edíciu pomenovali po jazdcovi víťazného súťažného auta Morris Mini jazdca na slávnej rallye v roku 1964.

Novým modelom si automobilka Mini pripomína víťazstvo legendárneho Morris Mini Coopera S Mk1 na Rallye Monte Carlo v roku 1964, kde tento klasický miniautomobil nečakane triumfoval a musel čeliť mnohým konkurentom s výrazne výkonnejšími motormi. Navigátorom Paddyho Hopkirka bol Henry Liddon.

Severoírsky bývalý rallye jazdec Patrick Paddy Hopkirk je prvým zo sto zákazníkov v Spojenom kráľovstve, ktorí si prebrali kľúče od nového modelu Mini, pomenovaného na jeho počesť Mini Paddy Hopkirk Limited Edition.

2-Morris-Mini

Jubilejný model Paddy Hopkirk Limited Edition vychádza z 3-dverového Mini Cooper S a bude dostupné s automatickou aj manuálnou prevodovkou. Motor poskytuje výkon 131 kW/178k a krútiaci moment 280 Nm, pričom zrýchlenie z 0 na 100 km/h mu trvá iba 6,7 sekundy, 6,8 sekundy s manuálnou prevodovkou.

Víťazný bývalý rallye jazdec Paddy Hopkirk: "Nesmierne mi lichotí, že vzniklo Mini pomenované na moju počesť. Moja kariéra je už dlho za mnou, takže pripomenutie môjho víťazstva z roku 1964 je pre mňa veľkou poctou. Dizajnéri dopriali vozidlu veľa doplnkov, ako napríklad číslo 37, pásy na kapote či farby, ktoré odkazujú na moje víťazné klasické Mini. Pripomína mi to veľmi šťastné dni a vracajú sa mi nádherné spomienky”.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.