O európske Auto roka 2021 zabojuje sedem finalistov

Utorok, 12 január 2021

Poznáme sedem finalistov, z ktorých jeden ovenčia titulom európske Auto roka 2021. Ktoré zo siedmich noviniek vybratých medzinárodnou porotou zloženou zo 60 novinárov z 23 európskych krajín získa najviac bodov a titul Auto roka 2021?

4-LR-Defender
Kandidátom na Auto roka 2021 je aj Land Rover Defender

Anketa Auto roka siaha do roku 1963. Z víťazstva v minulom roku mala najväčšiu radosť francúzska automobilka Peugeot, keď titul Auto roka 2020 pripadlo jej modelu 208.

Kto sa bude tešiť tento rok? Kandidátov je sedem. Podľa abecedného poriadku sú to Citroën C4, Cupra Formentor, Fiat 500, Land Rover Defender, Škoda Octavia, Toyota Yaris a Volkswagen ID.3.

Sedem kandidátov na titul tohtoročného európskeho Auta roka je rôznorodých. Posledný v zozname kandidátov je elektrický Wolkswagen ID.3 a je jediný plne elektrický automobil. Zastupuje segment, ktorý sa v súčasnosti považuje za najviac preferovaný smer. Na opačnom konci je prekvapujúco terénny Land Rover Defender, mimochodom tak trošku aj slovenský zástupca, keďže je produktom britského závodu v Nitre.

Citroën C4 zastupuje výrazný dizajn, inovatívne technológie, je pohodlný, niečo ako žehlič ciest, teda lietajúci koberec a má vysoký jazdný komfort. Španiel Cupra Formentor je zasa z rodu športovo ladených crossoverov. Fiat 500 zastupuje segment malých áut, ale hlavne ako hybridný model dláždi Fiatu cestu k splneniu emisných požiadaviek.

Toyota Yaris vo verzii hybrid propaguje hybridné ústrojenstvo japonskej značky, ktorá má v tejto oblasti obrovské skúsenosti, ale aj Yaris s konvenčným pohonom je skvelý variant.

Škoda Octavia štvrtej generácie je najpredávanejší model u našich západných susedov, ale veľmi obľúbená je aj v ostatnej Európe, hlavne západnej a vo Veľkej Británii. Keďže sa dostala medzi sedem finalistov, svedčí to o tom, že klasické autá v ére SUV sú stále populárne.

Meno víťazného automobilu, ktorý získa titul Auto roka 2021, sa dozvieme 1. marca tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.