Obchodu s jazdenými autami sa darí, aj keď ceny rastú

Sobota, 07 máj 2022

Tridsať rokov na trhu s jazdenými autami znamená mať dostatočné skúsenosti a veľký prehľad ako predávať a vykupovať autá, ktoré už niekto vlastnil. Práve tých spomínaných 30 rokov si pripomína spoločnosť AAA Auto patriaca do holdingu Aures.

Bratislava-01

Rok 1992 sa zapísal do rodného listu dnešného AAA Auto. Aby to pri vyslovovaní nepripadalo, že koktáme (a-a-a-a uto), verejnosť si to zjednodušila na tri-áčka. Takže keď sa známeho spýtame kde práve kúpil to svoje "nové" auto, tak pravdepodobne odpovie, že v "troch áčkach".

My sme si síce žiadne auto v AAA Auto nekúpili, ani sme im nič na odkúpenie neponúkli, zato sme si však vypočuli rozprávanie generálnej riaditeľky Karolíny Topolovej, ktorá v krátkosti zhrnula tri desaťročia činnosti najväčšej spoločnosti v Českej i Slovenskej republike, ale aj v Poľsku či Maďarsku, zaoberajúcej sa sprostredkovateľskou činnosťou s jazdenými autami.

Jako sme spomenuli, AAA Auto funguje v skupine Aures Holdings. V nej majú svoje miesto ešte aj Mototechna a Auto Diskont. Spolu tieto tri spoločnosti za prvé tri mesiace roku 2022 predali 21 787 jazdených áut, čo je najviac za jeden štvrťrok vo svojej tridsaťročnej histórii. Prispela k tomu aj nová spoločnosť Driverama, ktorá má už 11 pobočiek v Nemecku.

"V prvom štvrťroku 2022 sme predávali v priemere viac ako 245 vozidiel denne, a tak za prvé tri mesiace sme predali takmer 22 tisíc áut, čo je rekord za prvý štvrťrok počas celej našej existencie. V Českej republike to bolo 12 033 áut, v Poľsku 4924, na Slovensku 4544 a v Driverame, ktorá začala predávať vo februári, 286 vozidiel," - hovorí Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva Aures Holdings.

Dotkla sa aj problematiky, ktorá súčasnú situáciu na trhu s jazdenými autami komplikuje. Uviedla, že na trhu je nedostatok nových áut spôsobený nedostatkom niektorých komponentov v automobilkách. To následne vedie k zvýšenému dopytu po jazdených autách , ale aj k rastu ich cien, zhruba o 15 % ročne za posledné dva roky.

K trhu jazdených áut svoje skúsenosti tlmočil aj prevádzkový riaditeľ spoločnosti Aures Petr Vaněček. Zameral sa aj na nový smer rozvoja služieb – Cross-Border trading: "Pri každom vykúpenom vozidle robíme arbitráž medzi jednotlivými trhmi. Vozidlá ponúkame buď na inom trhu, ako na ktorom sme ich vykúpili, alebo ich ponúkame na viacerých trhoch naraz. Vďaka tomu môžeme na jednom mieste ponúknuť viac než 12 tisíc preverených vozidiel na predaj, či už ide o Slovensko, ČR alebo Poľsko."

Štvrtým v skupine Aures Holdings je spoločnosť Driverama založená na on-line obchodovanie s jazdenými autami v západnej Európe. Po necelom roku od založenia má Driverama 11 retailových pobočiek v Nemecku, a v ponuke mala viac než tisíc vozidiel, potom pribudlo ďalších viac ako 1600 áut.

Jednou z aktivít skupiny Aures je pomoc Ukrajine. "Situácia na Ukrajine sa ma osobne veľmi dotkla a okamžite sme začali pomáhať. Na konto neziskových organizácií sme poslali takmer 160 000 eur, týždenne posielame na Ukrajinu v priemere 800 lekárničiek. Pripravili sme ubytovanie pre ukrajinské matky a deti, zapožičali dve desiatky áut na prevoz ukrajinských rodín a naši zamestnanci sa zapojili do dobročinnej činnosti," uviedla Karolína Topolová.

Informovala tiež o založení Detskej dopravnej nadácie na Slovensku spolu so slovenským ÚAMK. Povedala, že ju teší pomoc konkrétnym deťom obetí dopravných nehôd, tak ako to Aures robí v ČR, kde Nadácia podporuje deti, ktoré prišli o jedného alebo oboch rodičov pri dopravnej nehode a ktorým pomáha po celý čas štúdia, až do veku 25 rokov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.