Obchvat Bratislavy slúži už rok

Streda, 31 august 2022

Nultý obchvat Bratislavy ako jeden z najväčších infraštruktúrnych projektov na Slovensku je už takmer rok kompletne otvorený. Vďaka nemu sa cesta zo smeru Šamorín až do centra Bratislavy skrátila až o polovicu.

1-D1-R7

Obchvat Bratislavy má celkovú dĺžku viac ako 59 km a zahŕňa 14 križovatiek a 122 mostných konštrukcii. Pracovalo na ňom viac ako 1500 ľudí a podieľalo sa na ňom 300 subdodávateľov. Výstavbu zastrešovalo konzorcium D4R7 Construction tvorené spoločnosťami zo Španielska a Rakúska.

Obchvat Bratislavy je najúspešnejší projekt výstavby ciest spĺňajúci tak slovenské ako aj európske štandardy. Vybudovaný bol za historicky najkratší čas v porovnaní s inými podobnými projektmi na Slovensku.

Bratislavský obchvat získal nedávno prestížne ocenenie Medzinárodnej federácie stavebného betónu za dizajn Lužného mosta vedúceho cez Dunaj.

Vďaka projektu D4R7 sa cesta zo smeru Šamorín do centra Bratislavy skrátila až o polovicu.

Benefitom obchvatu je nielen skrátenia jazdného času, ale zásadne sa zvýšil aj komfort a bezpečnosť cestovania a pomohol s odklonom dopravy obyvateľom Rovinky, Dunajskej Lužnej a Šamorína.

Projekt D4R7 nepriniesol len úľavu od tranzitnej dopravy, skrátenie cestovného času a nové a kvalitné cesty, ale aj jedno z najväčších súmostí v strednej Európe. Toto pozoruhodné inžinierske dielo premosťuje Dunaj medzi Rusovcami a Ketelcom ako šiesty bratislavský most. Vďaka nemu sa o polovicu odľahčila nákladná doprava na Prístavnom moste.

Projekt je momentálne v predbežnom užívaní, zatiaľ čo prebieha kolaudačné konanie, ktorého ukončenie sa očakáva do konca tohto roka.

1-D1-R7

2-D4 3-D4-2
(janGold)
Foto: (TG-AMI)
Pridať komentár
Bleskovky
homola
Víkend seriálu TCR na Nürburgringu sa vinou extrémnej hustej hmly, dažďa a nízkych teplôt nevydaril. Piatok počas voľných tréningov bolo ešte pekné počasie, ale v sobotu od rána až do 17tej hodine sa všetky aktivity na okruhu postupne rušili a nekonala sa ani kvalifikácia a neodjazdili sa ani prvé sobotňajšie preteky. Ak by sa boli odjazdili, Homola by podľa piatkových tréningových výsledkov štartoval do druhých nedeľňajších pretekov z nádejného druhého miesta. Prvé a jediné preteky sa tak konali až v nedeľu. Náš jazdec štartoval z deviatej pozície na štarte. Pred nájazdom do štvrtej zákruty sa dostal do neprehľadnej situácie, došlo ku kontaktu s iným vozidlom a vážnemu poškodeniu jeho auta a z pretekov odstúpil. Z deviatich pretekov seriálu videl Homola cieľovú pásku len štyrikrát. V septembri sa jazdia predposledné preteky seriálu na talianskej Monze, kde Homola minulý rok vyhral. Hádam mu to tam vyjde!
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.