Rolls-Royce pokračuje v písaní svojej histórie

Pondelok, 25 máj 2020

Rolls-Royce po prerušení výroby kvôli pandémii korunavírusu spustil ešte štvrtého mája znovu výrobu a britský Motor Cars, v súčasnosti v náručí bavorského BMW, pokračuje v písaní ďalšej kapitoly svojej bohatej histórie.

1-Rolls-Royce-Phantom
Rolls-Royce Phantom

Presne v rovnaký deň, 4.maja, ale v roku 1904, sa prvýkrát stretli ctihodní páni Charles Rolls a Henry Royce v hoteli Midland v Manchestri. Bolo to stretnutie, ktoré navždy zmenilo svet motorových vozidiel a luxusu. Rolls odchádzal z tejto schôdzky so sľubom, že vyrobí každé auto, ktoré navrhne Royce, a vyhlásil, že stretol najlepšieho inžiniera na svete.

Páni Rolls a Royce spoločne zdieľali víziu, že budúcnosť motorizmu bude veľkolepá. Inžinier Henry Royce mal zmysel pre dokonalosť a vrodenú pracovnú morálku, ktorá sa neskôr stala hlavným pilierom filozofie spoločnosti Rolls-Royce.

Sir Henry Royce zvykol hovorievať: "Vezmite to najlepšie, čo existuje a urobte to ešte lepším." Aristokrat Charles Rolls bol vynikajúcim znalcov motorismu so skúsenosťami z predaja dovezených automobilov. Jeho obchodný partner, Claude Johnson, prijal pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti Rolls-Royce a šíril tak meno začínajúcej spoločnosti do sveta.

Podnik čelil počas svojej 116-ročnej histórie mnohým mimoriadnym výzvam a prekážkam. Aj napriek tomu, že bola spoločnosť vtedy ešte v plienkach, v roku 1918 ustála pandémiu španielskej chrípky, ktorá zasiahla celý svet. O desať rokov neskôr, kedy sa svetová ekonomika zmietala v hospodárskej kríze, znovu stála firma pevne na nohách.

Otrasom hospodárskych a politických kríz doma aj vo svete značka úspešne odolávala aj v nasledujúcich rokoch a stala sa tak symbolom pokoja a stability v búrlivom nestabilnom svete.

Aj v roku 2008 firma ustála finančnú krízu a vyšla z nej ešte odolnejšia a silnejšia než kedykoľvek predtým. Svetom zmietajúca pandémia Covid-19 je možno jeden z najväčších testov, ktorým Rolls-Royce čelí, ale rozhodne nie je prvým. Značka Rolls-Royce stála pred každou výzvou s odhodlaním, dômyslom, odvahou a solidaritou. Práve v tomto duchu bude odteraz , teda od 4. mája 2020, podnik v Goodwoode vo Veľkej Británii pokračovať v produkcii nových automobilov.

1-Rolls-Royce-Phantom 2-Henry-Royce kopie 3-Charles-Rolls kopie
(jGold, Zdroj BMW)
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.