Rolls-Royce pokračuje v písaní svojej histórie

Pondelok, 25 máj 2020

Rolls-Royce po prerušení výroby kvôli pandémii korunavírusu spustil ešte štvrtého mája znovu výrobu a britský Motor Cars, v súčasnosti v náručí bavorského BMW, pokračuje v písaní ďalšej kapitoly svojej bohatej histórie.

1-Rolls-Royce-Phantom
Rolls-Royce Phantom

Presne v rovnaký deň, 4.maja, ale v roku 1904, sa prvýkrát stretli ctihodní páni Charles Rolls a Henry Royce v hoteli Midland v Manchestri. Bolo to stretnutie, ktoré navždy zmenilo svet motorových vozidiel a luxusu. Rolls odchádzal z tejto schôdzky so sľubom, že vyrobí každé auto, ktoré navrhne Royce, a vyhlásil, že stretol najlepšieho inžiniera na svete.

Páni Rolls a Royce spoločne zdieľali víziu, že budúcnosť motorizmu bude veľkolepá. Inžinier Henry Royce mal zmysel pre dokonalosť a vrodenú pracovnú morálku, ktorá sa neskôr stala hlavným pilierom filozofie spoločnosti Rolls-Royce.

Sir Henry Royce zvykol hovorievať: "Vezmite to najlepšie, čo existuje a urobte to ešte lepším." Aristokrat Charles Rolls bol vynikajúcim znalcov motorismu so skúsenosťami z predaja dovezených automobilov. Jeho obchodný partner, Claude Johnson, prijal pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti Rolls-Royce a šíril tak meno začínajúcej spoločnosti do sveta.

Podnik čelil počas svojej 116-ročnej histórie mnohým mimoriadnym výzvam a prekážkam. Aj napriek tomu, že bola spoločnosť vtedy ešte v plienkach, v roku 1918 ustála pandémiu španielskej chrípky, ktorá zasiahla celý svet. O desať rokov neskôr, kedy sa svetová ekonomika zmietala v hospodárskej kríze, znovu stála firma pevne na nohách.

Otrasom hospodárskych a politických kríz doma aj vo svete značka úspešne odolávala aj v nasledujúcich rokoch a stala sa tak symbolom pokoja a stability v búrlivom nestabilnom svete.

Aj v roku 2008 firma ustála finančnú krízu a vyšla z nej ešte odolnejšia a silnejšia než kedykoľvek predtým. Svetom zmietajúca pandémia Covid-19 je možno jeden z najväčších testov, ktorým Rolls-Royce čelí, ale rozhodne nie je prvým. Značka Rolls-Royce stála pred každou výzvou s odhodlaním, dômyslom, odvahou a solidaritou. Práve v tomto duchu bude odteraz , teda od 4. mája 2020, podnik v Goodwoode vo Veľkej Británii pokračovať v produkcii nových automobilov.

1-Rolls-Royce-Phantom 2-Henry-Royce kopie 3-Charles-Rolls kopie
(jGold, Zdroj BMW)
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Homola
Európsky šampionát cestovných vozidiel TCR pokračuje na okruhu v talianskej Monze. Slovenský pretekár Matej Homola po pódiovom umiestnení v Zolderi sa na Monzu teší a verí v dobré umiestnenie. "Monzu mám veľmi rád, je to okruh ktorý neskutočne dýcha históriou. V súčasnom nastavení nášmu autu okruh v Monze až tak nevyhovuje a dlhých rovinkách kvôli zníženému výkonu trochu strácame. S Monzou máme s tímom BRC výborné skúsenosti, pred sezónou sme tu testovali a dosiahli dobré výsledky,” vraví Homola.Voľné tréningy sú na programe v piatok, v sobotu je kvalifikácia (10,55h a 11,20 h) a prvé preteky (17,15 h), druhé potom v nedeľu (13,00 h). Naživo ich možno sledovať na Facebooku TCR Europe a na www.tcr-series.tv.
Opel-Mokka
Malé SUV nemeckej automobilky Opel Mokka X prichádza teraz v druhej generácii. Svetovú premiéru bude mať vzhľadom na pretrvávajúce opatrenia s koronavírusom iba pred malou skupinou zástupcov médií v v sídle automobilky, v nemeckom Rüsselsheime. Zato však pri počítačoch, notebookoch alebo na smartfónoch ju budú môcť virtuálne sledovať státisíce či milióny ľudí na celom svete. Svetová premiéra sa uskutoční už dnes 22. septembra o 13,00 hodine. Očakávaný nový Opel Mokka X (na snímke Mokka X súčasnej generácie) prestaví najvyšší šéf automobilky Opel Michael Lohscheller. Tlačovú konferenciu bude možné sledovať dnes od 13,00 hod. na YouTube https://www.youtube.com/opel.
Šikyňa
V talianskej Faenze sa konalo posledné podujatie série troch pretekov seriálu majstrovstiev sveta. Slovák Richard Šikyňa v triede MX2 na KTM 250 obsadil v prvej jazde 14. miesto a získal 7 bodov, druhú po páde a technických problémoch nedokončil. V priebežnom hodnotení seriálu má 52 bodov a patrí mu 21. priečka. Richard Šikyňa: "Preteky sa mi príliš nevydarili. Teraz mám 2 týždne čas do ďalších pretekov. Verím, že sa mi podarí dostať sa v Mantove tam, kde patrím." Nie veľmi spokojný bol aj Šikyňov manažér Peter Kolek: "Zo série troch podujatí vo Faenze nie som z Rišových výkonov nadšený. Nevyšla mu ani jedna kvalifikácia. Aj keď ukázal, že dokáže odštartovať do desiatky a vie udržať tempo, jazdecké chyby ho stáli veľmi dôležité body do priebežného hodnotenia."