Shell otvoril pri Senci ultrarýchlu nabíjačku

Sobota, 20 jún 2020

Pri Senci, v priestoroch čerpacej stanice Shell v časti Horný dvor, stáli vedľa seba špičkové elektrické modely prémiových automobiliek BMW, Mercedes-Benz, Porsche, Audi a Mini. Na nich predviedli združenie IONITY a spoločnosť Shell ukážku rýchleho nabíjania na novej ultravýkonnej nabíjacej stanici.

Shell

Nová nabíjacia stanica pri Senci je na Slovensku prvou ultra-fast nabíjacou stanicou medzinárodnej siete IONITY s výkonom až 350 kW, ktorú v týchto dňoch oficiálne sprístupnili pre elektromobily.

Za sieťou spoločnosti IONITY je spoločné združenie (joint venture) automobiliek BMW, Daimler, Ford a skupiny Volkswagen spolu s Audi a Porsche. Cieľom projektu je vytvoriť v Európe rozsiahlu sieť rýchlonabíjacích staníc s výkonom až 350 kW.

Na Slovensku prvá vysokovýkonná nabíjacia stanica má dve nabíjacie miesta a ponúka maximálny výkon 350 kW pre každé zo súčasne nabíjaných elektromobilov. Nabíjaciu stanicu pri Senci bude možné v budúcnosti rozšíriť o dve ďalšie miesta.

Cieľom IONITY pri jej vzniku bolo vybudovať do roku 2020 v Európe 400 rýchlonabíjacích staníc tak, aby sa elektromobilmi dalo bezproblémovo cestovať po európskych cestách aj na dlhé vzdialenosti.

Vznik konzorcia IONITY spadá do roku 2017. Doteraz vybudovalo v 24 európskych krajinách vyše 200 rýchlonabíjacích staníc a ďalších 40 je vo výstavbe s čo najskorším uvedením do prevádzky. Cieľom združenia je sprevádzkovať do konca roka 2021 280 IONITY dobíjacích miest pre elektromobily na 60 čerpacích staniciach Shell pri hlavných diaľničných ťahoch v desiatich európskych krajinách.

Výhodou ultrarýchlej technológie IONITY na čerpacej stanici Shell Senec je maximálny výkon každého dobíjacieho miesta. Technológia nabíjacej stanice dokáže súbežne nabíjať maximálnym výkonom aj pri obsadení viacerých miest. To presahuje štandard pri súčasných rýchlonabíjacích staníc. Dve nabíjacie miesta v Senci umožňujú vďaka maximálnemu výkonu 350 kW nabiť elektromobil novej generácie za 10 až 15 minút.

Vysokovýkonná nabíjacia stanica nabíja akumulátory elektromobilu automaticky a vždy najvyšším nabíjacím výkonom, ktorý auto podporuje. Videli sme to napríklad pri nabíjaní batérií elektrického Porsche Taycana, ktorých kapacita sa za 13 minút nabíjania zvýšila zo 7 kWh na 26 kWh. Alebo pri elektrickom Mini Cooper Se narástla kapacita za štyri minúty nabíjania z 33 na 44 kWh.

Dve nabíjacie miesta pri Senci na čerpacej stanici Shell, kde je potenciách rozšírenia o ďalšie dve nabíjacie miesta, využívajú energiu pochádzajúcu výlučne z domácich obnoviteľných zdrojov.

Kedy a kde bude na Slovensku po Senci ďalšia ultrarýchla nabíjacia stanica pre elektromobily, to nám teraz nevedel povedať ani slovenský zástupca IONITY, manažér tohto združenia pre strednú a východnú Európu Peter Ševce.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.