Shell otvoril pri Senci ultrarýchlu nabíjačku

Sobota, 20 jún 2020

Pri Senci, v priestoroch čerpacej stanice Shell v časti Horný dvor, stáli vedľa seba špičkové elektrické modely prémiových automobiliek BMW, Mercedes-Benz, Porsche, Audi a Mini. Na nich predviedli združenie IONITY a spoločnosť Shell ukážku rýchleho nabíjania na novej ultravýkonnej nabíjacej stanici.

Shell

Nová nabíjacia stanica pri Senci je na Slovensku prvou ultra-fast nabíjacou stanicou medzinárodnej siete IONITY s výkonom až 350 kW, ktorú v týchto dňoch oficiálne sprístupnili pre elektromobily.

Za sieťou spoločnosti IONITY je spoločné združenie (joint venture) automobiliek BMW, Daimler, Ford a skupiny Volkswagen spolu s Audi a Porsche. Cieľom projektu je vytvoriť v Európe rozsiahlu sieť rýchlonabíjacích staníc s výkonom až 350 kW.

Na Slovensku prvá vysokovýkonná nabíjacia stanica má dve nabíjacie miesta a ponúka maximálny výkon 350 kW pre každé zo súčasne nabíjaných elektromobilov. Nabíjaciu stanicu pri Senci bude možné v budúcnosti rozšíriť o dve ďalšie miesta.

Cieľom IONITY pri jej vzniku bolo vybudovať do roku 2020 v Európe 400 rýchlonabíjacích staníc tak, aby sa elektromobilmi dalo bezproblémovo cestovať po európskych cestách aj na dlhé vzdialenosti.

Vznik konzorcia IONITY spadá do roku 2017. Doteraz vybudovalo v 24 európskych krajinách vyše 200 rýchlonabíjacích staníc a ďalších 40 je vo výstavbe s čo najskorším uvedením do prevádzky. Cieľom združenia je sprevádzkovať do konca roka 2021 280 IONITY dobíjacích miest pre elektromobily na 60 čerpacích staniciach Shell pri hlavných diaľničných ťahoch v desiatich európskych krajinách.

Výhodou ultrarýchlej technológie IONITY na čerpacej stanici Shell Senec je maximálny výkon každého dobíjacieho miesta. Technológia nabíjacej stanice dokáže súbežne nabíjať maximálnym výkonom aj pri obsadení viacerých miest. To presahuje štandard pri súčasných rýchlonabíjacích staníc. Dve nabíjacie miesta v Senci umožňujú vďaka maximálnemu výkonu 350 kW nabiť elektromobil novej generácie za 10 až 15 minút.

Vysokovýkonná nabíjacia stanica nabíja akumulátory elektromobilu automaticky a vždy najvyšším nabíjacím výkonom, ktorý auto podporuje. Videli sme to napríklad pri nabíjaní batérií elektrického Porsche Taycana, ktorých kapacita sa za 13 minút nabíjania zvýšila zo 7 kWh na 26 kWh. Alebo pri elektrickom Mini Cooper Se narástla kapacita za štyri minúty nabíjania z 33 na 44 kWh.

Dve nabíjacie miesta pri Senci na čerpacej stanici Shell, kde je potenciách rozšírenia o ďalšie dve nabíjacie miesta, využívajú energiu pochádzajúcu výlučne z domácich obnoviteľných zdrojov.

Kedy a kde bude na Slovensku po Senci ďalšia ultrarýchla nabíjacia stanica pre elektromobily, to nám teraz nevedel povedať ani slovenský zástupca IONITY, manažér tohto združenia pre strednú a východnú Európu Peter Ševce.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Homola
Európsky šampionát cestovných vozidiel TCR pokračuje na okruhu v talianskej Monze. Slovenský pretekár Matej Homola po pódiovom umiestnení v Zolderi sa na Monzu teší a verí v dobré umiestnenie. "Monzu mám veľmi rád, je to okruh ktorý neskutočne dýcha históriou. V súčasnom nastavení nášmu autu okruh v Monze až tak nevyhovuje a dlhých rovinkách kvôli zníženému výkonu trochu strácame. S Monzou máme s tímom BRC výborné skúsenosti, pred sezónou sme tu testovali a dosiahli dobré výsledky,” vraví Homola.Voľné tréningy sú na programe v piatok, v sobotu je kvalifikácia (10,55h a 11,20 h) a prvé preteky (17,15 h), druhé potom v nedeľu (13,00 h). Naživo ich možno sledovať na Facebooku TCR Europe a na www.tcr-series.tv.
Opel-Mokka
Malé SUV nemeckej automobilky Opel Mokka X prichádza teraz v druhej generácii. Svetovú premiéru bude mať vzhľadom na pretrvávajúce opatrenia s koronavírusom iba pred malou skupinou zástupcov médií v v sídle automobilky, v nemeckom Rüsselsheime. Zato však pri počítačoch, notebookoch alebo na smartfónoch ju budú môcť virtuálne sledovať státisíce či milióny ľudí na celom svete. Svetová premiéra sa uskutoční už dnes 22. septembra o 13,00 hodine. Očakávaný nový Opel Mokka X (na snímke Mokka X súčasnej generácie) prestaví najvyšší šéf automobilky Opel Michael Lohscheller. Tlačovú konferenciu bude možné sledovať dnes od 13,00 hod. na YouTube https://www.youtube.com/opel.
Šikyňa
V talianskej Faenze sa konalo posledné podujatie série troch pretekov seriálu majstrovstiev sveta. Slovák Richard Šikyňa v triede MX2 na KTM 250 obsadil v prvej jazde 14. miesto a získal 7 bodov, druhú po páde a technických problémoch nedokončil. V priebežnom hodnotení seriálu má 52 bodov a patrí mu 21. priečka. Richard Šikyňa: "Preteky sa mi príliš nevydarili. Teraz mám 2 týždne čas do ďalších pretekov. Verím, že sa mi podarí dostať sa v Mantove tam, kde patrím." Nie veľmi spokojný bol aj Šikyňov manažér Peter Kolek: "Zo série troch podujatí vo Faenze nie som z Rišových výkonov nadšený. Nevyšla mu ani jedna kvalifikácia. Aj keď ukázal, že dokáže odštartovať do desiatky a vie udržať tempo, jazdecké chyby ho stáli veľmi dôležité body do priebežného hodnotenia."