Škoda Fabia Combi slávi 20 rokov

Sobota, 26 september 2020

Škodu Fabiu Combi predstavila mladoboleslavská automobilka na septembrovom autosalóne v Paríži pred dvadsiatimi rokmi. Odvtedy putovalo do sveta takmer 1,5 milióna tejto praktickej a dnes už vo svojom segmente takmer ojedinelej verzie kombi.

1-fabia-combi

Karosársky variant kombi otvorili v českej automobilke modely Forman a Felicia, a pokračovali v tom aj tri doterajšie generácie modelu Fabia. Fabia svoje prvé kombi uviedla v septembri 2002 na autosalóne v Paríži. Tento model je príkladom praktickosti a priestrannosti, avšak pri zachovaní kompaktnej dĺžky vozidla. Už rok na to získala Fabia Combi v Českej republike ocenenie Auto roka 2001 a vo svojej domovine si pre svoju praktickosť získala veľkú obľubu.

Ako jedno z mála vozidiel kombi v triede malých vozidiel ponúkala pri dĺžke iba 4,22 m slušný priestor pre cestujúcich a tiež batožinový priestor s objemom 426 až 1225 litrov. Tieto hodnoty sa s príchodom ďalších generácií zväčšovali. Pri druhej generácii základný objem batožinového priestoru vzrástol na 480 až 1460 litrov a pri tretej predstavenej v roku 2014 na súčasných 530 litrov, čo už je hodnota vozidiel kombi strednej triedy.

Vďaka svojej priestrannosti a vyváženého pomeru ceny a úžitkovej hodnoty sa Fabia Combi stala vyhľadávaným spoločníkom hlavne pre mladé rodiny, ale aj chalupárov.

V roku 2002 dostal madoboleslavský kombík vyhotovenie v podobe dvojmiestnej dodávky Praktik s mrežou za prednými sedadlami. Jeden z dôvodov bola aj legislatíva vo vzťahu k živnostníkom a malým remeselníkom. Nešlo síce o model s ktorým by sa dalo ísť aj do divadla, ale o praktické auto, resp. robotníka. Náklad sa nakladal zadnými a na pravom boku umiestnenými dverami. Model sa neujal a po vyrobení necelých šesťtisíc vozidiel sa prestal vyrábať.

Podiel verzie kombi na všetkých vozidlách naprieč generáciami je viac ako 40 %. Fabia Combi slúži jej majiteľom už 20 rokov veľkorysou ponukou priestoru, modernými technológiami, širokou škálou motorov a bohatými možnosťami výbavy. Spoločnosť Škoda ponúka okrem bežných aj kombi verzie Scout a Scoutline s offroadovým vzhľadom, alebo verzie RS a Monte Carlo vyznávačom športovej jazdy.

Dočká sa Fabia kombi po troch doterajších a štvrtej generácie? V jednu chvíľu to po príchode modelu Scala vyzeralo tak, že výroba Fabie Combi je na konci. V súčasnosti je situácia s malými kombíkmi iná, keďže v segmente Fabie Combi chýbajú priamy konkurenti iných značiek. Aj preto by bolo pre českú automobilku dobré ísť ďalej s týmto modelom, čo by predurčovalo príchod štvrtej generácie. Či sa tak stane, ukáže čas.

1-fabia-combi 2-fabia-combi 3-fabia-combi
Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.