Tesla chce vyrobiť v roku 2022 viac ako 1,5 milióna áut

Streda, 05 január 2022

Najbohatší muž sveta Elon Musk, vyštudovaný inžinier, vynálezca, vizionár, podnikateľ a filantrop, žne úspechy okrem v letoch do vesmíru aj výrobou elektrických automobilov.

elon-musk-tesla

Muž, ktorý v júni tohto roku oslávi 51 rokov, ponúka svetu stále viac a viac elektrických áut. Jeho Tesla ich v roku 2021 vyrobila 936 172, čo predstavuje nárast o 87,4 % v porovnaní s rokom 2020 s počtom 499 550 kusov. V roku 2019 spoločnosť dodala 367 500 elektrických vozidiel rôznych modelov.

Tesla presadzuje elektrické vozidlá do hlavného prúdu a tento trend naberá na sile. Výrobca elektrických vozidiel ďalej rozširuje výrobu, takže sa očakáva, že počet dodaných vozidiel dosiahne v roku 2022 rekordnú úroveň 1,5 milióna vozidiel. Presnejšie 1 544 402, čo je odhad spoločnosti Finbold. Tento cieľ má dosiahnuť prevádzkou v nových závodoch v Texase a Berlíne.

Odkedy Tesla v roku 2014 začala dodávať elektrické vozidlá, najvyšší ročný rast bol zaznamenaný medzi rokmi 2017 a 2018 na úrovni 137,8 %, čo bol skok zo 103 100 na 245 200 vyrobených vozidiel. V rokoch 2014, 2015 a 2016 boli dodávky vozidiel Tesla 32 000, 50 000 a 76 200.

Tesla naďalej zvyšuje svoje ročné dodávky vozidiel napriek tomu, že segment elektrických vozidiel čelí problémom v súvislosti s globálnym dodávateľským reťazcom a logistikou súvisiacou s pandémiou koronavírusu. Avšak menej čipmi, ktoré ovplyvňujú výrobu všetkých ostatných automobilových výrobcov.

Spoločnosť Tesla je totiž známa tým, že svoje čipy navrhuje interne, aby prekonala nedostatok polovodičov, čo je výhoda, ktorú má oproti iným konkurenčným výrobcom automobilov. Tesla zároveň preprogramovala softvér tak, aby používal menej vzácne čipy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Tesla
Pridať komentár
Bleskovky
Prodigy-od-Tachyum
Slovensko na svetovej výstave Expo 2020 Dubaj predstavilo univerzálny procesor Prodigy od slovenskej firmy Tachyum. Ten poháňa superpočítač, ktorý sa svojimi vlastnosťami umelej inteligencie vyrovná podľa svojich tvorcov ľudskému mozgu. "Riešenie spoločnosti Tachyum je prelomové. Procesor Prodigy je nielen rýchlejší, ale aj menej náročný na spotrebu energie. Slovensko má predpoklady byť atraktívnym inkubátorom pre inovatívne firmy ako Tachyum," – povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a EZ Ingrid Brocková pri príležitosti návštevy Slovenského pavilónu. Expo 2020 Dubaj je prvou svetovou výstavou Expo, ktorá sa koná v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie.
toyota-gr86-flash kopie
Toyota sa neuzatvára do elektrickej bubliny a využije motoristický šport na extrémne testovanie budúcich technológií. Za volant Toyoty GR86 na syntetické palivo z biomasy si sadne aj prezident Toyoty Akio Toyoda a zúčastní sa pretekov v rámci japonskej série Super Taikyu. Ide o najnovší experiment Toyoty, ktorá testuje rôzne druhy palív a pohonov na ceste k uhlíkovej neutralite. Toyota GR86 poháňaná syntetickým palivom bude štartovať vo farbách tímu, ktorý pripravuje aj vodíkovú Corollu Sport. Toyota totiž tvrdí, že budúcnosť sa neobmedzuje len na autá poháňané batériami. Koncern preto vyvíja technológiu vodíkových palivových článkov, dôkazom čoho je druhá generácia modelu Mirai, ktorý dokáže prejsť s plnou nádržou viac ako 500 km.
liqui-moly
Spoločnosť Liqui Moly, ktorej výrobky sú dobre známe aj slovenským motoristom, vyrába a ponúka na trh široký sortiment približne štyritisíc produktov, ako motorové oleje, mazivá, prísady do paliva, autokozmetika, chladiace kvapaliny a rad ďalších produktov. V tomto roku spoločnosť vyrobila najviac výrobkov vo svojej histórii, po prvý raz napríklad vyše stotisíc ton mazív, čo je o 27 percent viac oproti predchádzajúcemu roku. Spoločnosť Liqui Moly vznikla v roku 1957 a svoje produkty vyvíja a vyrába výhradne v Nemecku. Svojou kvalitou patria jej produkty k najlepším a predávajú sa v 150 krajinách sveta. V roku 2020 spoločnosť Liqui Moly hospodárila s obratom 611 miliónov eur.