Tesla chce vyrobiť v roku 2022 viac ako 1,5 milióna áut

Streda, 05 január 2022

Najbohatší muž sveta Elon Musk, vyštudovaný inžinier, vynálezca, vizionár, podnikateľ a filantrop, žne úspechy okrem v letoch do vesmíru aj výrobou elektrických automobilov.

elon-musk-tesla

Muž, ktorý v júni tohto roku oslávi 51 rokov, ponúka svetu stále viac a viac elektrických áut. Jeho Tesla ich v roku 2021 vyrobila 936 172, čo predstavuje nárast o 87,4 % v porovnaní s rokom 2020 s počtom 499 550 kusov. V roku 2019 spoločnosť dodala 367 500 elektrických vozidiel rôznych modelov.

Tesla presadzuje elektrické vozidlá do hlavného prúdu a tento trend naberá na sile. Výrobca elektrických vozidiel ďalej rozširuje výrobu, takže sa očakáva, že počet dodaných vozidiel dosiahne v roku 2022 rekordnú úroveň 1,5 milióna vozidiel. Presnejšie 1 544 402, čo je odhad spoločnosti Finbold. Tento cieľ má dosiahnuť prevádzkou v nových závodoch v Texase a Berlíne.

Odkedy Tesla v roku 2014 začala dodávať elektrické vozidlá, najvyšší ročný rast bol zaznamenaný medzi rokmi 2017 a 2018 na úrovni 137,8 %, čo bol skok zo 103 100 na 245 200 vyrobených vozidiel. V rokoch 2014, 2015 a 2016 boli dodávky vozidiel Tesla 32 000, 50 000 a 76 200.

Tesla naďalej zvyšuje svoje ročné dodávky vozidiel napriek tomu, že segment elektrických vozidiel čelí problémom v súvislosti s globálnym dodávateľským reťazcom a logistikou súvisiacou s pandémiou koronavírusu. Avšak menej čipmi, ktoré ovplyvňujú výrobu všetkých ostatných automobilových výrobcov.

Spoločnosť Tesla je totiž známa tým, že svoje čipy navrhuje interne, aby prekonala nedostatok polovodičov, čo je výhoda, ktorú má oproti iným konkurenčným výrobcom automobilov. Tesla zároveň preprogramovala softvér tak, aby používal menej vzácne čipy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Tesla
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.