Toyota a Suzuki: Kapitálová aliancia a autonómne automobily

Štvrtok, 29 august 2019

Suzuki a Toyota uzavreli v rámci dlhodobého partnerstva dohodu o vzájomnej kapitálovej aliancii a o spolupráci pre oblasť nových technológií, vrátane autonómneho riadenia vozidiel. Práve autonómne technológie automobilov budú stredobodom ich záujmu.

1-Suzuki-logo

Spoločnosti Suzuki a Toyota uzavreli partnerstvo o vývoji a spolupráci. Súčasťou je vývoj nových technológií a autonómnych automobilov.

Automobilky Toyota a Suzuki zverejnili presne pred rokom dohodu o vzájomnej kapitálovej aliancii. Má podporiť dlhodobé partnerstvo a spoluprácu oboch spoločností v nových oblastiach, vrátane autonómneho riadenia vozidiel.

Partnerstvo automobiliek Toyota a Suzuki je o spolupráci v oblasti výskumu a vývoja. Obe automobilky pokladajú autonómne automobilové technológie za jednu z hlavných oblastí zamerania. Na rozdiel od niektorých iných partnerstiev ide o majetkové podiely. Toyota kúpi 4,94% podiel v Suzuki za zhruba 817,51 milióna eur, Suzuki na oplátku utratí 408,75 milióna eur za akcie spoločnosti Toyota.

Obe automobilky plánujú rozvíjať vývoj spoločných produktov i spoluprácu vo výrobe. Okrem podpory vzájomných dodávok výrobkov tiež uplatnením priekopníckych technológií Toyoty v elektrifikácii vozidiel a potenciálu Suzuki v technológiách pre kompakty.

2-Toyota-logo

Popri spoločnom využití silných stránok – náskoku Toyoty v elektrifikačných technológiách a Suzuki v technológiách pre kompaktné vozidlá – proklamovali vzájomnú spoluprácu aj pri výrobe a popularizácii elektrifikovaných vozidiel.

Suzuki i Toyota zdôraznili výzvy, ako je plnenie prísnejších environmentálnych predpisov a potreba rozvoja autonómnych technológií automobilov. Suzuki získava partnerstvom s Toyotou partnera, s ktorým bude pracovať na budúcich technológiách. Malá japonská automobilka uviedla, že sa v rámci nového partnerstva sa zameria na svoje špecifické oblasti.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.