Toyota Crown jubiluje. Pridáva tri extra verzie.

Streda, 13 máj 2020

Pred dvoma rokmi debutovala na japonskom trhu nová Toyota Crown, a práve tento rok oslavuje luxusný japonský sedan 65. narodeniny. Popri modeloch Lexus LS, Toyota Century a Toyota Avalon je model Crown ďalšia limuzína postavená na architektúre TNGA. Toyota slávi jubileum modelu, ktorý sa zapísal do histórie ako prvé rallye auto značky, troma špeciálnymi verziami.

1-crown

História Toyoty Crown sa píše od roku 1955. Model Crown bol veľmi dôležitý a prvých desať rokov jeho predaja ho sprevádzal celý rad prelomových momentov. V roku 1957 sa model Crown zapísal do histórie ako prvé pretekárske auto Toyoty. O rok neskôr debutoval v USA a stal sa prvým osobným automobilom z Japonska na americkom trhu. V roku 1957 vstúpila Toyota na africký trh s osobnými automobilmi a v roku 1962 na európsky. To vďaka tomuto vlajkovému sedanu.

Prvá pretekárska Toyota

Auto debutovalo pod názvom Toyopet Crown a o niekoľko mesiacov neskôr jeho modelový rad obohatila luxusnejšia verzia Deluxe s rádiom a kúrením v štandarde. Po dvoch rokoch od premiéry postavila Toyota svoj model na štart v najťažšej rallye tých čias - Round Australia Trial. Crown bola na tento účel skvelým autom, pretože bola skonštruovaná pre nespevnené japonské cesty plné výmoľov. Round Australia Trial 1957 trvala 19 dní a iba päť percent trate dlhej 16-tisíc kilometrov tvorili asfaltové cesty.

Auto, ktoré riadili dvaja mechanici továrne Toyoty, šťastne dorazilo do cieľa, čo sa podarilo iba 52 z 86 štartujúcich automobilov. Ukázalo sa, že Crown je odolné auto a nemalo žiadne technické problémy, čo sa v nasledujúcich desaťročiach stalo poznávacím znakom áut značky Toyota. Stačí vymenovať nezničiteľné Land Cruiser, Hilux, Corolla, Prius, Supra či Carina.

Jubilejné verzie

Súčasná Toyota Crown je už pätnástou generáciou modelu. Automobilka sa rozhodla osláviť 65-ročné jubileum až tromi špeciálnymi verziami - Crown Limited, Crown Elegance Style II a Crown Sport Style.

Toyota Crown Limited dostala 18-palcové čierne kolesá s čiernym lakom a čalúnenie kombinujúce tkaninu s ekokožou. Táto verzia disponuje aj systémom monitorovania mŕtveho uhla v spätných zrkadlách, varovným systémom upozorňujúcim na pohyb za vozidlom s funkciou brzdenia a elektricky nastaviteľné predné sedadlá. Balík bezpečnostných systémov Toyota Safety Sense patrí k štandardnému vybaveniu vo všetkých verziách auta.

Toyota Crown Elegance Style II má 18-palcové kolesá, ktoré redukujú hluk, chrómované kľučky a sedadlá zo zamatu a ekologickej kože. Zákazníci si môžu vybrať čiernu, svetlosivú alebo zlatú kabínu. Centrálna konzola je z čierneho dreva. Crown v tejto verzii dostala rovnakú sadu bezpečnostných systémov ako Crown Limited.

Toyota Crown Sport Style má takisto čierne kolesá ,,noise reduction”, zatmavenú optiku svetlometov a tmavé prvky masky chladiča aj ďalších častí exteriéru. Čiernu kabínu oživuje červené prešívanie na sedadlách, prístrojovej doske, dverách a koberčekoch. Čalúnenie je z tkaniny a ekologickej kože, ale na výber je aj čalúnenie z pravej kože.

Vo všetkých troch verziách má auto hybridný pohon s výkonom 226 koní a motorom 2,5 l poháňajúcim zadné, alebo všetky štyri kolesá, prípadne 2-litrový turbomotor s výkonom 245 k s pohonom zadných alebo všetkých štyroch kolies. Do modelového radu 2020 sa dostali systémy Smart Device Link, Apple Car Play a Android Auto.

(gold-toy)
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.