Volvo EX90 s HD mapou od Google k autonómnej jazde

Sobota, 18 február 2023

Spoločnosť Volvo Cars dlhodobo patrí k automobilkám, ktoré vyrábajú jedny z najbezpečnejších áut na svete a najviac sa zasadzujú o bezpečnú jazdu a všeobecne o bezpečnosť na cestách. Tomu prispôsobujú svoje modely a robia ich bezpečnými, aby vozidlá Volvo dokázali zabudovanými technológiami predchádzať kolíziám na cestách. Cestou k tomuto cieľu je aj služba Google HD Maps, čo je komplexná mapa navrhnutá pre výrobcov automobilov a ktorá vzniká zo spolupráce Google a Volvo Cars.

1a-volvo-ex90
Volvo EX90, ktoré súčinnosťou kamery, radaru a laserového radaru pomáha vodičovi starať sa o bezpečnú jazdu

(Nasledujúci článok je tlačovou správou Volvo Cars, ktorú uverejňujeme bez redakčných zásahov).

V pripravovanom modeli Volvo EX90 budú vodičovi pomáhať s prehľadom o okolí vozidla kamery, radary a lidar (laserový radar), ktoré sa budú v spoločnej súčinnosti starať o bezpečnosť posádky. Aby sa mohli ďalej zdokonaľovať asistenčné technológie a v budúcnosti dosiahli úroveň autonómneho riadenia, je potrebné poznať spôsob ako detailne rozpoznávať okolie trasy – a to bezprostredne pred vozidlom, ako aj na väčšie vzdialenosti, za zákrutami na trase.

Vstúpte do služby Google HD Maps – komplexnej mapy navrhnutej špeciálne pre výrobcov automobilov, ktorá poskytuje veľmi podrobné a aktuálne informácie o cestách.

V rámci pokračovania dlhodobej spolupráce so spoločnosťou Google budú Volvo Cars a jej strategická pobočka Polestar prvými výrobcami automobilov, ktorí zavedú jej technológiu HD máp do svojich vozidiel, počnúc modelmi Volvo EX90 a Polestar 3.

Integráciou HD mapy Google bude možné spojiť údaje zo špičkovej sady senzorov vozidla Volvo EX90 s presnými údajmi o úrovni jazdných pruhov a lokalizačných údajov od Googlu, aby sa uľahčili funkcie asistovanej jazdy, ako je asistent zmeny jazdného pruhu a technológia Pilot Assist od spoločnosti Volvo Cars, ako aj budúce funkcie autonómneho riadenia.

"Pridaním HD máp od spoločnosti Google do ponuky našich budúcich vozidiel sme rozšírili našu strategickú spoluprácu so spoločnosťou Google, čo odráža naše odhodlanie spolupracovať s technologickými lídrami," uviedol prevádzkový riaditeľ a zástupca výkonného riaditeľa Javier Varela. "Vďaka implementácii služby Google HD Maps do našich nadchádzajúcich vozidiel budeme môcť ponúknuť našim vodičom príjemnejší zážitok z jazdy a v budúcnosti prispieť k zavedeniu bezpečného autonómneho riadenia."

"Na základe našej dlhej histórie mapovania sveta je nová HD mapa Google navrhnutá špeciálne pre výrobcov automobilov a poskytuje komplexné údaje o úrovni jazdných pruhov a lokalizácii, ktoré sú kľúčové pre používanie ďalšej generácie asistovaných a autonómnych systémov riadenia," hovorí Jorgen Behrens, viceprezident. a generálny riaditeľ Geo Automotive, Google. "Sme nadšení, že môžeme pokračovať v partnerstve s poprednými výrobcami automobilov, ako je Volvo Cars, s cieľom zlepšiť bezpečnosť a pohodlie vodičov kdekoľvek."

Tieto informácie o cestách sa spolu s údajmi z lidaru a ďalších snímačov vozidla Volvo EX90 spracujú prostredníctvom základného počítačového systému vozidla na báze platforiem NVIDIA DRIVE AI Xavier a Orin.

Skombinovaním údajov z HD mapy Google s informáciami zozbieranými z vonkajších senzorov vozidla Volvo EX90, vrátane lidaru a softvéru vyvinutého spoločnosťou Zenseact, sa snaží Volvo Cars vytvoriť predvídateľnejšiu, bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu.

HD mapa Google bude v budúcnosti podporovať aj zavedenie technológie autonómneho riadenia v kombinácii so sadou senzorov z vozidla Volvo EX90, ktorá pozostáva z lidaru integrovaného do strechy, radarov, kamier a ultrazvukových senzorov, aby sa ďalej zlepšilo porozumenie okoliu vozidla.

"Spoločnosť Zenseact je hrdá na to, že môže spolupracovať so spoločnosťami Volvo Cars a Google na implementácii tejto prevratnej technológie, ktorá mení pravidlá hry v oblasti asistovanej a neskôr autonómnej jazdy," uviedol Ödgärd Andersson, výkonný riaditeľ spoločnosti Zenseact. "Bude to hrať dôležitú úlohu na ceste k nulovému počtu havárií."

Video

https://www.media.volvocars.com/global/en-gb/media/videos/308304/hd-maps-animation

(janGold) a TS
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring