Volvo si na bezpečnosť potrpí. Obmedzuje rýchlosť na 180 km/h.

Streda, 27 máj 2020

Volvo si od počiatku automobilovej (aj leteckej) výroby zakladalo na bezpečnosti a tešilo tým svojich priaznivcov. Aktuálny krok švédskej automobilky ich asi veľmi nepoteší, skôr v ich radoch vyvolá rozčarovanie, pretože pri všetkých nových modeloch znižuje maximálnu povolenú rýchlosť na 180 km/h.

Volvo-S90-T8

Už v roku 2013 sa automobilka nechala počuť, že podľa svojej Vision 2020 zníži počet mŕtvych alebo vážne zranených osôb v automobiloch značky Volvo na nulu. Odvážny záväzok, ktorý pre švédsku automobilku mal byť alfou i omegou ďalšieho napredovania za vyššou bezpečnosťou na cestách. Ide o veľmi kontroverzný záväzok, pretože k vážnej doprave nehode stačí veľmi málo, napríklad krátka nepozornosť vodiča za volantom. V takýchto prípadoch môže byť potom každá rýchlosť nebezpečná.

Každé nové vozidlo značky Volvo sa bude odteraz dodávať s obmedzenou najvyššou rýchlosťou 180 km/h, čím spoločnosť Volvo Cars plní svoj sľub o zavedení tohto obmedzenia. Ide tým nad rámec dopravných a právnych predpisov v snahe vyplniť zostávajúce biele miesta, ktoré ju delia od vytúženého stavu, keď na cestách už nebude dochádzať k žiadnym smrteľným nehodám ani vážnym zraneniam.

Okrem obmedzenia rýchlosti bude každé Volvo vybavené technológiou bezpečnostného kľúča Care Key, ktorá umožní majiteľovi auta nastaviť si ďalšie obmedzenia maximálnej rýchlosti svojho auta, napríklad predtým, ako ho požičia rodinnému príslušníkovi alebo mladšiemu či neskúsenému vodičovi.

Rýchlostný limit 180 km/h spolu s technológiou Care Key vysielajú silný signál o nebezpečenstvách prekračovania rýchlosti a podčiarkujú postavenie spoločnosti Volvo Cars ako lídra v oblasti bezpečnosti. Obe funkcie sú dôkazom toho, ako môžu výrobcovia automobilov prevziať aktívnu zodpovednosť v úsilí o dosiahnutie nulovej bilancie smrteľných dopravných nehôd tým, že podporia lepšie správanie sa vodičov za volantom.

"Sme presvedčení, že výrobca automobilov je zodpovedný za zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky. Naša technológia obmedzujúca rýchlosť a dialóg, ktorý vyvolala, sú v súlade s týmto zmýšľaním. Obmedzenie rýchlosti a bezpečnostný kľúč Care Key pomáhajú ľuďom zamyslieť sa a uvedomiť si, že prekračovanie rýchlosti je nebezpečné. Zároveň im umožňujú zostať pokojnejšími a podporujú lepšie správanie za volantom," uviedol Malin Ekholm, riaditeľ Bezpečnostného strediska spoločnosti Volvo Cars.

(jGold, Zdroj: Volvo )
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Homola
Európsky šampionát cestovných vozidiel TCR pokračuje na okruhu v talianskej Monze. Slovenský pretekár Matej Homola po pódiovom umiestnení v Zolderi sa na Monzu teší a verí v dobré umiestnenie. "Monzu mám veľmi rád, je to okruh ktorý neskutočne dýcha históriou. V súčasnom nastavení nášmu autu okruh v Monze až tak nevyhovuje a dlhých rovinkách kvôli zníženému výkonu trochu strácame. S Monzou máme s tímom BRC výborné skúsenosti, pred sezónou sme tu testovali a dosiahli dobré výsledky,” vraví Homola.Voľné tréningy sú na programe v piatok, v sobotu je kvalifikácia (10,55h a 11,20 h) a prvé preteky (17,15 h), druhé potom v nedeľu (13,00 h). Naživo ich možno sledovať na Facebooku TCR Europe a na www.tcr-series.tv.
Opel-Mokka
Malé SUV nemeckej automobilky Opel Mokka X prichádza teraz v druhej generácii. Svetovú premiéru bude mať vzhľadom na pretrvávajúce opatrenia s koronavírusom iba pred malou skupinou zástupcov médií v v sídle automobilky, v nemeckom Rüsselsheime. Zato však pri počítačoch, notebookoch alebo na smartfónoch ju budú môcť virtuálne sledovať státisíce či milióny ľudí na celom svete. Svetová premiéra sa uskutoční už dnes 22. septembra o 13,00 hodine. Očakávaný nový Opel Mokka X (na snímke Mokka X súčasnej generácie) prestaví najvyšší šéf automobilky Opel Michael Lohscheller. Tlačovú konferenciu bude možné sledovať dnes od 13,00 hod. na YouTube https://www.youtube.com/opel.
Šikyňa
V talianskej Faenze sa konalo posledné podujatie série troch pretekov seriálu majstrovstiev sveta. Slovák Richard Šikyňa v triede MX2 na KTM 250 obsadil v prvej jazde 14. miesto a získal 7 bodov, druhú po páde a technických problémoch nedokončil. V priebežnom hodnotení seriálu má 52 bodov a patrí mu 21. priečka. Richard Šikyňa: "Preteky sa mi príliš nevydarili. Teraz mám 2 týždne čas do ďalších pretekov. Verím, že sa mi podarí dostať sa v Mantove tam, kde patrím." Nie veľmi spokojný bol aj Šikyňov manažér Peter Kolek: "Zo série troch podujatí vo Faenze nie som z Rišových výkonov nadšený. Nevyšla mu ani jedna kvalifikácia. Aj keď ukázal, že dokáže odštartovať do desiatky a vie udržať tempo, jazdecké chyby ho stáli veľmi dôležité body do priebežného hodnotenia."