Volvo si na bezpečnosť potrpí. Obmedzuje rýchlosť na 180 km/h.

Streda, 27 máj 2020

Volvo si od počiatku automobilovej (aj leteckej) výroby zakladalo na bezpečnosti a tešilo tým svojich priaznivcov. Aktuálny krok švédskej automobilky ich asi veľmi nepoteší, skôr v ich radoch vyvolá rozčarovanie, pretože pri všetkých nových modeloch znižuje maximálnu povolenú rýchlosť na 180 km/h.

Volvo-S90-T8

Už v roku 2013 sa automobilka nechala počuť, že podľa svojej Vision 2020 zníži počet mŕtvych alebo vážne zranených osôb v automobiloch značky Volvo na nulu. Odvážny záväzok, ktorý pre švédsku automobilku mal byť alfou i omegou ďalšieho napredovania za vyššou bezpečnosťou na cestách. Ide o veľmi kontroverzný záväzok, pretože k vážnej doprave nehode stačí veľmi málo, napríklad krátka nepozornosť vodiča za volantom. V takýchto prípadoch môže byť potom každá rýchlosť nebezpečná.

Každé nové vozidlo značky Volvo sa bude odteraz dodávať s obmedzenou najvyššou rýchlosťou 180 km/h, čím spoločnosť Volvo Cars plní svoj sľub o zavedení tohto obmedzenia. Ide tým nad rámec dopravných a právnych predpisov v snahe vyplniť zostávajúce biele miesta, ktoré ju delia od vytúženého stavu, keď na cestách už nebude dochádzať k žiadnym smrteľným nehodám ani vážnym zraneniam.

Okrem obmedzenia rýchlosti bude každé Volvo vybavené technológiou bezpečnostného kľúča Care Key, ktorá umožní majiteľovi auta nastaviť si ďalšie obmedzenia maximálnej rýchlosti svojho auta, napríklad predtým, ako ho požičia rodinnému príslušníkovi alebo mladšiemu či neskúsenému vodičovi.

Rýchlostný limit 180 km/h spolu s technológiou Care Key vysielajú silný signál o nebezpečenstvách prekračovania rýchlosti a podčiarkujú postavenie spoločnosti Volvo Cars ako lídra v oblasti bezpečnosti. Obe funkcie sú dôkazom toho, ako môžu výrobcovia automobilov prevziať aktívnu zodpovednosť v úsilí o dosiahnutie nulovej bilancie smrteľných dopravných nehôd tým, že podporia lepšie správanie sa vodičov za volantom.

"Sme presvedčení, že výrobca automobilov je zodpovedný za zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky. Naša technológia obmedzujúca rýchlosť a dialóg, ktorý vyvolala, sú v súlade s týmto zmýšľaním. Obmedzenie rýchlosti a bezpečnostný kľúč Care Key pomáhajú ľuďom zamyslieť sa a uvedomiť si, že prekračovanie rýchlosti je nebezpečné. Zároveň im umožňujú zostať pokojnejšími a podporujú lepšie správanie za volantom," uviedol Malin Ekholm, riaditeľ Bezpečnostného strediska spoločnosti Volvo Cars.

(jGold, Zdroj: Volvo )
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.