Aprilia Tuareg 660 ako ideálne cestovné enduro

Piatok, 27 máj 2022

Tuareg 660 predstavuje pre talianskeho motocyklového výrobcu Aprilia začiatok novej éry a je tiež základom nových ľahkých a výkonných motocyklov s atraktívnym dizajnom a jedinečnou prémiovou technikou. Tuareg prišiel na európsky trh v prvom kvartáli tohto roku.

1-Aprilia-Tuareg

Tuareg postavil taliansky výrobca na technike radu Aprilia 660 a s týmto legendárnym názvom sa vracia na offroadovú scénu. Nové cestovné enduro stojí na úplne novej platforme a predstavuje začiatok novej éry aj pre iné modelové rady výrobcu.

Aprilia po modeloch RS 660 a Tuono 660 určených na športovú jazdu po asfalte, prichádza s Tuaregom 660, skutočným cestovným endurom. Nesie meno, ktoré Aprilia predstavila už v roku 1985 a meno Tuareg sa následne stalo legendou. Pomenovanie Tuareg jednoznačne vyjadruje o aký motocykel ide.

Aprilia od prvého náčrtu pri návrhu Tuarega rátala s tým, že výnimočný dvojvalec Aprilia 660 bude uložený do podvozku s novou architektúrou a pre iné použitie. Navrhovali ho tak, aby čo najlepšie kombinoval výhody jednovalcových motocyklov enduro strednej objemovej triedy.

Aprilia Tuareg 660 má byť základom ľahkých a výkonných motocyklov s atraktívnym dizajnom a jedinečnou prémiovou technikou. Na novej platforme si značka veľmi zakladá, zároveň má byť odpoveďou na dopyt po novej generácii pohodových a zábavných motocykloch.

Tuareg 660 postavil výrobca s cieľom, aby obstál aj v najnáročnejšom teréne. Nový motocykel má poskytovať vysoký komfort a radosť z jazdy. Vďaka výnimočnému pomeru hmotnosti a výkonu, schopnostiam v teréne, mimoriadnemu podvozku na asfalte a najlepšej elektronike vo svojej triede by Tuareg mal prepisovať rámec kategórie Adventure.

Nový Tuareg prináša novú koncepciu športového stroja a spĺňa očakávania mladších aj skúsenejších zákazníkov. Tuareg vyjadruje unikátnu kombináciu hodnôt, je zárukou špičkových jazdných vlastností, výkonu a zábavy. Tuareg 660, endurový cestovný motocykel par excellence, je výnimočný tak na ceste ako aj na najdlhších a najdobrodružnejších expedíciách.

Tuareg 660 Taliani konštruovali tak, aby bol výnimočný v kategórii cestovné enduro. Aprilia dbala dôraz na prémiovú techniku, cestovnú kvalitu a dokonalé jazdné vlastnosti na asfalte i v teréne.

Technické údaje Aprilia Tuareg 660

Motor štvorvalcový kvapalinou chladený dvojvalec s rozvodom DOHC a štyrmi ventilmi na valec, rozvod reťazou. Zdvihový objem motora je 659 cm3, vŕtanie/zdvih 81/63,93 mm, výkon 58,8 kW/80 k a 70 Nm, zapaľovanie elektrické.

Prevodovka 6stupňová s obojsmerným rýchloradením AQS, viacmapové ABS, spojka viaclamelová v olejovej náplni (antihopping), rám z oceľových rúrok vystužený spevňujúcimi hliníkovými prvkami.

Odpruženie vpredu plne nastaviteľnou obrátenou vidlicou Kayaba ∅ 43 mm, zdvih kolesa 240 mm, sekundárny prevod reťazou, vzadu kývna vidlica s tlmičom Kayaba, zdvih kolesa 240 mm, brzdy vpredu s dvojitým kotúčom 300 mm, vzadu kotúč 260 mm.

Výška sedadla 860 mm, spotreba 4,0 l/100 km, emisie CO2 99 g/100 km, nádrž 18 litrov, hmotnosť bez náplní 187 kg.

1-Aprilia-Tuareg 2-Aprilia-Tuareg 3-Aprilia-Tuareg
Autor: J. Goldberger
Foto: Aprilia
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.