Audi Q7 po druhý raz modernizuje

Streda, 14 február 2024

Aktuálna druhá generácia veľkého SUV ingolstadtskej automobilky po druhý raz mení svoju fazónu a zabojuje o ďalšiu dlhovekosť priaznivcov ťažkého kalibru so štyrmi kruhmi v znaku.

1-audi-q7
Modernizácia veľkého SUV Audi Q7 najviac zmenila na vzhľade jeho prednú časť, vrátane masky chladiča

Už prvá generácia prémiového Audi Q7 si udržala priazeň od svojho predstavenia v roku 2005 až do príchodu modelu druhej generácie Q7 v roku 2015. Prvá generácia si získala priazeň verejnosti svojou mohutnosťou, vyššou svetlou výškou a karosériou, ktorá bola svojím vzhľadom blízka typu kombi.

Druhá generácia predstavená v roku 2015 veľa na svojom vzhľade nezmenila, doznala však technické zmeny a nové pohonné jednotky, ktoré popularitu vo verejnosti ešte podporili. Rovnako aj dlhovekosť modelu a Q7 zostal naďalej pre mnohých vyvoleným modelom.

Obľubu si Audi Q7 držal aj vďaka zaujímavým a silným pohonným jednotkám. Takým bol dieselový dvanásťvalec TDI prvej generácie s výkonom 368 kW, čo bolo 500 koní a rovných 1000 newtonmetrov krútiaceho momentu.

V druhej generácii síce o tento excelentný motor prišiel, ale aj osemvalec 4,0 TDI, ktorý ho nahradil, mal výkon 320 kW/435k, krútiaci moment 900 Nm a spotrebu pod deväť litrov!

Kvôli emisiám aj o tento motor veľké SUV Q7 prišlo, ale dôstojnou náhradou bol nový osemvalec, ale benzínový 4,0 TFSI. Ani jemu nechýbal výkon, ale ani dostatočný krútiaci moment.

Silný motor do veľkého SUV vždy pasoval. Dôstojnou náhradou pre nový Q7 je vznetový šesťvalec 3,0 TDI s výkonom 170 kW/231 k, s ktorým nový Q7 po tejto druhej modernizácii štartuje. K nemu Audi pridáva aj svoj najsilnejší variant SQ7 ako vrchol ponuky pre tento modelový rad. Je ním benzínový osemvalec 4,0 TFSI so silou 373 kW, resp. 507 koní.

Druhá modernizácia na vzhľade nového Audi Q7 príliš veľa nezmenila. Sú tu ale napríklad hlavné svetlomety, ktorých časť je spojená s denným svietením a novým digitálnym svetelným podpisom. Majiteľ auta si svetelný podpis svojho auta bude môcť nastaviť pomocou palubného multimediálneho systému ako jeden zo štyroch vzorov. A ešte - vzadu sú nové OLED svetlá.

Z karosérie zmizli niektoré dekoratívne prvky. V interiéri sa objavili nové ozdobné dekory a virtuálne palubné prístroje zobrazujú napríklad ďalších účastníkov premávky, ako kamióny, motocykle a automobily.

Z ponúkaných doplnkov modernizácie spomenieme ešte vzduchové odpruženie (pre Audi SQ7 Sport) a elektronicky ovládaný podvozok, ktorý sa dá zvýšiť o 60 milimetrov alebo znížiť o 30 milimetrov, takže celkové rozpätie je 90 milimetrov. Nechýba ani riadená zadná náprava, alebo automatické parkovanie pomocou mobilného telefónu.

1-audi-q7 2-audi-q7
Autor: J. Goldberger
Foto: Audi
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.