Audi Q7 po druhý raz modernizuje

Streda, 14 február 2024

Aktuálna druhá generácia veľkého SUV ingolstadtskej automobilky po druhý raz mení svoju fazónu a zabojuje o ďalšiu dlhovekosť priaznivcov ťažkého kalibru so štyrmi kruhmi v znaku.

1-audi-q7
Modernizácia veľkého SUV Audi Q7 najviac zmenila na vzhľade jeho prednú časť, vrátane masky chladiča

Už prvá generácia prémiového Audi Q7 si udržala priazeň od svojho predstavenia v roku 2005 až do príchodu modelu druhej generácie Q7 v roku 2015. Prvá generácia si získala priazeň verejnosti svojou mohutnosťou, vyššou svetlou výškou a karosériou, ktorá bola svojím vzhľadom blízka typu kombi.

Druhá generácia predstavená v roku 2015 veľa na svojom vzhľade nezmenila, doznala však technické zmeny a nové pohonné jednotky, ktoré popularitu vo verejnosti ešte podporili. Rovnako aj dlhovekosť modelu a Q7 zostal naďalej pre mnohých vyvoleným modelom.

Obľubu si Audi Q7 držal aj vďaka zaujímavým a silným pohonným jednotkám. Takým bol dieselový dvanásťvalec TDI prvej generácie s výkonom 368 kW, čo bolo 500 koní a rovných 1000 newtonmetrov krútiaceho momentu.

V druhej generácii síce o tento excelentný motor prišiel, ale aj osemvalec 4,0 TDI, ktorý ho nahradil, mal výkon 320 kW/435k, krútiaci moment 900 Nm a spotrebu pod deväť litrov!

Kvôli emisiám aj o tento motor veľké SUV Q7 prišlo, ale dôstojnou náhradou bol nový osemvalec, ale benzínový 4,0 TFSI. Ani jemu nechýbal výkon, ale ani dostatočný krútiaci moment.

Silný motor do veľkého SUV vždy pasoval. Dôstojnou náhradou pre nový Q7 je vznetový šesťvalec 3,0 TDI s výkonom 170 kW/231 k, s ktorým nový Q7 po tejto druhej modernizácii štartuje. K nemu Audi pridáva aj svoj najsilnejší variant SQ7 ako vrchol ponuky pre tento modelový rad. Je ním benzínový osemvalec 4,0 TFSI so silou 373 kW, resp. 507 koní.

Druhá modernizácia na vzhľade nového Audi Q7 príliš veľa nezmenila. Sú tu ale napríklad hlavné svetlomety, ktorých časť je spojená s denným svietením a novým digitálnym svetelným podpisom. Majiteľ auta si svetelný podpis svojho auta bude môcť nastaviť pomocou palubného multimediálneho systému ako jeden zo štyroch vzorov. A ešte - vzadu sú nové OLED svetlá.

Z karosérie zmizli niektoré dekoratívne prvky. V interiéri sa objavili nové ozdobné dekory a virtuálne palubné prístroje zobrazujú napríklad ďalších účastníkov premávky, ako kamióny, motocykle a automobily.

Z ponúkaných doplnkov modernizácie spomenieme ešte vzduchové odpruženie (pre Audi SQ7 Sport) a elektronicky ovládaný podvozok, ktorý sa dá zvýšiť o 60 milimetrov alebo znížiť o 30 milimetrov, takže celkové rozpätie je 90 milimetrov. Nechýba ani riadená zadná náprava, alebo automatické parkovanie pomocou mobilného telefónu.

1-audi-q7 2-audi-q7
Autor: J. Goldberger
Foto: Audi
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.