BMW Concept XM je veľké, najsilnejšie a luxusné eMkové SUV

Štvrtok, 02 december 2021

Športová divízia BMW predstavila v posledný novembrový deň nový a veľmi výrazný koncept nového automobilu. Ide o veľké SUV, najvýkonnejšie BMW M, aké kedy pôjde do sériovej výroby. Predstavenie štúdie BMW Concept XM sa udialo na výstave Art Basel 2021 v americkom Miami Beach.

1-bmw-concept-xm

Štúdia BMW Concept XM upriamuje pozornosť na výnimočné prvky modelov M. Základom mimoriadneho zážitku z jazdy, ktorý umožňuje vodičovi pohybovať sa po ceste takmer nehlučne a užívať si niekdajší pôžitok z vysokého výkonu v štýle M, je elektrifikovaný pohon štúdie, konkrétne plug-in hybridný systém. Práve tento systém by sa mal v budúcnosti využívať aj v modeloch nových generácií M5.

Na BMW Concept XM upúta na prvý pohľad nový dizajn prednej časti s obrovitými ľadvinkami, ktoré zrejme budú aj pre budúce modely luxusnej triedy bavorskej značky. Concept XM predstavuje osobitý pohľad na dizajn budúcich modelov BMW X a tiež novú formu luxusu a pocitu z priestoru v interiéri.

Už ako sériový model sa BMW XM bude vyrábať od konca roka 2022 v americkom závode spoločnosti BMW v meste Spartanburg. Divízia BMW M predstaví vo svojej histórii druhý samobytný model (svojbytný – model, ktorý nevychádza z modelov bežnej ponuky značky, v tomto prípade z modelov M), keď prvým svojbytným modelom bol legendárny BMW M1, ktorý v budúcom roku oslávi 50. výročie svojho vzniku. Nový BMW XM príde s plug-in hybridným pohonom a výhradne ako model M.

Štúdia Concept XM je výnimočná svojou dynamikou, agilitou a precíznosťou, tiež ako plug-in hybrid aj svojim dojazdom na elektrický pohon do 80 km. Novo vyvinutý systém hybridného pohonu M vo vozidle Concept XM pozostáva z motora V8 a vysokovýkonného elektromotora s cieľom dosiahnuť maximálny výkon 550 kW (750 k) a maximálny krútiaci moment 1000 Nm. Išlo by o najvýkonnejšie SUV v histórii značky a prvý plug-in hybrid v divízii M.

Franciscus van Meel, generálny riaditeľ divízie BMW M: "Štúdia BMW Concept XM predstavuje nový pohľad na segment vysokovýkonných automobilov. Posúva hranice, aby fanúšikom značky ponúkla maximálny zážitok z jazdy. Sériovo vyrábaný automobil, prvý svojbytný model BMW M od čias legendárneho BMW M1, zároveň ukazuje náš prístup k postupnej elektrifikácii našej značky."

BMW M ide v luxusnom segmente vlastnou cestou. Exteriér štúdie Conceptu XM sa vyznačuje neprehliadnuteľným vzhľadom a extrovertnou príťažlivosťou. V interiéri je kokpit orientovaný na vodiča. Štúdia má úplne nový dizajn zadného priestoru s vysoko komfortnými sedadlami a osvetleným plastickým stropom. Kokpitu dominuje hnedá koža, zadná časť je v modro-zelenom farebnom odtieni.

Vzhľadovým vrcholom je strop interiéru s trojrozmernou štruktúrou. Kombinácia nepriameho a priameho osvetlenia vytvára reliéfnu štruktúru, v ktorej sa ukazuje strop ako exkluzívne umelecké dielo. Spolu s náladovým osvetlením mimoriadne pôsobivým efektom zvýrazňuje kombináciu luxusu a pohodlia štúdie BMW Concept XM. Náladové osvetlenie možno aktivovať v troch farbách BMW M.

Začiatok výroby sériového automobilu vychádzajúceho zo štúdie Concept XM je naplánovaný na koniec roku 2022.

1-bmw-concept-xm 2-bmw-concept-xm 3-bmw-concept-xm 4-bmw-concept-xm 5-bmw-concept-xm 6-bmw-concept-xm
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.