BMW elektrifikuje rad 3 a 5 na plug-in hybridné pohony

Streda, 27 január 2021

BMW pokračuje v elektrifikácii svojich modelov. Ofenzívu spustí predaj štyroch nových modelov. Od marca 2021 budú na výber štyri plug-in hybridné verzie BMW radu 3 a až päť verzií BMW radu 5.

1-bmw-520e-sed
Sedan BMW 520e je jedným z nových plug-in hybridných modelov

Novinky v ponuke BMW radu 3 Sedan a BMW radu 3 Touring ako aj BMW radu 5 Sedan a BMW radu 5 Touring využívajú štvrtú generáciu technológie pohonu BMW eDrive.

BMW plánuje vo fiškálnom roku 2021 zvýšiť predaje vozidiel s elektrifikovaným pohonom o približne 50 percent oproti už aj tak veľmi úspešnému roku 2020. Nové plug-in hybridné modely v ponuke BMW radu 3 a BMW radu 5 predstavujú ideálne predpoklady, aby k elektrickej mobilite pritiahli ďalšie cieľové skupiny.

V ponuke rodiny BMW radu 3 budú v budúcnosti na výber štyri plug-in hybridné modely, pričom tri z nich aj s pohonom všetkých kolies BMW xDrive. BMW radu 5 potom prinesie až päť modelov.

Tri z nich dostanú inteligentný pohon všetkých kolies v štandardnej výbave či na požiadanie. Od marca 2021 tak bude ponuku BMW tvoriť 15 modelov značky BMW a jeden model značky Mini, tiež s plug-in hybridným pohonom.

Slovenský trh obohatia medzi prvými BMW 320e Sedan (cena v Nemecku s DPH 47 450 eur), BMW 320e Touring (49 000 eur), BMW 320e xDrive Touring (51 500 eur), BMW 520e Sedan (53 700 eur) a BMW 520e Touring (55 900 eur).

Plug-in hybridný systém vytvorený pre tieto vstupné modely pozostáva z 2,0-litrového štvorvalcového benzínového motora s výkonom 120kW/163k a elektromotora s maximálnym výkonom 83 kW/113k. V modeloch BMW 520e Sedan a BMW 520e Touring má elektromotor výkon 80 kW/109 k. Spolu vytvárajú systémový výkon 150 kW/204k.

Oba motory spolupracujú so samočinnou osemstupňovou prevodovkou Steptronic s prenosom krútiaceho momentu na kolesá zadnej nápravy. Spontánny nárast výkonu plug-in hybridného pohonu podporuje systémový krútiaci moment 350 Nm.

Vďaka najnovšej generácii lítio-iónových batérii je dojazd nových plug-in hybridných modelov 320e i väčších 520e na čisto elektrický pohon 45 až 51 kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
homola
Víkend seriálu TCR na Nürburgringu sa vinou extrémnej hustej hmly, dažďa a nízkych teplôt nevydaril. Piatok počas voľných tréningov bolo ešte pekné počasie, ale v sobotu od rána až do 17tej hodine sa všetky aktivity na okruhu postupne rušili a nekonala sa ani kvalifikácia a neodjazdili sa ani prvé sobotňajšie preteky. Ak by sa boli odjazdili, Homola by podľa piatkových tréningových výsledkov štartoval do druhých nedeľňajších pretekov z nádejného druhého miesta. Prvé a jediné preteky sa tak konali až v nedeľu. Náš jazdec štartoval z deviatej pozície na štarte. Pred nájazdom do štvrtej zákruty sa dostal do neprehľadnej situácie, došlo ku kontaktu s iným vozidlom a vážnemu poškodeniu jeho auta a z pretekov odstúpil. Z deviatich pretekov seriálu videl Homola cieľovú pásku len štyrikrát. V septembri sa jazdia predposledné preteky seriálu na talianskej Monze, kde Homola minulý rok vyhral. Hádam mu to tam vyjde!
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.