BMW iX M60 je tretí variant iX a prvý M elektromobil

Utorok, 11 január 2022

BMW iX M60 je tretí variant modelu SUV iX, zároveň najvýkonnejší model novej technologickej vlajkovej lode značky. Po minulom roku uvedených variantoch xDrive40 a xDrive50 je teraz predstavený iX M60 tretí derivát nového radu bavorskej značky a prvé M navrhnuté ako elektromobil.

1-bmw-ix-m60

Nové BMW iX M60 s výkonom 455 kW/619 k, maximálnym krútiacim momentom 1100 Nm a M špecifickým nastavaním podvozka pridáva do sveta lokálne bezemisnej mobility výnimočný zážitok z výkonu. Z pomenovania M60 vyplýva, že ide o výkonovo vysoko ladený variant radu iX, pre ktorý sú zdrojom výkonu dva elektromotory, jeden pre každú nápravu.

S výkonom 619 koní a krútiacim momentom 1100 Nm dokáže iX M60 zrýchliť z nuly na 100 km/h za 3,8 sekundy a vyvinúť najvyššiu rýchlosť 250 km/h, čím je najrýchlejším elektromobilom značky. S kapacitou batérie 100 kWh zvládne podľa metodiky WLTP prejsť na jedno nabitie 575 kilometrov. Kombinovaná spotreba iX M60 je 21,6 kWh/100 km a kombinované emisie CO2 0 g/km (podľa WLTP).

BMW iX M60 predstavuje míľnik v histórii divízie BMW M, ktorá sa začala písať pred viac ako 50 rokmi. Spolu už so skôr uvedeným modelom i4 M50 predstavuje iX M60 vstup divízie BMW M do segmentu vysokovýkonných elektrických automobilov.

Extrémny výkon nového iX M60 a presné ovládanie pohonu všetkých kolies spolu s vysoko citlivým obmedzovačom preklzu kolies a technológiou odpruženia sú cnosti nového elektrického "M" bavorskej značky.

Novinka z dielne BMW sa okrem iného pýši aj M špeciálne vyladeným vzduchovým od

pružení oboch náprav s automatickou reguláciou svetlej výšky. Všetky nové prvky zaručujú charakteristický zážitok z jazdy s vozidlom kategórie BMW M, agilitu a presnosť.

Nové BMW iX M60 ťaží tiež z vylepšených aerodynamických vlastností vďaka nízkemu koeficientu odporu vzduchu s hodnotou 0,27. K starostlivej aerodynamike ladí aj jedinečný zvukový prejav.

Vysokonapäťová batéria sa nachádza nízko v podlahe karosérie, čím znižuje ťažisko vozidla a zaisťuje agilné ovládanie, podobne ako aj vyvážené rozloženie hmotnosti na nápravy.

Vyspelé technológie nového budúceho modulárneho systému spoločnosti BMW vytvárajú zážitok z prémiovej mobility, ktorá je v tomto konkurenčnom prostredí jedinečná. Prispieva k tomu aj kompletne nová architektúra interiéru, ktorá vytvára mimoriadne veľkorysý pocit z priestoru.

Model BMW iX M60 sa vyrába spolu s ostatnými modelovými verziami plne elektrických áut segmentu Sports Activity Vehicle (SAV) v meste Dingolfing.

Miestom svetovej premiéry bola výstava spotrebnej elektroniky CES v americkom meste Las Vegas v januári tohto roku.

Na globálnom trhu sa model BMW iX M60 začne predávať v lete 2022.

1-bmw-ix-m60 2-bmw-ix-m60 3-bmw-ix-m60
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Prodigy-od-Tachyum
Slovensko na svetovej výstave Expo 2020 Dubaj predstavilo univerzálny procesor Prodigy od slovenskej firmy Tachyum. Ten poháňa superpočítač, ktorý sa svojimi vlastnosťami umelej inteligencie vyrovná podľa svojich tvorcov ľudskému mozgu. "Riešenie spoločnosti Tachyum je prelomové. Procesor Prodigy je nielen rýchlejší, ale aj menej náročný na spotrebu energie. Slovensko má predpoklady byť atraktívnym inkubátorom pre inovatívne firmy ako Tachyum," – povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a EZ Ingrid Brocková pri príležitosti návštevy Slovenského pavilónu. Expo 2020 Dubaj je prvou svetovou výstavou Expo, ktorá sa koná v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie.
toyota-gr86-flash kopie
Toyota sa neuzatvára do elektrickej bubliny a využije motoristický šport na extrémne testovanie budúcich technológií. Za volant Toyoty GR86 na syntetické palivo z biomasy si sadne aj prezident Toyoty Akio Toyoda a zúčastní sa pretekov v rámci japonskej série Super Taikyu. Ide o najnovší experiment Toyoty, ktorá testuje rôzne druhy palív a pohonov na ceste k uhlíkovej neutralite. Toyota GR86 poháňaná syntetickým palivom bude štartovať vo farbách tímu, ktorý pripravuje aj vodíkovú Corollu Sport. Toyota totiž tvrdí, že budúcnosť sa neobmedzuje len na autá poháňané batériami. Koncern preto vyvíja technológiu vodíkových palivových článkov, dôkazom čoho je druhá generácia modelu Mirai, ktorý dokáže prejsť s plnou nádržou viac ako 500 km.
liqui-moly
Spoločnosť Liqui Moly, ktorej výrobky sú dobre známe aj slovenským motoristom, vyrába a ponúka na trh široký sortiment približne štyritisíc produktov, ako motorové oleje, mazivá, prísady do paliva, autokozmetika, chladiace kvapaliny a rad ďalších produktov. V tomto roku spoločnosť vyrobila najviac výrobkov vo svojej histórii, po prvý raz napríklad vyše stotisíc ton mazív, čo je o 27 percent viac oproti predchádzajúcemu roku. Spoločnosť Liqui Moly vznikla v roku 1957 a svoje produkty vyvíja a vyrába výhradne v Nemecku. Svojou kvalitou patria jej produkty k najlepším a predávajú sa v 150 krajinách sveta. V roku 2020 spoločnosť Liqui Moly hospodárila s obratom 611 miliónov eur.