BMW iX M60 je tretí variant iX a prvý M elektromobil

Utorok, 11 január 2022

BMW iX M60 je tretí variant modelu SUV iX, zároveň najvýkonnejší model novej technologickej vlajkovej lode značky. Po minulom roku uvedených variantoch xDrive40 a xDrive50 je teraz predstavený iX M60 tretí derivát nového radu bavorskej značky a prvé M navrhnuté ako elektromobil.

1-bmw-ix-m60

Nové BMW iX M60 s výkonom 455 kW/619 k, maximálnym krútiacim momentom 1100 Nm a M špecifickým nastavaním podvozka pridáva do sveta lokálne bezemisnej mobility výnimočný zážitok z výkonu. Z pomenovania M60 vyplýva, že ide o výkonovo vysoko ladený variant radu iX, pre ktorý sú zdrojom výkonu dva elektromotory, jeden pre každú nápravu.

S výkonom 619 koní a krútiacim momentom 1100 Nm dokáže iX M60 zrýchliť z nuly na 100 km/h za 3,8 sekundy a vyvinúť najvyššiu rýchlosť 250 km/h, čím je najrýchlejším elektromobilom značky. S kapacitou batérie 100 kWh zvládne podľa metodiky WLTP prejsť na jedno nabitie 575 kilometrov. Kombinovaná spotreba iX M60 je 21,6 kWh/100 km a kombinované emisie CO2 0 g/km (podľa WLTP).

BMW iX M60 predstavuje míľnik v histórii divízie BMW M, ktorá sa začala písať pred viac ako 50 rokmi. Spolu už so skôr uvedeným modelom i4 M50 predstavuje iX M60 vstup divízie BMW M do segmentu vysokovýkonných elektrických automobilov.

Extrémny výkon nového iX M60 a presné ovládanie pohonu všetkých kolies spolu s vysoko citlivým obmedzovačom preklzu kolies a technológiou odpruženia sú cnosti nového elektrického "M" bavorskej značky.

Novinka z dielne BMW sa okrem iného pýši aj M špeciálne vyladeným vzduchovým od

pružení oboch náprav s automatickou reguláciou svetlej výšky. Všetky nové prvky zaručujú charakteristický zážitok z jazdy s vozidlom kategórie BMW M, agilitu a presnosť.

Nové BMW iX M60 ťaží tiež z vylepšených aerodynamických vlastností vďaka nízkemu koeficientu odporu vzduchu s hodnotou 0,27. K starostlivej aerodynamike ladí aj jedinečný zvukový prejav.

Vysokonapäťová batéria sa nachádza nízko v podlahe karosérie, čím znižuje ťažisko vozidla a zaisťuje agilné ovládanie, podobne ako aj vyvážené rozloženie hmotnosti na nápravy.

Vyspelé technológie nového budúceho modulárneho systému spoločnosti BMW vytvárajú zážitok z prémiovej mobility, ktorá je v tomto konkurenčnom prostredí jedinečná. Prispieva k tomu aj kompletne nová architektúra interiéru, ktorá vytvára mimoriadne veľkorysý pocit z priestoru.

Model BMW iX M60 sa vyrába spolu s ostatnými modelovými verziami plne elektrických áut segmentu Sports Activity Vehicle (SAV) v meste Dingolfing.

Miestom svetovej premiéry bola výstava spotrebnej elektroniky CES v americkom meste Las Vegas v januári tohto roku.

Na globálnom trhu sa model BMW iX M60 začne predávať v lete 2022.

1-bmw-ix-m60 2-bmw-ix-m60 3-bmw-ix-m60
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.
opel-astra1
Nový Opel Astra a Astra SportsTourer zvolila odborná porota German Car Awards za nemecké kompaktné auto roka 2023. Oba modely novej generácie zvíťazili v ankete s veľkým náskokom pred konkurentmi tohto segmentu. Astra presvedčila inovatívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. Rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu nové modely Astra jazdiť aj plne bez emisií. Zavážil aj príťažlivý pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnota, za ktorú zákazník Astru dostáva.