BMW iX M60 je tretí variant iX a prvý M elektromobil

Utorok, 11 január 2022

BMW iX M60 je tretí variant modelu SUV iX, zároveň najvýkonnejší model novej technologickej vlajkovej lode značky. Po minulom roku uvedených variantoch xDrive40 a xDrive50 je teraz predstavený iX M60 tretí derivát nového radu bavorskej značky a prvé M navrhnuté ako elektromobil.

1-bmw-ix-m60

Nové BMW iX M60 s výkonom 455 kW/619 k, maximálnym krútiacim momentom 1100 Nm a M špecifickým nastavaním podvozka pridáva do sveta lokálne bezemisnej mobility výnimočný zážitok z výkonu. Z pomenovania M60 vyplýva, že ide o výkonovo vysoko ladený variant radu iX, pre ktorý sú zdrojom výkonu dva elektromotory, jeden pre každú nápravu.

S výkonom 619 koní a krútiacim momentom 1100 Nm dokáže iX M60 zrýchliť z nuly na 100 km/h za 3,8 sekundy a vyvinúť najvyššiu rýchlosť 250 km/h, čím je najrýchlejším elektromobilom značky. S kapacitou batérie 100 kWh zvládne podľa metodiky WLTP prejsť na jedno nabitie 575 kilometrov. Kombinovaná spotreba iX M60 je 21,6 kWh/100 km a kombinované emisie CO2 0 g/km (podľa WLTP).

BMW iX M60 predstavuje míľnik v histórii divízie BMW M, ktorá sa začala písať pred viac ako 50 rokmi. Spolu už so skôr uvedeným modelom i4 M50 predstavuje iX M60 vstup divízie BMW M do segmentu vysokovýkonných elektrických automobilov.

Extrémny výkon nového iX M60 a presné ovládanie pohonu všetkých kolies spolu s vysoko citlivým obmedzovačom preklzu kolies a technológiou odpruženia sú cnosti nového elektrického "M" bavorskej značky.

Novinka z dielne BMW sa okrem iného pýši aj M špeciálne vyladeným vzduchovým od

pružení oboch náprav s automatickou reguláciou svetlej výšky. Všetky nové prvky zaručujú charakteristický zážitok z jazdy s vozidlom kategórie BMW M, agilitu a presnosť.

Nové BMW iX M60 ťaží tiež z vylepšených aerodynamických vlastností vďaka nízkemu koeficientu odporu vzduchu s hodnotou 0,27. K starostlivej aerodynamike ladí aj jedinečný zvukový prejav.

Vysokonapäťová batéria sa nachádza nízko v podlahe karosérie, čím znižuje ťažisko vozidla a zaisťuje agilné ovládanie, podobne ako aj vyvážené rozloženie hmotnosti na nápravy.

Vyspelé technológie nového budúceho modulárneho systému spoločnosti BMW vytvárajú zážitok z prémiovej mobility, ktorá je v tomto konkurenčnom prostredí jedinečná. Prispieva k tomu aj kompletne nová architektúra interiéru, ktorá vytvára mimoriadne veľkorysý pocit z priestoru.

Model BMW iX M60 sa vyrába spolu s ostatnými modelovými verziami plne elektrických áut segmentu Sports Activity Vehicle (SAV) v meste Dingolfing.

Miestom svetovej premiéry bola výstava spotrebnej elektroniky CES v americkom meste Las Vegas v januári tohto roku.

Na globálnom trhu sa model BMW iX M60 začne predávať v lete 2022.

1-bmw-ix-m60 2-bmw-ix-m60 3-bmw-ix-m60
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
goodyear-compact
Goodyear uvádza na trh nový rad pneumatík Powerload, ktoré zvyšujú produktivitu práce, majú dlhšiu životnosť a znižujú prevádzkové náklady. Doplnené sú o významné moderné technológie, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre kompaktné kolesové nakladače a malé grejdre. Využívajú sa v stavebníctve, pri nakládke materiálov, v logistickej podpore, v poľnohospodárstve a aj pri úpravách terénu. Pneumatiky Goodyear Powerload zahŕňajú novú technológiu Smooth Guard, vrátane extra silnej a hladkej vrstvy gumy v oblasti ramien a bočnice. Tá pneumatikám nového radu prepožičiava maximálnu robustnosť a zvyšuje odolnosť proti rezným ranám a poškodeniu kostry, zároveň posilňuje konštrukciu bočníc, zvyšuje stabilitu a uľahčuje ovládateľnosť strojov. Dezén behúňa je inšpirovaný osvedčeným Goodyear TL-3A+. Pre Powerload bol upravený pre rozmer 18" a 20".
AAA-AUTO
Spoločnosť Aures, do ktorej siete patria AAA Auto Mototechna, Auto Diskont a Driverama, ponúka takmer 160 voľných pracovných pozícií. Nové personálne posily potrebuje vzhľadom na vysoký dopyt po jazdených autách a rekordný predaj v celej sieti svojich pobočiek. V prvom štvrťroku tohto roku sa v celom holdingu Aures predalo najviac vozidiel v porovnaní s rovnakým období roka počas 30-ročnej existencie spoločnosti. Nových pracovníkov si vyžaduje aj rozvoj pobočkovej siete spoločnosti Driverama, ktorá obchoduje online s jazdenými vozidlami v Nemecku. Aures spustil tiež vlastný talentový program, ktorého cieľom je hľadať nových manažérov priamo medzi vlastnými zamestnancami.
mini
Priaznivci a majitelia prémiových kompaktných automobilov značky Mini a starších klasických Mini sa počas posledného víkendu stretli na 29. ročníku Slovenského zrazu značky a užívali si tri dni príťažlivého programu v príjemnej rodinnej atmosfére a dobrej nálade. Spestrila ho aj navigačná rallye a turistické prechádzky cez unikátne Jánošíkove diery. Zraz majiteľov Mini sa konal v okolí Autocampingu Belá-Nižné Kamence, neďaleko Terchovej v malebnom Jánošíkovom kraji. Zúčastnilo sa ho 75 "miníkov" novej i pôvodnej staršej generácie zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Najvzdialenejší účastník bol z Maďarska a najstarším modelom Mini Marcos z 1968.