BMW iX3: Blíži sa výroba prvého elektrického SUV

Streda, 10 jún 2020

Automobilka BMW v rámci stratégie elektrifikácie svojho modelového portfólia začne do konca roka 2020 s predajom nového čisto elektrického SUV BMW iX3.

bmw-iX3

Sériová výroba prvého plne elektrického vozidla hlavnej značky BMW sa podľa plánov spustí koncom leta v čínskom spoločnom závode BMW. V závode Brilliance Automotive joint venture Dalong sa bude BMW iX3 ako prvé Sports Activity Vehicle (SAV) s plne elektrickým pohonom vyrábať pre celosvetový trh.

Nové BMW iX3 má už homologačné testy za sebou a ich výsledky splnili požiadavky úradov na kľúčových automobilových trhoch. Počas štyroch týždňov absolvovali vozidlá vyše 340 hodín testovania a najazdili viac ako 7700 kilometrov testovacích jázd. Homologačný proces absolvovali nové elektrické SUV v Číne aj v Európe súbežne.

BMW iX3 príde s piatou generáciou technológie pohonu BMW eDrive, ktorá sa vyznačuje aj tým, že pohon spolu s elektrickým motorom, výkonovou elektronikou a s prevodovkou tvoria jednu spoločnú konštrukčnú skupinu. Tým sa výrazne zmenšujú priestorové nároky na zabudovanie ako aj hmotnosť pohonnej jednotky vzhľadom na výkon.

Plne elektrický model BMW iX3 sa bude vyrábať na rovnakej výrobnej linke ako modely BMW X3 so spaľovacími motormi.

Prvé modely plne elektrického SUV iX3 sa koncom leta začnú podľa plánu vyrábať pre celý svet v Číne. K zákazníkom dostanú do konca tohto roka.

(jGold)
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.