BMW R 18 v exkluzívnych úpravách

Pondelok, 25 apríl 2022

BMW Motorrad predstavil v polovici januára tohto roku na výstave Verona Motor Bike Expo exkluzívne zákazkové motocykle vo verziách R 18 M a R 18 Aurora postavené na báze ikonického BMW R 18.

1-bmw-r18-aurora
Pre verziu BMW R 18 Aurora boli inšpiráciou cruisery zo 70-tych rokov

Exkluzívne motocykle vyvinuli dvaja slávni talianski úpravcovia s podporou motocyklovej divízie BMW Motorrad Italia a talianskej dílerskej siete. Výstava vo Verone bola ideálnym miestom na predstavenie exkluzívnych motocyklov BMW R 18 M a BMW R 18 Aurora postavených na báze ikonického BMW R 18.

Vystavovaný exemplár R 18 M je projekt, ktorý navrhol taliansky časopis Low Ride a vytvorila ho spoločnosť American Dreams. Druhý model R 18 Aurora je dielom spoločnosti Garage 221, ktorú oslovil BMW Motorrad Roma.

V označení modelu BMW R 18 M písmeno M znamená, že okrem športových verzií dvojstopových produktov BMW sa dnes toto označovanie používa aj vo svete jednej stopy.

Zdrojom inšpirácie pre projekt BMW R 18 M bola myšlienka dať cestnému jednostopovému krížniku BMW uhladenejší a športovejší vzhľad a nezabudnúť na retro línie pôvodného modelu BMW R 18. M v označení motocykla znamená v tomto prípade Motorsport.

BMW R 18 M vyniká stabilitou jazdy, má dlhý rázvor a vysoký výkon veľkého motora typu boxer s objemom 1800 cm3. Vďaka týmto danostiam má motocykel bleskové štarty a zaslúži si ako športový tak aj retro vzhľad. Výsledkom je vzrušujúci a výkonný cruiser bez toho, aby sa narušila podstata originálu BMW R 18.

Sen spoločnosti Garage 221 vytvoriť zákazkový motocykel na báze BMW R 18 sa splnil pretvorením originálu na BMW R 18 Aurora. Línie nového krížnika ciest si vyžadovali nové prvky vyššieho ducha zo segmentu Heritage, od línie nádrže, blatníkov tesne obopínajúcich kolesá a veľkej kapotáže až po charakteristické tvary boxeru.

Tvorca modelu BMW R 18 Aurora, spoločnosť Garage 221, použil prvky a diely pochádzajúce z iných modelov BMW. Sedadlo je z modelu BMW R 1200 C z roku 2005, vzpery pre kapotáž je z držiakov smeroviek z modelu BMW R 100 z roku 1982 a časť zadného rámu z modelu K 75 z roku 1991. Aj pre farbu kapotáže použili kód farby modelu RT 100 z roku 1983.

Pri pretváraní originálu BMW R 18 na verziu Aurora boli inšpiráciou cruisery zo 70-tych rokov, a to pre ich pôsobivú estetickú vyváženosť.

1-bmw-r18-aurora 2-bmw-r18-m 3-bmw-r18-m
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.