BMW uvádza špeciálnu edíciu Alpina B3

Nedeľa, 07 január 2024

Vtedy pred 50 rokmi to bola akási prvotina, ktorou si nemecká automobilka BMW chcela vyskúšať, ako je to vyrábať autá mimo domovskej krajiny a v ďalekej Južnej Afrike postavila automobilku.

1-bmw-alpina
Priam fascinujúci pohľad na špeciálny model BMW Alpina B3 50 Years, ktorým si BMW pripomína 50 rokov od vzniku svojho závodu v Južnej Afrike

Automobilka BMW v roku 1983 v Južnej Afrike, v blízkosti hlavného mesta Pretoria, postavila svoj prvý výrobný závod mimo Nemecka. Pri príležitosti 50. výročia si jeho vznik spoločnosť BMW Group pripomenula okrem iného pomerne netradične vyrobením päť kusov mimoriadneho modelu Alpina B3 AWD 50 Years of BMW South Africa.

Nemecký výrobca špičkových prémiových automobilov pri tejto príležitosti ešte v júni 2023 oznámil, že do rozšírenia výroby v závode juhoafrickej spoločnosti Rosslyn pri meste Pretoria vkladá investíciu 4,2 miliardy randov (207 miliónov eur). Práve tu od konca roka 2024 sa potom bude vyrábať nová generácia plug-in hybridného modelu BMW X3.

Vráťme sa však kšpeciálnemu modelu Alpina B3 AWD 50 Years of BMW South Africa, ktorý vznikol z príležitosti míľnika spoločnosti BMW Group v Južnej Afrike a nesie charakteristické logo spoločnosti. Jubilejné vozidlá z tejto edície si mohli záujemcovia zaobstarať len v charakteristickom zelenom metalickom laku Alpina Green II.

Ak sa vrátime do minulosti, tak už vtedy spolupráca BMW Južná Afrika so spoločnosťou Alpina z polovice osemdesiatych rokov vyústila do ikonického modelu BMW 333i. Z tohto modelu vzniklo len o čosi viac ako 200 kusov.

4-bmw-alpina-333i
Historické BMW Alpina 333i z polovice osemdesiatych rokov bolo rovnako ako nový model Alpina B3 50 Years obohatené o niekoľko výnimočných prvkov

Historické BMW 333i, aj nová Alpina B3 50 Years je obohatená o niekoľko výnimočných detailov. Napríklad o 20-palcové kované disky kolies Alpina Classic, nálepky Alpina na exteriéri, rovnaký nápis je na prednom spojleri a zhodné je aj označenie modelu Alpina B3.

Mnoho výnimočných prvkov je aj v interiéri. Napríklad kožené sedadlá Merino Black, ktoré nesú logo 50. výročia BMW Group South Africa vyšité na opierkach hlavy predných sedadiel. Nechýba plaketa 50 Years an Icon, a nápis BMW South Africa na stredovej konzole, čo potvrdzuje, že každý kus predstavuje jeden z piatich jubilejných automobilov. Nápisy Alpina nájdeme aj na prahových lištách. Samozrejmosťou je športový kožený volant Alpina Switch-Tronic.

Model BMW Alpina B3 AWD poháňa 3,0-litrový 6-valcový radový motor s dvomi špeciálnymi mono-scroll turbodúchadlami Alpina. Produkuje výkon 364 kW/495 k pri 5000 – 7000 ot/min a maximálny krútiaci moment 730 Nm od 2500 do 4500 otáčok. S osemstupňovou automatickou prevodovkou Sport zvládne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,6 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 305 km/h.

Pôžitok z jazdy umocňuje športový podvozok s elektronicky ovládanými tlmičmi, štyri jazdné režimy Comfort, Comfort+, Sport a Sport+, špecifické pružiny, dorazy a stabilizátory a špeciálne kalibrované variabilné športové riadenie. Tiež výfukový systém Alpina, brzdový systém so špeciálnymi tepelne odolnými brzdovými doštičkami a vŕtanými kotúčmi.

Cena nového jubilejného BMW Alpina B3 AWD je v prepočte približne 145 800 eur.

1-bmw-alpina 2-bmw-alpina--b3-50-yea 3-bmw-alpina-b3-50-yea 4-bmw-alpina-333i 5-bmw-alpina-333i
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.