BMW uvádza špeciálnu edíciu Alpina B3

Nedeľa, 07 január 2024

Vtedy pred 50 rokmi to bola akási prvotina, ktorou si nemecká automobilka BMW chcela vyskúšať, ako je to vyrábať autá mimo domovskej krajiny a v ďalekej Južnej Afrike postavila automobilku.

1-bmw-alpina
Priam fascinujúci pohľad na špeciálny model BMW Alpina B3 50 Years, ktorým si BMW pripomína 50 rokov od vzniku svojho závodu v Južnej Afrike

Automobilka BMW v roku 1983 v Južnej Afrike, v blízkosti hlavného mesta Pretoria, postavila svoj prvý výrobný závod mimo Nemecka. Pri príležitosti 50. výročia si jeho vznik spoločnosť BMW Group pripomenula okrem iného pomerne netradične vyrobením päť kusov mimoriadneho modelu Alpina B3 AWD 50 Years of BMW South Africa.

Nemecký výrobca špičkových prémiových automobilov pri tejto príležitosti ešte v júni 2023 oznámil, že do rozšírenia výroby v závode juhoafrickej spoločnosti Rosslyn pri meste Pretoria vkladá investíciu 4,2 miliardy randov (207 miliónov eur). Práve tu od konca roka 2024 sa potom bude vyrábať nová generácia plug-in hybridného modelu BMW X3.

Vráťme sa však kšpeciálnemu modelu Alpina B3 AWD 50 Years of BMW South Africa, ktorý vznikol z príležitosti míľnika spoločnosti BMW Group v Južnej Afrike a nesie charakteristické logo spoločnosti. Jubilejné vozidlá z tejto edície si mohli záujemcovia zaobstarať len v charakteristickom zelenom metalickom laku Alpina Green II.

Ak sa vrátime do minulosti, tak už vtedy spolupráca BMW Južná Afrika so spoločnosťou Alpina z polovice osemdesiatych rokov vyústila do ikonického modelu BMW 333i. Z tohto modelu vzniklo len o čosi viac ako 200 kusov.

4-bmw-alpina-333i
Historické BMW Alpina 333i z polovice osemdesiatych rokov bolo rovnako ako nový model Alpina B3 50 Years obohatené o niekoľko výnimočných prvkov

Historické BMW 333i, aj nová Alpina B3 50 Years je obohatená o niekoľko výnimočných detailov. Napríklad o 20-palcové kované disky kolies Alpina Classic, nálepky Alpina na exteriéri, rovnaký nápis je na prednom spojleri a zhodné je aj označenie modelu Alpina B3.

Mnoho výnimočných prvkov je aj v interiéri. Napríklad kožené sedadlá Merino Black, ktoré nesú logo 50. výročia BMW Group South Africa vyšité na opierkach hlavy predných sedadiel. Nechýba plaketa 50 Years an Icon, a nápis BMW South Africa na stredovej konzole, čo potvrdzuje, že každý kus predstavuje jeden z piatich jubilejných automobilov. Nápisy Alpina nájdeme aj na prahových lištách. Samozrejmosťou je športový kožený volant Alpina Switch-Tronic.

Model BMW Alpina B3 AWD poháňa 3,0-litrový 6-valcový radový motor s dvomi špeciálnymi mono-scroll turbodúchadlami Alpina. Produkuje výkon 364 kW/495 k pri 5000 – 7000 ot/min a maximálny krútiaci moment 730 Nm od 2500 do 4500 otáčok. S osemstupňovou automatickou prevodovkou Sport zvládne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,6 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 305 km/h.

Pôžitok z jazdy umocňuje športový podvozok s elektronicky ovládanými tlmičmi, štyri jazdné režimy Comfort, Comfort+, Sport a Sport+, špecifické pružiny, dorazy a stabilizátory a špeciálne kalibrované variabilné športové riadenie. Tiež výfukový systém Alpina, brzdový systém so špeciálnymi tepelne odolnými brzdovými doštičkami a vŕtanými kotúčmi.

Cena nového jubilejného BMW Alpina B3 AWD je v prepočte približne 145 800 eur.

1-bmw-alpina 2-bmw-alpina--b3-50-yea 3-bmw-alpina-b3-50-yea 4-bmw-alpina-333i 5-bmw-alpina-333i
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.