BMW X5 pre Čínu: Veľkolepý vzhľad a vysoký komfort

Piatok, 18 marec 2022

Veľkolepý vzhľad, vysoký komfort a výhradne pre čínsky trh. To sú nové modely BMW X5 xDrive30Li a BMW X5 xDrive40Li, ktorých výrobu rozbehne nemecká automobilka už v apríli tohto roku v Číne.

BMW-X5

BMW rozširuje svoje výrobné kapacity pre modelový rad X5. Nové modely s predĺženým rázvorom a priestrannejším interiérom spĺňajú požiadavky bohatých Číňanov. Modely ako BMW X5 xDrive30Li a BMW X5 xDrive40Li najlepšie uspokoja ich chúťky. Práve výroba týchto modelov rozbehne nemecká automobilka už onedlho v spoločnom podniku BMW Brilliance Automotive v Číne.

Výrobou týchto modelov na čínskom území pokračuje spoločnosť BMW v rozširovaní výrobnej kapacity pre modelový rad X5 a vo zvyšovaní rozmanitosti modelového radu výkonných vozidiel segmentu Sports Activity Vehicle (SAV). Nové výkonné modely s predĺženým rázvorom vyhovujú požiadavkám cieľových skupín Číňanov. Výroba modelov X5 pre ostatné trhy pokračuje v americkom Spartanburgu.

Závod v Spartanburgu je najväčším závodom v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti BMW a zároveň aj kompetenčným centrom pre modely BMW X. Závod vyrába dva najpredávanejšie modely automobilky BMW v USA, a to X5 a X3. Okrem toho sa koncom roka 2022 začne vyrábať aj prvý vysokovýkonný plug-in hybridný model divízie BMW M, model XM.

Verzie BMW X5 vyrábané v Šen-jangu sú prispôsobené požiadavkám čínskych zákazníkov, najväčšiemu automobilovému trhu na svete. Ich rázvor sa v porovnaní s modelmi BMW X5 vyrobenými v USA väčší o 130 milimetrov, čo slúži na zvýšenie pohodlia sedenia a priestoru pre nohy pasažierov v druhom rade sedadiel.

Štandardná výbava nových modelov vyrábaných v Číne je prispôsobená požiadavkám čínskych zákazníkov. Zahŕňa prvky, ako špeciálne navrhnuté komfortné sedadlá a štyri stupne dodatočného sklonu operadiel zadných sedadiel, panoramatické strešné okno, náladové osvetlenie, či na mieru prispôsobený balík prvkov M Aerodynamics alebo priehradka na mobilný telefón s indukčným nabíjaním.

Pre čínskych sú na výber dva úsporné benzínové motory s technológiou BMW TwinPower Turbo. Štvorvalcový motor pre nový X5 xDrive30Li a šesťvalcový pre X5 xDrive40Li. Výkon na vozovku prenáša samočinná osemstupňová prevodovka Steptronic a inteligentný systém pohonu všetkých kolies BMW xDrive.

Zárukou vysokého komfortu je aj špeciálne vyladená technológia podvozku, vrátane štandardne elektronicky riadených tlmičov a vzduchového pruženia oboch náprav s automatickou reguláciou svetlej výšky. Tá je na prianie pre modely X5 xDrive40Li, kde vytvára rovnováhu medzi športovými vlastnosťami a komfortom.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
homola
Víkend seriálu TCR na Nürburgringu sa vinou extrémnej hustej hmly, dažďa a nízkych teplôt nevydaril. Piatok počas voľných tréningov bolo ešte pekné počasie, ale v sobotu od rána až do 17tej hodine sa všetky aktivity na okruhu postupne rušili a nekonala sa ani kvalifikácia a neodjazdili sa ani prvé sobotňajšie preteky. Ak by sa boli odjazdili, Homola by podľa piatkových tréningových výsledkov štartoval do druhých nedeľňajších pretekov z nádejného druhého miesta. Prvé a jediné preteky sa tak konali až v nedeľu. Náš jazdec štartoval z deviatej pozície na štarte. Pred nájazdom do štvrtej zákruty sa dostal do neprehľadnej situácie, došlo ku kontaktu s iným vozidlom a vážnemu poškodeniu jeho auta a z pretekov odstúpil. Z deviatich pretekov seriálu videl Homola cieľovú pásku len štyrikrát. V septembri sa jazdia predposledné preteky seriálu na talianskej Monze, kde Homola minulý rok vyhral. Hádam mu to tam vyjde!
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.