Cupra Tavascan Concept: Elektrické SUV kupé vo Frankfurte

Utorok, 10 september 2019

Španielsky výrobca športových modelov prichádza s konceptom Tavascan, ktorý bude čisto elektrickým SUV kupé. Meno Tavascan je prevzaté z dediny v Pyrenejach, ktorá sa vyznačuje fascinujúcou scenériou a okolitou prírodou.

1-Cupra-Tavascan

Štúdia Cupra Tavascan vyniká robustnosťou a dynamickým dizajnom

Po premiére štúdie Cupra Formentor s plug-in hybrid pohonom na jar tohto roku značka postúpila o krok ďalej s víziou plne elektrického športového automobilu, a je tu štúdia Cupra Tavascan. Špecializovaná španielska značka spojila svoju športovú DNA s najmodernejším elektrickým pohonom a sofistikovaným dizajnom. Kupé SUV s elektrickým pohonom vytvorila automobilka pre nový segment, v ktorom očakáva 15 %-ný ročný rasť.

Tavascan je veľké SUV kupé založené podľa španielskeho výrobcu na dynamickom dizajne karosérie, sofistikovanom interiéri a vyspelom pohonnom ústrojenstve. Štúdia má kombinovať štýl kupé, robustnosť SUV a športovú eleganciu. Zároveň aj demonštrovať potenciál dizajnu značky Cupra. Tavascan stojí na koncernovej platforme MEB a zdrojom energie je batéria s kapacitou 77 kWh. Odhaduje sa dojazd 450 km.

Elektrický systém pohonu vyniká s vysokým výkonom, tichým chodom a vysokou účinnosťou. Dva elektromotory – jeden na prednej náprave a druhý na zadnej – spolu poskytujú systémový výkon 225 kW (306 k), ktorý sa adaptívne prenáša na všetky kolesá. Štúdia Cupra Tavascan zrýchľuje z nuly na 100 km/h za menej ako 6,5 sekundy.

Štúdia Tavascan má karosériu lakovanú sofistikovaným lakom s efektom tekutého kovu. Vonkajší dizajn dopĺňajú farebne zladené karbónové prvky a akcentujú detaily medenej farby.

2-Cupra-Tavascan

Nový Tavascan sa predstavuje v týchto dňoch na autosalóne vo Frankfurte

Wayne Griffiths, výkonný riaditeľ značky Cupra: "Okrem modelu Cupra Formentor, ktorý začneme predávať v roku 2020 spolu s ďalšími dvoma výkonnými modelmi s pohonom plug-in hybrid, sme demonštrovali naše technologické schopnosti vývojom prvého pretekárskeho cestovného automobilu s elektrickým pohonom Cupra e-Racer. Predstavením štúdie Cupra Tavascan prenášame túto víziu na cestu a dokazujeme, že aj vysoko výkonné vozidlo môže mať elektrický pohon."

Štúdia Cupra Tavascan má svetovú výstavnú premiéru v týchto dňoch na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.

Autor: J. Goldberger
Foto: Cupra
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.