Ďalšie SUV Škoda má meno Kushaq

Piatok, 08 január 2021

Nové SUV Škoda sa predstaví už na jar tohto roku a dostalo panovnícke pomenovanie Kushaq. Pochádza z indického jazyka a v"reči bohov"znamená pomenovanie Kushaq kráľ, alebo vládca.

Skoda-Kushaq

Škoda má v koncerne Volkswagen v rámci značiek na starosti rozvoj indického trhu. V ňom ako prvé pripravuje mestské SUV, ktoré vychádza z konceptu Vision In a bude sa menovať Kushaq.

Zaujímavé na mene nového modelu je napríklad to, že začína písmenom K a končí písmenom Q, čo ho spája so súčasnými modelmi SUV Kodiaq, Karoq a Kamiq.

Česká automobilka je v rámci projektu India 2.0 zodpovedná na indickom subkontinente za všetky aktivity koncernu Volkswagen. Spomínaný projekt zahŕňa modelovú ofenzívu až štyroch kompaktných vozidiel značiek Škoda a Volkswagen.

Nové mestské SUV Kushaq vychádza z modulárnej platformy MQB A0 In, ktorú pre indický trh špeciálne vyvinula Škoda. Až 95 % komponentov nového Kushaqa má byť od miestnych výrobcov, čo je aj dôsledok toho, že v Indii nie je potreba až toľko elektronických asistentov. Na indické potreby sa prispôsobia aj motory nového Kushaqa.

Nový model pre indických zákazníkov spája v sebe prednosti typické pre autá Škoda, akými sú výrazný dizajn, komfort, bezpečnosť a tiež pomer ceny a úžitkovej hodnoty s dôrazom na priania indických zákazníkov.

Nový Kushaq má mať svetovú premiéru v marci tohto roku.

(janGold)
Foto: Škosa-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."