Elektrická Honda e má slovenské ceny

Štvrtok, 05 december 2019

Po predstavení sériovej verzie elektromobilu Honda e na frankfurtskom autosalóne v septembri tohto roku zverejňuje teraz Honda oficiálne ceny tohto malého elektromobilu.

1-Honda-e
Prvý plne elektrický model japonskej automobilky Honda e pozná svoje slovenské ceny

Honda e je prvý produkčný elektromobil s batériami, ktorý značka Honda v Európe predstavila. Ide o ďalší krok značky smerom k vízii, že 100 % jej vozidiel predaných v Európe v roku 2022 bude elektrifikovaných.

Patrik Šolc, obchodný riaditeľ Honda Slovakia: "Sme veľmi radi, že môžeme potvrdiť začiatok predaja a slovenské ceny modelu Honda e. Od predstavenia prototypu zaznamenala Honda nadšené prijatie v celej Európe a už teraz registruje vyše 40 000 predbežných záujemcov. Model Honda e je stelesnením úsilia značky v oblasti elektrifikácie."

Ceny elektromobilu Honda e začínajú na 26 990 eurách, čo je cena vrátane štátnej dotácie za 100 kW (136 k) verziu. Vyhotovenie Advance s rozšírenou výbavou a motorom a so zvýšeným výkonom motora 113 kW (154 k) sa bude predávať za cenu 29 990 eur, čo je cena vrátane štátnej dotácie.

Honda e je model vyvinutý so zameraním na jednoduchosť dizajnu a použiteľnosti. Uspokojí potreby moderného mestského životného štýlu a poskytne novú hodnotu zákazníkom prostredníctvom integrovaných technológií konektivity a výnimočnej dynamiky. Vďaka systému bočných spätných kamier má Honda e takmer plynulý prechod medzi čelným sklom a predným stĺpikom.

V modernej kabíne je zabudovaná digitálna palubná doska novej generácie s piatimi obrazovkami prepojená informačno-zábavný systém. Najväčšiu plochu širokej digitálnej prístrojovej dosky Hondy e zaberajú dvojité 12,3-palcové LCD dotykové obrazovky. Slúžia ako primárne informačné a zábavné displeje a obsahujú množstvo aplikácií a informačné a zábavné služby.

Pohon Hondy e obstaráva vysokovýkonný elektromotor s alternatívnymi výkonmi 100 kW (136 koní) alebo 113 kW (154 koní) a pomerne vysokým krútiacim momentom 315 Nm. Batéria s kapacitou 35,5 kWh poskytne dojazd až 220 km na jedno nabitie, čo je postačujúce pre denné mestské jazdy. Funkcia rýchleho nabíjania umožňuje dobitie na 80 % kapacity za 30 minút.

Aby si elektrická honda zachovala športový charakter, výkon sa prenáša na zadné kolesá, a to umožňuje väčšia manévrovateľnosť. Výsledkom je polomer otáčania približne 4,3 metra, vďaka čomu má Honda e výnimočné manévrovacie schopnosti v mestských uličkách. Elektrická honda má vynikajúce zrýchlenie – rýchlosť z nuly na 100 km/h dosiahne za približne 8 sekúnd.

Služby a aplikácie prístupné cez rozhrania dotykovej obrazovky sa dajú aktivovať aj hlasovými povelmi. Intuitívny osobný asistent Honda je funkcia umelej inteligencie (AI), ktorá využíva jedinečné kontextové chápanie na vytváranie prirodzenej konverzácie a umožňuje prístup k širokému rozsahu on-line služieb.

Medzi špeciálne funkcie EV patrí regulácia nabíjania akumulátora a monitorovanie dojazdu. Výsledky vyhľadávania nabíjacích staníc a navigácie sa do auta môžu odoslať z mobilného zariadenia. K dispozícii je aj digitálny kľúč, ktorý umožňuje automobil zamknúť a odomknúť pomocou smartfónu.

Honda e bude v showroomoch vybraných autorizovaných predajcov na Slovensku od leta 2020.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.