Elektrická Honda e má slovenské ceny

Štvrtok, 05 december 2019

Po predstavení sériovej verzie elektromobilu Honda e na frankfurtskom autosalóne v septembri tohto roku zverejňuje teraz Honda oficiálne ceny tohto malého elektromobilu.

1-Honda-e
Prvý plne elektrický model japonskej automobilky Honda e pozná svoje slovenské ceny

Honda e je prvý produkčný elektromobil s batériami, ktorý značka Honda v Európe predstavila. Ide o ďalší krok značky smerom k vízii, že 100 % jej vozidiel predaných v Európe v roku 2022 bude elektrifikovaných.

Patrik Šolc, obchodný riaditeľ Honda Slovakia: "Sme veľmi radi, že môžeme potvrdiť začiatok predaja a slovenské ceny modelu Honda e. Od predstavenia prototypu zaznamenala Honda nadšené prijatie v celej Európe a už teraz registruje vyše 40 000 predbežných záujemcov. Model Honda e je stelesnením úsilia značky v oblasti elektrifikácie."

Ceny elektromobilu Honda e začínajú na 26 990 eurách, čo je cena vrátane štátnej dotácie za 100 kW (136 k) verziu. Vyhotovenie Advance s rozšírenou výbavou a motorom a so zvýšeným výkonom motora 113 kW (154 k) sa bude predávať za cenu 29 990 eur, čo je cena vrátane štátnej dotácie.

Honda e je model vyvinutý so zameraním na jednoduchosť dizajnu a použiteľnosti. Uspokojí potreby moderného mestského životného štýlu a poskytne novú hodnotu zákazníkom prostredníctvom integrovaných technológií konektivity a výnimočnej dynamiky. Vďaka systému bočných spätných kamier má Honda e takmer plynulý prechod medzi čelným sklom a predným stĺpikom.

V modernej kabíne je zabudovaná digitálna palubná doska novej generácie s piatimi obrazovkami prepojená informačno-zábavný systém. Najväčšiu plochu širokej digitálnej prístrojovej dosky Hondy e zaberajú dvojité 12,3-palcové LCD dotykové obrazovky. Slúžia ako primárne informačné a zábavné displeje a obsahujú množstvo aplikácií a informačné a zábavné služby.

Pohon Hondy e obstaráva vysokovýkonný elektromotor s alternatívnymi výkonmi 100 kW (136 koní) alebo 113 kW (154 koní) a pomerne vysokým krútiacim momentom 315 Nm. Batéria s kapacitou 35,5 kWh poskytne dojazd až 220 km na jedno nabitie, čo je postačujúce pre denné mestské jazdy. Funkcia rýchleho nabíjania umožňuje dobitie na 80 % kapacity za 30 minút.

Aby si elektrická honda zachovala športový charakter, výkon sa prenáša na zadné kolesá, a to umožňuje väčšia manévrovateľnosť. Výsledkom je polomer otáčania približne 4,3 metra, vďaka čomu má Honda e výnimočné manévrovacie schopnosti v mestských uličkách. Elektrická honda má vynikajúce zrýchlenie – rýchlosť z nuly na 100 km/h dosiahne za približne 8 sekúnd.

Služby a aplikácie prístupné cez rozhrania dotykovej obrazovky sa dajú aktivovať aj hlasovými povelmi. Intuitívny osobný asistent Honda je funkcia umelej inteligencie (AI), ktorá využíva jedinečné kontextové chápanie na vytváranie prirodzenej konverzácie a umožňuje prístup k širokému rozsahu on-line služieb.

Medzi špeciálne funkcie EV patrí regulácia nabíjania akumulátora a monitorovanie dojazdu. Výsledky vyhľadávania nabíjacích staníc a navigácie sa do auta môžu odoslať z mobilného zariadenia. K dispozícii je aj digitálny kľúč, ktorý umožňuje automobil zamknúť a odomknúť pomocou smartfónu.

Honda e bude v showroomoch vybraných autorizovaných predajcov na Slovensku od leta 2020.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.