Elektrický koncept Lexus do Goodwoodu

Pondelok, 30 máj 2022

Slávny Festival rýchlosti v britskom Goodwoode sa každoročne od roku 1993 koná v Spojenom kráľovstve v Sussexe. Predstavujú sa tu športové či športovo zamerané automobily, pretekárske autá, v poslednom čase aj elektrifikované automobily. Práve elektrický koncept predstaví vo verejnej premiére značka Lexus.

1-lexus-koncept
Koncept Lexus má zachytávať ducha legendárneho modelu Lexus LFA

Pre pandémiu koronavírusu sa v roku 2020 Goodwood konal ako Týždeň rýchlosti len online, rok nato už aj s verejnosťou, ale za prísnych hygienických podmienok. Tento rok to už bude v plnej paráde s masívnou diváckou kulisou.

Na trati dlhej 1,86 kilometra s deviatimi zákrutami sa predvádzajú rýchle autá za najlepším časom a teda v plnej rýchlosti. Traťový rekord drží od roku 1999 Nick Haeidfeld na aute McLaren MP4/13 časom 0:41,6 min. Treba však dodať, že možno viac ako na prehliadku rýchlosti sa diváci tešia prehliadke modelov, ktoré sa Festivalu rýchlosti v Goodwoode zúčastnia.

Práve v Goodwoode sa bude konať prvá verejná prezentácia vízie plne elektrického vysokovýkonného športového automobilu budúcnosti podľa spoločnosti Lexus. Predvedený koncept má zachytávať ducha legendárneho modelu Lexus LFA. Ide o víziu plne elektrického vysokovýkonného športového automobilu budúcnosti. Mnohí ho považujú za potenciálneho nasledovníka legendárneho Lexus LFA.

Štúdia radikálne tvarovaného kupé je jednou zo 17 batériových elektrických vozidiel (BEV), ktoré v decembri 2021 predstavil Akio Toyoda, prezident spoločnosti Toyota a generálny riaditeľ značky Lexus. Lexus podľa neho využíva plný potenciál vozidiel Lexus prostredníctvom elektrifikácie a posilní tak základy lineárneho zrýchlenia/spomalenia, brzdného účinku a ovládateľnosti.

Vďaka svojim odvážnym proporciám a nízkej svetlej výške je koncept Lexus symbolom budúcnosti značky. Očakáva sa, že zrýchlenie z nuly na 100 km/h bude v rozmedzí dvoch sekúnd a dojazd bude viac ako 700 km. Je tiež možné, že sériový model bude na dosiahnutie vysokého výkonu využívať novú technológiu polovodičových akumulátorov.

Festival rýchlosti v Goodwoode sa bude konať od 23. do 26. júna v areáli Goodwood House v anglickom Sussexe. Lexus svoj športový elektrický koncept predstaví v individuálnej expozícii v Electric Avenue.

1-lexus-koncept 2-lexus-koncept 3-lexus-koncept
Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.
opel-astra1
Nový Opel Astra a Astra SportsTourer zvolila odborná porota German Car Awards za nemecké kompaktné auto roka 2023. Oba modely novej generácie zvíťazili v ankete s veľkým náskokom pred konkurentmi tohto segmentu. Astra presvedčila inovatívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. Rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu nové modely Astra jazdiť aj plne bez emisií. Zavážil aj príťažlivý pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnota, za ktorú zákazník Astru dostáva.