Elektrický koncept Lexus do Goodwoodu

Pondelok, 30 máj 2022

Slávny Festival rýchlosti v britskom Goodwoode sa každoročne od roku 1993 koná v Spojenom kráľovstve v Sussexe. Predstavujú sa tu športové či športovo zamerané automobily, pretekárske autá, v poslednom čase aj elektrifikované automobily. Práve elektrický koncept predstaví vo verejnej premiére značka Lexus.

1-lexus-koncept
Koncept Lexus má zachytávať ducha legendárneho modelu Lexus LFA

Pre pandémiu koronavírusu sa v roku 2020 Goodwood konal ako Týždeň rýchlosti len online, rok nato už aj s verejnosťou, ale za prísnych hygienických podmienok. Tento rok to už bude v plnej paráde s masívnou diváckou kulisou.

Na trati dlhej 1,86 kilometra s deviatimi zákrutami sa predvádzajú rýchle autá za najlepším časom a teda v plnej rýchlosti. Traťový rekord drží od roku 1999 Nick Haeidfeld na aute McLaren MP4/13 časom 0:41,6 min. Treba však dodať, že možno viac ako na prehliadku rýchlosti sa diváci tešia prehliadke modelov, ktoré sa Festivalu rýchlosti v Goodwoode zúčastnia.

Práve v Goodwoode sa bude konať prvá verejná prezentácia vízie plne elektrického vysokovýkonného športového automobilu budúcnosti podľa spoločnosti Lexus. Predvedený koncept má zachytávať ducha legendárneho modelu Lexus LFA. Ide o víziu plne elektrického vysokovýkonného športového automobilu budúcnosti. Mnohí ho považujú za potenciálneho nasledovníka legendárneho Lexus LFA.

Štúdia radikálne tvarovaného kupé je jednou zo 17 batériových elektrických vozidiel (BEV), ktoré v decembri 2021 predstavil Akio Toyoda, prezident spoločnosti Toyota a generálny riaditeľ značky Lexus. Lexus podľa neho využíva plný potenciál vozidiel Lexus prostredníctvom elektrifikácie a posilní tak základy lineárneho zrýchlenia/spomalenia, brzdného účinku a ovládateľnosti.

Vďaka svojim odvážnym proporciám a nízkej svetlej výške je koncept Lexus symbolom budúcnosti značky. Očakáva sa, že zrýchlenie z nuly na 100 km/h bude v rozmedzí dvoch sekúnd a dojazd bude viac ako 700 km. Je tiež možné, že sériový model bude na dosiahnutie vysokého výkonu využívať novú technológiu polovodičových akumulátorov.

Festival rýchlosti v Goodwoode sa bude konať od 23. do 26. júna v areáli Goodwood House v anglickom Sussexe. Lexus svoj športový elektrický koncept predstaví v individuálnej expozícii v Electric Avenue.

1-lexus-koncept 2-lexus-koncept 3-lexus-koncept
Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
goodyear-compact
Goodyear uvádza na trh nový rad pneumatík Powerload, ktoré zvyšujú produktivitu práce, majú dlhšiu životnosť a znižujú prevádzkové náklady. Doplnené sú o významné moderné technológie, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre kompaktné kolesové nakladače a malé grejdre. Využívajú sa v stavebníctve, pri nakládke materiálov, v logistickej podpore, v poľnohospodárstve a aj pri úpravách terénu. Pneumatiky Goodyear Powerload zahŕňajú novú technológiu Smooth Guard, vrátane extra silnej a hladkej vrstvy gumy v oblasti ramien a bočnice. Tá pneumatikám nového radu prepožičiava maximálnu robustnosť a zvyšuje odolnosť proti rezným ranám a poškodeniu kostry, zároveň posilňuje konštrukciu bočníc, zvyšuje stabilitu a uľahčuje ovládateľnosť strojov. Dezén behúňa je inšpirovaný osvedčeným Goodyear TL-3A+. Pre Powerload bol upravený pre rozmer 18" a 20".
AAA-AUTO
Spoločnosť Aures, do ktorej siete patria AAA Auto Mototechna, Auto Diskont a Driverama, ponúka takmer 160 voľných pracovných pozícií. Nové personálne posily potrebuje vzhľadom na vysoký dopyt po jazdených autách a rekordný predaj v celej sieti svojich pobočiek. V prvom štvrťroku tohto roku sa v celom holdingu Aures predalo najviac vozidiel v porovnaní s rovnakým období roka počas 30-ročnej existencie spoločnosti. Nových pracovníkov si vyžaduje aj rozvoj pobočkovej siete spoločnosti Driverama, ktorá obchoduje online s jazdenými vozidlami v Nemecku. Aures spustil tiež vlastný talentový program, ktorého cieľom je hľadať nových manažérov priamo medzi vlastnými zamestnancami.
mini
Priaznivci a majitelia prémiových kompaktných automobilov značky Mini a starších klasických Mini sa počas posledného víkendu stretli na 29. ročníku Slovenského zrazu značky a užívali si tri dni príťažlivého programu v príjemnej rodinnej atmosfére a dobrej nálade. Spestrila ho aj navigačná rallye a turistické prechádzky cez unikátne Jánošíkove diery. Zraz majiteľov Mini sa konal v okolí Autocampingu Belá-Nižné Kamence, neďaleko Terchovej v malebnom Jánošíkovom kraji. Zúčastnilo sa ho 75 "miníkov" novej i pôvodnej staršej generácie zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Najvzdialenejší účastník bol z Maďarska a najstarším modelom Mini Marcos z 1968.