Ford Puma: Vracia sa ako mestský crossover

Sobota, 12 október 2019

Známe a populárne malé kupé Fordu sa po 17 rokoch znovu vracia, tentoraz ako mestský crossover s lákavým štýlom a neprehliadnuteľným dizajnom. Na rozdiel od predchodcu, ktorý učaroval hlavne ženám, nový Ford Puma bude teraz lákavý pre širší okruh záujemcov.

1-Ford-Puma

Nový mestský crossover Puma inšpirovaný modelmi SUV Fordu ponúka príťažlivý štýl exteriéru a predstavuje sa v dizajnovej filozofii značky Ford. K inováciám podľa podnetov zákazníkov patrí dômyselné a flexibilné riešenie väčšieho batožinového priestoru, jedného z najlepšie riešených vo svojej triede.

Medzi nekomplikované a intuitívne technológie patrí adaptívny tempomat so systémom Stop & Go, nová funkcia informácií o nebezpečenstve, bezdrôtové nabíjanie a 12,3-palcový digitálny prístrojový panel s farebným rozsahom "true color".

2-Ford-Puma

Nový crossover Fordu Puma ponúkne spočiatku dve verzie zážihového trojvalcového motora 1,0 EcoBoost, z ktorých jeden je mildhybrid. Benzínový 1,0 EcoBoost je naladený 125 koní a spája sa so 6stupňovou manuálnou prevodovkou. Mildhybridný 1,0 EcoBoost má 155 koní. Mal by prísť ešte ďalší 1,0 EcoBoost (98 k) a turbodiesel 1,5 EcoBlue (120 k).

Ford Puma je 4186 mm dlhý mestský crossover. Ponúka až 456 litrov objemu batožinového priestoru, ktorý je najväčší vo svojej triede.

Litrový motor EcoBoost a EcoBoost Hybrid sú prvé trojvalcové motory vybavené systémom deaktivácie valca, ktorý automaticky vypne jeden z valcov motora, keď nie je potrebný plný výkon, napríklad pri jazde zotrvačnosťou alebo ustálenou rýchlosťou.

3-Ford-Puma

Ford Puma sa chváli aj bohatou výbavou. Základom je stupeň Titanium. Ponúka aj také prvky ako tempomat, navigácia na 8palcovom dotykovom displeji, diódové stretávacie svetlá a hmlovky, zadné parkovacie senzory, 17palcové kolesá z ľahkých zliatin, elektricky ovládané predné i zadné okná, wi-fi hotspot či čítanie dopravných značiek a iné.

Cena Ford Puma s motorom 1,0 EcoBoost 125 koní by mala štartovať na sume 17 850 eur (podľa prepočtu cien v zahraničí ). S mildhybridným motorom 1,0 EcoBoost vychádza na 18 950 eur. Výroba sa má spustiť na jeseň tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Ford
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.