Honda Civic e:HEV novej generácie ako hybrid

Štvrtok, 21 apríl 2022

Honda Civic 11. generácie príde v druhej polovici roka 2022. Bude posledným bežným elektrifikovaným modelom Honda po súčasne aktuálnych modeloch značky.

honda-civic
Nová Honda Civic e:HEV sa na našich cestách objaví v ešte priebehu tohto roka

Nová Honda Civic bude vybavené najpokročilejším oceňovaným plne hybridným pohonným ústrojenstvom e:HEV značky. Kombinuje vysokovýkonnú lítium-iónovú batériu a dva kompaktné, výkonné elektromotory s novovyvinutým dvojlitrovým zážihovým motorom s Atkinsonovým cyklom a optimalizovaným systémom priameho vstrekovania.

Okrem systému priameho vstrekovania prispieva k zlepšeniu spotreby paliva pri dosahovaní špecifického výkonu množstvo nových technológií, ako sú napríklad nízkoteplotný aktívny katalyzátor a upravený dizajn nasávacieho potrubia.

Cieľom nových technologických krokov boli kombinované emisie CO2 len 108 g/km (WLTP), pričom spotreba paliva je pôsobivých 4,7 l/100km. Táto výnimočná účinnosť sa spája s maximálnym výkonom 135 kW/184k a maximálnym krútiacim momentom 315 Nm, čo zaisťuje, že úplne nový Civic je pre vodiča v rámci segmentu C presvedčivým vozidlom.

Pokročilá hnacia sústava hladko prepína medzi elektrickým pohonom (EV), hybridným pohonom a motorom bez akéhokoľvek zásahu vodiča. Vodič si môže zvoliť jazdné režimy Eco, Normal, Sport a nový režim Individual, a prispôsobiť tak odozvu vozidla v oblasti hnacieho ústrojenstva, riadenia a displeja.

Podvozok modelu Civic e:HEV bol vyvinutý s osobitným dôrazom na odozvu riadenia a spätnú väzbu, čím sa zvyšuje pocit spojenia vodiča s vozidlom. Zlepšená stabilita v priamom smere a na nerovnom povrchu vozovky sa dosiahla vďaka o 35 mm dlhšiemu rázvoru náprav a 18 mm širšiemu rozchodu kolies zadnej nápravy.

Tomoyuki Yamagami, vedúci veľkých projektov pre nový Civic e:HEV: "Nový Civic je najnovšia generácia našej špičkovej technológie e:HEV, je vyvrcholením viac ako 20-ročných skúseností s navrhovaním, konštrukciou a zdokonaľovaním hybridných pohonných systémov."

Autor: Autor: J. Goldberger, Zdroj: Honda
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.