Honda GL 1800 Gold Wing 2020: Zdokonalený cestovný luxus

Nedeľa, 15 december 2019

Honda GL1800 Gold Wing pre rok 2020, vlajková loď medzi cestovnými motocyklami, chce byť ešte komfortnejšia ako pred dvoma rokmi uvedený úplne nový model, ktorého základom zostal plochý šesťvalcový motor a ktorý oproti predchodcovi dostal vtedy ešte bohatšiu výbavu a športovejšiu vizáž.

1-GoldWing-Tour-DCT-Airbag
Nová Honda GL1800 GoldWing Tour DCT airbag modelový rok 2020

Nová Honda GL 1800 Gold Wing vychádza z platformy zdieľajúcej rovnaký motor a podvozok ako základný model GL1800 Gold Wing a verzia Tour vybavená vrchným kufrom a airbagom. Obe verzie sa budú ponúkať so šesťstupňovou prevodovkou s ručným radením a taktiež s dvojspojkovou prevodovkou DCT, ktorá ponúka ešte väčšiu variabilitu a komfort.

Už model z roku 2018 mal radikálne zníženú hmotnosť, dostal nový rám, vynovené zavesenie predného kolesa, systém Apple CarPlay, elektricky ovládaný ochranný plexi štít, inteligentný kľúč SmartKey, štyri jazdné režimy, systém HillStartAssist pre rozjazd do kopca a systém nastaviteľnej kontroly trakcie (HSTC). Novinkou boli aj štyri ventily v každom z valcov jeho šesťvalcového motora.

Honda GL1800 Gold Wing modelový rok 2020 pridáva ďalšie novinky výbavy a doladenie techniky. Obe verzie pre rok 2020 získali vylepšenie systému vstrekovania paliva, nastavenie dvojspojkovej prevodovky DCT, ktoré zlepšuje manévrovateľnosť v nízkych rýchlostiach a prepracované odpruženie pri verzii Tour.

Manuálna prevodovka je šesťstupňová, zatiaľ čo prevodovka DCT disponuje 7 prevodovými stupňami. Charakter ovládania spojok, rýchlosť radenia a úrovne otáčok pre radenie a podraďovanie sú prispôsobené pre jednotlivé jazdné režimy. Prevodovka disponuje taktiež funkciou pomalého sa posúvania vpred aj vzad.

Sedadlá jazdca a spolujazdca sú oddelené a poskytujú dostatok komfortu pre celodennú jazdu. Verzia Gold Wing Tour je štandardne vybavená osvetlením LED diódami, hmlovými svetlami a dvomi USB konektormi. Samozrejmosťou je tempomat. Pri použití diaľkových svetiel vzniká stereoskopický dojem. Predné ukazovatele smeru sú umiestnené v spätných zrkadlách a majú funkciu automatickej deaktivácie.

Novinkou je ponuka nových farieb. Novou je čierna matná pre verziu GL1800 Gold Win g s DCT a biela perleťová pre Gold Wing Tour s DCT a airbagom. Strieborná je pre základný model GL1800 Gold Wing, čierna a červená pre Tour, sivá alebo červená s čiernou pre vrcholný model Tour s DCT a airbagom.

Pohonnou jednotkou je plochý šesťvalcový motor s protibežnými piestami s objemom 1833 cm³ má elektronicky riadené vstrekovanie paliva. Výkon je 93 kW (126 k) pri 5500 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 170 Nm pri 4500 otáčkach. Motocykel ponúka štyri jazdné režimy označené Tour, Sport, Econ a Rain. Sila na kolesá sa prenáša ako sme už spomenuli šesťstupňovou manuálnou alebo sedemstupňovou DCT prevodovkou. Objem palivovej nádrže je 21 litrov a spotreba paliva 5,6 l/100 km.

2-GoldWing-Tour-DCT
Už základný model GL1800 Gold Wing DCT má povesť bezkonkurenčného luxusu, kvality a komfortu
Honda GL1800 GoldWing pre rok 2020 však ponúka v prvom rade pocit maximálnej slobody, potešenie z jazdy a výkon, ktorý plne zodpovedá jeho štýlovému vzhľadu. Aerodynamicky tvarovaná kapotáž odvádza vzduch okolo jazdca a elektricky ovládaný plexi štít si jazdec môže individuálne nastaviť. Novinka má viacero praktických funkcií, ako je inteligentný kľúč SmartKey, technológia Apple arPlay či pripojenie smartfónu pomocou technológie Bluetooth.
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.