Honda GL 1800 Gold Wing 2020: Zdokonalený cestovný luxus

Nedeľa, 15 december 2019

Honda GL1800 Gold Wing pre rok 2020, vlajková loď medzi cestovnými motocyklami, chce byť ešte komfortnejšia ako pred dvoma rokmi uvedený úplne nový model, ktorého základom zostal plochý šesťvalcový motor a ktorý oproti predchodcovi dostal vtedy ešte bohatšiu výbavu a športovejšiu vizáž.

1-GoldWing-Tour-DCT-Airbag
Nová Honda GL1800 GoldWing Tour DCT airbag modelový rok 2020

Nová Honda GL 1800 Gold Wing vychádza z platformy zdieľajúcej rovnaký motor a podvozok ako základný model GL1800 Gold Wing a verzia Tour vybavená vrchným kufrom a airbagom. Obe verzie sa budú ponúkať so šesťstupňovou prevodovkou s ručným radením a taktiež s dvojspojkovou prevodovkou DCT, ktorá ponúka ešte väčšiu variabilitu a komfort.

Už model z roku 2018 mal radikálne zníženú hmotnosť, dostal nový rám, vynovené zavesenie predného kolesa, systém Apple CarPlay, elektricky ovládaný ochranný plexi štít, inteligentný kľúč SmartKey, štyri jazdné režimy, systém HillStartAssist pre rozjazd do kopca a systém nastaviteľnej kontroly trakcie (HSTC). Novinkou boli aj štyri ventily v každom z valcov jeho šesťvalcového motora.

Honda GL1800 Gold Wing modelový rok 2020 pridáva ďalšie novinky výbavy a doladenie techniky. Obe verzie pre rok 2020 získali vylepšenie systému vstrekovania paliva, nastavenie dvojspojkovej prevodovky DCT, ktoré zlepšuje manévrovateľnosť v nízkych rýchlostiach a prepracované odpruženie pri verzii Tour.

Manuálna prevodovka je šesťstupňová, zatiaľ čo prevodovka DCT disponuje 7 prevodovými stupňami. Charakter ovládania spojok, rýchlosť radenia a úrovne otáčok pre radenie a podraďovanie sú prispôsobené pre jednotlivé jazdné režimy. Prevodovka disponuje taktiež funkciou pomalého sa posúvania vpred aj vzad.

Sedadlá jazdca a spolujazdca sú oddelené a poskytujú dostatok komfortu pre celodennú jazdu. Verzia Gold Wing Tour je štandardne vybavená osvetlením LED diódami, hmlovými svetlami a dvomi USB konektormi. Samozrejmosťou je tempomat. Pri použití diaľkových svetiel vzniká stereoskopický dojem. Predné ukazovatele smeru sú umiestnené v spätných zrkadlách a majú funkciu automatickej deaktivácie.

Novinkou je ponuka nových farieb. Novou je čierna matná pre verziu GL1800 Gold Win g s DCT a biela perleťová pre Gold Wing Tour s DCT a airbagom. Strieborná je pre základný model GL1800 Gold Wing, čierna a červená pre Tour, sivá alebo červená s čiernou pre vrcholný model Tour s DCT a airbagom.

Pohonnou jednotkou je plochý šesťvalcový motor s protibežnými piestami s objemom 1833 cm³ má elektronicky riadené vstrekovanie paliva. Výkon je 93 kW (126 k) pri 5500 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 170 Nm pri 4500 otáčkach. Motocykel ponúka štyri jazdné režimy označené Tour, Sport, Econ a Rain. Sila na kolesá sa prenáša ako sme už spomenuli šesťstupňovou manuálnou alebo sedemstupňovou DCT prevodovkou. Objem palivovej nádrže je 21 litrov a spotreba paliva 5,6 l/100 km.

2-GoldWing-Tour-DCT
Už základný model GL1800 Gold Wing DCT má povesť bezkonkurenčného luxusu, kvality a komfortu
Honda GL1800 GoldWing pre rok 2020 však ponúka v prvom rade pocit maximálnej slobody, potešenie z jazdy a výkon, ktorý plne zodpovedá jeho štýlovému vzhľadu. Aerodynamicky tvarovaná kapotáž odvádza vzduch okolo jazdca a elektricky ovládaný plexi štít si jazdec môže individuálne nastaviť. Novinka má viacero praktických funkcií, ako je inteligentný kľúč SmartKey, technológia Apple arPlay či pripojenie smartfónu pomocou technológie Bluetooth.
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.