Honda GL 1800 Gold Wing 2020: Zdokonalený cestovný luxus

Nedeľa, 15 december 2019

Honda GL1800 Gold Wing pre rok 2020, vlajková loď medzi cestovnými motocyklami, chce byť ešte komfortnejšia ako pred dvoma rokmi uvedený úplne nový model, ktorého základom zostal plochý šesťvalcový motor a ktorý oproti predchodcovi dostal vtedy ešte bohatšiu výbavu a športovejšiu vizáž.

1-GoldWing-Tour-DCT-Airbag
Nová Honda GL1800 GoldWing Tour DCT airbag modelový rok 2020

Nová Honda GL 1800 Gold Wing vychádza z platformy zdieľajúcej rovnaký motor a podvozok ako základný model GL1800 Gold Wing a verzia Tour vybavená vrchným kufrom a airbagom. Obe verzie sa budú ponúkať so šesťstupňovou prevodovkou s ručným radením a taktiež s dvojspojkovou prevodovkou DCT, ktorá ponúka ešte väčšiu variabilitu a komfort.

Už model z roku 2018 mal radikálne zníženú hmotnosť, dostal nový rám, vynovené zavesenie predného kolesa, systém Apple CarPlay, elektricky ovládaný ochranný plexi štít, inteligentný kľúč SmartKey, štyri jazdné režimy, systém HillStartAssist pre rozjazd do kopca a systém nastaviteľnej kontroly trakcie (HSTC). Novinkou boli aj štyri ventily v každom z valcov jeho šesťvalcového motora.

Honda GL1800 Gold Wing modelový rok 2020 pridáva ďalšie novinky výbavy a doladenie techniky. Obe verzie pre rok 2020 získali vylepšenie systému vstrekovania paliva, nastavenie dvojspojkovej prevodovky DCT, ktoré zlepšuje manévrovateľnosť v nízkych rýchlostiach a prepracované odpruženie pri verzii Tour.

Manuálna prevodovka je šesťstupňová, zatiaľ čo prevodovka DCT disponuje 7 prevodovými stupňami. Charakter ovládania spojok, rýchlosť radenia a úrovne otáčok pre radenie a podraďovanie sú prispôsobené pre jednotlivé jazdné režimy. Prevodovka disponuje taktiež funkciou pomalého sa posúvania vpred aj vzad.

Sedadlá jazdca a spolujazdca sú oddelené a poskytujú dostatok komfortu pre celodennú jazdu. Verzia Gold Wing Tour je štandardne vybavená osvetlením LED diódami, hmlovými svetlami a dvomi USB konektormi. Samozrejmosťou je tempomat. Pri použití diaľkových svetiel vzniká stereoskopický dojem. Predné ukazovatele smeru sú umiestnené v spätných zrkadlách a majú funkciu automatickej deaktivácie.

Novinkou je ponuka nových farieb. Novou je čierna matná pre verziu GL1800 Gold Win g s DCT a biela perleťová pre Gold Wing Tour s DCT a airbagom. Strieborná je pre základný model GL1800 Gold Wing, čierna a červená pre Tour, sivá alebo červená s čiernou pre vrcholný model Tour s DCT a airbagom.

Pohonnou jednotkou je plochý šesťvalcový motor s protibežnými piestami s objemom 1833 cm³ má elektronicky riadené vstrekovanie paliva. Výkon je 93 kW (126 k) pri 5500 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 170 Nm pri 4500 otáčkach. Motocykel ponúka štyri jazdné režimy označené Tour, Sport, Econ a Rain. Sila na kolesá sa prenáša ako sme už spomenuli šesťstupňovou manuálnou alebo sedemstupňovou DCT prevodovkou. Objem palivovej nádrže je 21 litrov a spotreba paliva 5,6 l/100 km.

2-GoldWing-Tour-DCT
Už základný model GL1800 Gold Wing DCT má povesť bezkonkurenčného luxusu, kvality a komfortu
Honda GL1800 GoldWing pre rok 2020 však ponúka v prvom rade pocit maximálnej slobody, potešenie z jazdy a výkon, ktorý plne zodpovedá jeho štýlovému vzhľadu. Aerodynamicky tvarovaná kapotáž odvádza vzduch okolo jazdca a elektricky ovládaný plexi štít si jazdec môže individuálne nastaviť. Novinka má viacero praktických funkcií, ako je inteligentný kľúč SmartKey, technológia Apple arPlay či pripojenie smartfónu pomocou technológie Bluetooth.
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.