Honda XL750 Transalp: Hurá za dobrodružstvami

Utorok, 16 máj 2023

Po Hornete sa vracia Honda k ďalšej legende Transalp s označením XL 750. Zachováva si ducha svojho predchodcu. Afrika Twin ako aj Transalp z 80 rokov minulého storočia patrili k legendárnym cestovným motocyklom. Podobne je ladená aj nová Honda XL 750 Transalp, ktorá sa v týchto dňoch dostala do showroomov slovenských predajcov.

honda-transalp

Nová Honda XL750 Transalp je jednou z najviac očakávaných noviniek tohto roku. Nový Transalp zdedil ducha svojho slávneho predchodcu a navrhli ho tak, aby vyhovej každému a cítil sa doma na každej ceste a každom povrchu. Aby sa hodil na cestu do zamestnania, na výlety, ale aj na offroadové dobrodružstvá.

Nový Transalp má vpredu veľké 19palcové koleso a prednú vidlicu Showa s dlhým zdvihom na tlmenie aj väčších nerovností. V novom lichobežníkovom ráme je uložený dvojvalcový motor so zdvihovým objemom 755 cm3, ktorý kombinuje maximálny výkon s vyšším krútiacim momentom pri nízkych a stredných otáčkach. Maximálny výkon 67,5 kW/92k je k dispozícii pri 9500 otáčkach, a najvyšší krútiaci moment s hodnotou 75 Nm pri 7250 otáčkach.

Predchádzajúci Transalp predstavený v roku 1986 s dvojvalcovým motorom s objemom 583 cm3 sa už po pár rokoch stal legendou a obľúbeným univerzálnym cestovným motocyklom na dobrodružné cesty. V roku 2000 sa jeho zdvihový objem zvýšil na 647 a v roku 2008 na 680 cm3.     

Nova Honda Transalp je moderný stroj vystrojený asistenčnými systémami, ktoré ovláda elektronika. Jazdec má na výber päť jazdných režimov (Urban, Touring, Adventure, Rally a Comfort) s prednastavenými kombináciami výkonu motora, brzdenia motorom a s nastaviteľnou kontrolou trakcie tak, aby sa zamedzilo dvíhanie predného kolesa pri prudšej akcelerácii. Spomínané 21-palcové predné koleso a 18-palcové zadné koleso sú zárukou dobrej ovládateľnosti na ceste i v teréne.

Jazdec nového Transalpu je počas jazdy informovaný dobre čitateľným päťpalcovým farebným TFT displejom, na ktorom sa zobrazujú všetky dôležité informácie a podľa nich môže ovládať všetky systémy. K dispozícii je aj systém hlasového ovládania Honda pre konektivitu so systémami Android a iOS.

Všetko osvetlenie je tvorené LED diódami. Ukazovatele smeru s funkciou automatického vypnutia sú vybavené zároveň výstražnými svetlami pre núdzové brzdenie pre prípad prudkého brzdenia.

Zvýšená silueta naznačuje dobrodružný charakter Transalpu, pričom kapotáž a plexi štít poskytujú jazdcovi nevyhnutnú ochranu pred poveternostnými podmienkami bez toho, aby pôsobili príliš masívne.

Model Transalp sa bude ponúkať v troch farebných vyhotoveniach: matne sivej metalíze, matne čiernej metalíze a v známej klasickej trikolóre.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.