Hyundai má novú Sonatu Hybrid

Piatok, 02 august 2019

Nový Hyundai Sonata Hybrid prichádza s exkluzívnym dizajnom a vylepšenými dynamickými prvkami. Hybridný model nielenže zvýrazňuje vzhľad a dojem ekologického vozidla, ale upúta aj jemne vyladenou aerodynamikou.

1-Hyundai-Sonata-Hybrid

Hyundai Sonata Hybrid rozširuje portfólio ekologických modelov značky

Nový hybrid automobilky Hyundai so staronovým názvom Sonata sa predstavuje novým dizajnom s kaskádovitou maskou a novým zadným spojlerom. Má v streche zabudovaný solárny systém a tak zvyšuje vzdialenosť dojazdu a zabraňuje vybitiu batérie. Navyše v Sonate Hybrid sa po prvý raz použila technológia ASC (ActiveShiftControl), ktorá skracuje čas radenia automatickej prevodovky a znižuje spotrebu paliva

Solárny strešný systém debutuje práve v modeli Sonata Hybrid. Nabíja batériu a predlžuje vzdialenosť dojazdu a zabraňuje vybitiu batérie. Solárny strešný systém so 6 hodinami denného nabíjania zvýši dojazdovú vzdialenosť vozidla až o 1300 km ročne.

Hyundai ako prvý automobilový výrobca na svete používa technológiu ASC na zlepšenie dynamického zážitku z jazdy a úspory paliva vozidla. Systém aplikuje nový riadiaci logický softvér na hybridnú riadiacu jednotku, ktorá potom riadi elektromotor tak, aby sa vyrovnali otáčky motora a prevodovky. Skracuje tak čas radenia prevodovky o 30 %, vďaka čomu nielen zlepšuje zrýchlenie hybridného vozidla a úsporu paliva, ale aj životnosť prevodovky.

Nová Sonata Hybrid, dlhá 4900 mm, široká 1860 mm a vysoká 1445 mm,má vo svojich útrobách motor Smartstream G2,0 GDi HEV a šesťstupňovú hybridnú prevodovku. Motor má výkon 112 kW/152k a elektromotor 38 kW/51k. Kombinovaný výkon systému je 143 kW/195k. Sonatu chváli aj kombinovaná spotreba paliva, ktorá je pod hranicou 5 l/100 km.

2-Hyundai-Sonata-Hybrid

Sonata Hybrid pomocou solárneho strešného systému zvyšuje dĺžku dojazdu

Z výbavy modelu Sonata Hybrid spomeňme systémom Forward Collision Avoidance Assist, ktorý detekuje chodcov. Upozorňuje vodičov na núdzové situácie a v prípade potreby samostatne brzdí.

Sonata podporuje tiež funkciu Digital Key prostredníctvom špeciálnej aplikácie pre smartfóny. Digitálny kľúč môže prostredníctvom smartfónu na diaľku ovládať vybrané systémy vozidla. Pomocou Bluetooth môžu používatelia uzamknúť a odomknúť vozidlo a aktivovať alarm či naštartovať motor.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.