Hyundai ponúkne malý crossover. Bude sa volať Bayon.

Streda, 25 november 2020

Malý crossover segmentu B sa bude volať Bayon a bude prvým z modelového radu SUV, ktoré bude Hyundai v Európe ponúkať. Automobilka ho predstaví a zároveň aj začne predávať v prvom polroku 2021.

Hyunda-Bayon-teaser
Upútavková snímka naznačuje dynamický dizajn tvaru koncových svetiel

Hyundai Bayon bude najdostupnejším modelom spomedzi európskych SUV značky. Pripojí sa k modelom Kona, Tucson, Nexo a Santa Fe, čím sa stane najmladším zástupcom modelového radu SUV značky Hyundai v Európe.

Pomenovaním Bayon sa Hyundai inšpiroval mestom Bayonne, ktoré leží na juhozápade Francúzska. Keďže Bayon je primárne produktom pre európsky trh, výrobca mu dal meno podľa európskeho mesta, ktoré leží medzi atlantickým pobrežím Francúzska a Pyrenejami.

Veď aj mená Tucson a Santa Fe vznikli podľa miest v štátoch Arizona a Nové Mexiko v USA, Kona podľa okresu Kona na ostrove Havaj. Tiež model Nexo, poháňaný palivovými článkami na vodík, má meno odvodené od jedného z najväčších miest na dánskom dovolenkovom ostrove Bornholm.

Andreas-Christoph Hofmann, člen predstavenstva pre marketing a produkty automobilky Hyundai: "Uvedením nového modelu segmentu B ako vstupného bodu do nášho programu SUV vidíme veľkú príležitosť lepšie uspokojiť dopyt európskych zákazníkov a rozšíriť našu ponuku v tomto populárnom segmente."

Novinka Bayon nahradí na európskom trhu v modelovom rade SUV základný model Kona, bude menší a cenovo dostupnejší. Zaradí sa tak k malých SUV, ktoré sú na európskom trhu veľmi populárne. Podrobnejšie technické údaje o novinke Bayon zatiaľ nie sú známe, pôjde však pravdepodobne model s pohonom predných kolies, bez pohonu 4x4.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."