Je tu nová Kona, crossover druhej generácie

Streda, 21 december 2022

Stále prísnejšie emisné predpisy nútia automobilky odstupovať od mnohých zaujímavých áut a nahradiť ich novými, ktorými sa výrobcovia chystajú vyhovieť pripravovaným predpisom Euro 7. Na túto vlnu je naladený aj kórejský výrobca Hyundai a v týchto dňoch predstavuje novú generáciu modelu Kona.

Kona-ICE-EV
Na prvých snímkach vidieť detailné rozdiely medzi jednotlivými verziami modelu Kona novej generácie

Nová Kona má odvážnejší a dynamickejší dizajn, je väčšia a prichádza v štyroch verziách: ako plne elektrický automobil, full hybrid, model s benzínovým motorom a športovo ladený N Line. Všetky varianty novej generácie Kona majú spoločnú univerzálnu architektúru a každý z nich si zachováva vlastný a jedinečný štýl.

Dizajn nového mestského subkompaktného SUV Kona sa odvíjal od aktuálneho plne elektrického variantu. Novinka ponúka okrem dynamického vzhľadu svojho exteriéru aj nový interiér, je zameraný na vodiča a jeho priestrannejšia kabína vyhovuje praktickým aj estetickým potrebám zákazníkov.

Nová Kona je v každom smere väčšie auto ako jeho predchodca. Napriek tomu stále ide o mestské SUV, resp. crossover v novom odvážnom štýle.

Kona novej generácie narástla oproti aktuálnemu modelu do dĺžky o 150 milimetrov na celkovú dĺžku 4355 mm, čo je dĺžka elektrickej verzie. Širšia je o 25 mm a rázvor má dlhší o 60 mm. Architektúra je pri všetkých verziách vždy rovnaká, ale každá má svoj vlastný výrazný futuristický štýl.

Jednotlivé verzie nového modelu sú iné viacerými štýlovými odlišnosťami. Čisto elektrická Kona má pixelové grafické detaily na mriežke nasávania a na zadnom nárazníku, 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin, voliteľné čierne bočné zrkadlá a čiernu strechu.

Benzínová a hybridná verzia zdieľajú odvážny a robustný tvar nárazníka a čierne obloženie blatníkov. Štvrtá N Line verzia môže mať voliteľne čierne spätné zrkadlá a strechu, krídlový spojler, agresívnejší dizajn prednej a zadnej časti, výrazné 19-palcové kolesá alebo dvojitú koncovku výfuku.

Väčší vnútorný priestor kabíny novej generácie modelu Kona poskytuje vodičovi a posádke viaceré praktické funkcie a väčší zážitok z auta samotného a viac vyhovuje rôznym životným štýlom zákazníkov.

Palubnej doske dominuje 12,3-palcový displej, ktorý vzbudzuje high-tech pocit. Ambientné osvetlenie interiéru zlepšuje užívateľský zážitok. Páčkový typ radenia shift-by-wire je premiestnený zo stredovej konzoly pod volant.

Sedadlá v druhom rade posilňujú estetiku dizajnu mestského crossovera 21. storočia. Vnútorný priestor ponúka kombináciu zážitku s maximálnou využiteľnosťou a komfortom. Za druhým radom sedadiel je zväčšený batožinový priestor.

Podrobnejšie informácie o novej generácii Hyundai Kona má Hyundai predstaviť už čoskoro.

(janGold)
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
el-nabij-siet
Mercedes-Benz plánuje vybudovať globálnu vysokovýkonnú nabíjaciu sieť v Severnej Amerike, ale aj v Európe, Číne a na ďalších kľúčových trhoch, spolu viac ako 10 000 vysokovýkonných rýchlonabíjacích miest. Prvé nabíjacie parky sa začnú stavať už tento rok v USA a Kanade, potom v ďalších kútoch sveta. Cieľom je vybudovať celú sieť do konca desaťročia. Spoločnosť chce dovtedy dodávať plne elektrické autá všade tam, kde to dovolia podmienky trhu. Zákazníci značky Mercedes si priamo vo vozidle môžu rezervovať nabíjací stojan. Rýchlonabíjacie uzly vybuduje nemecká spoločnosť v dôležitých mestách, metropolitných oblastiach a v blízkosti hlavných dopravných tepien.
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.