Jogger: Sedemmiestny žolík Dacie

Pondelok, 30 august 2021

O sedemmiestnej Dacii sa hovorilo už dlhšie. Dnes jej príchod oficiálne potvrdil výrobca s tým, že sa už 3. septembra svetu predstaví avizovaný model menom Jogger. Verejné uvedenie sedemmiestnej Dacie Jogger bude na autosalóna IAA v Mníchove, ktorý sa začína 6. septembra.

teams-image
Na imidžovej snímke je za pomenovaním nového modelu Dacie silueta Joggera

Dacia je v poslednom čase v "laufe" pri obmene svojich kľúčových modelov. Postupne uviedla Sandero, Logan, elektrický Spring a SUV Duster. Aby toho nebolo málo, tak teraz prichádza s novinkou Jogger, ktorá je akýsi nepriamy nástupca Dokkera a modelu Logan MCV.

Dacia je synonymom univerzálne dostupnej mobility, čo rumunskú značku pod krídlami francúzskeho Renaultu radí k významným európskym i globálnym automobilovým výrobcom. A tak neprekvapuje, že značka je pripravená 3. septembra odhaliť vo svetovej premiére ďalší a najväčší prírastok do portfólia značky. Prvá príležitosť vidieť Daciu Jogger v reálnom prostredí sa naskytne už o tri dni neskôr, 6. septembra na autosalóne IAA 2021 v Mníchove.

Podľa výrobcu pomenovanie Jogger je jednoduché, moderné meno a zrozumiteľné, predstavuje dynamiku, silu energie a vonkajšieho ducha. Prípona "er", ako Duster, SUV Dacie, evokuje robustnosť a vytrvalosť.

Dacia Jogger ponúkne 5 alebo 7 miest na sedenie a má byť najlepším spoločníkom pre rodiny, aj pre veľké rodiny. Jogger je všestranný, vhodný napríklad na rodinné výlety do prírody. Vďaka pragmatickému duchu, ktorý Jogger charakterizuje, ponúka Dacia vozidlo, ktoré ponúkne priestranný interiér a variabilitu.

Pokiaľ ide o techniku, nič z nej automobilka zatiaľ nepredstavila. Pravdepodobne využije motory z Dusteru, napríklad benzínové litrové TCe s výkonmi 91 a 101 koní, alebo 1,3 TCe (150 k). Z turbodieselov by do úvahy mohli prichádzať motory 1,5 Blue dCi (95 k a 115 k).

Tieto aj ďalšie otázky zodpovie možno už autosalón IAA 2021 v Mníchove, kde sa Dacia Jokker už 6. septembra predstaví v reálnej podobe.

Autor: J. Goldberger
Foto: Dacia
Pridať komentár
Bleskovky
across
Japonská automobilka Suzuki očakáva v účtovnom roku 2021 sedempercentný medziročný nárast konsolidovaných tržieb - na celkových okolo 26,09 miliardy eur. Predpoveď pritom zohľadňuje nejasný výhľad ohľadom pokračovania nedostatku polovodičov. Automobilka predpokladá, že sa jej výdavky na výskum a vývoj medziročne zvýšia o 336,12 milióna eur na 1,46 miliardy eur. Výsledok týchto snažení vidieť aj na Slovensku, napríklad v podobe mildhybridných modelov. Ním je napríklad prvý plug-in hybrid nabíjateľný z bežnej elektrickej zásuvky, športovo-rodinné SUV Suzuki Across s čisto elektrickým dojazdom až 75 kilometrov, s benzínovým štvorvalecom s objemom 2,5 litra a dvomi elektromotormi so systémovým výkonom 225 kW/306 k (0 až 100 km/h za 6 sekúnd, kombinovaná spotreba adekvátna len 1 l/100 km).
maxim-repak
Vo francúzskom Magny Cours sa cez víkend uskutočnilo piate podujatie seriálu Yamaha R3 European Cup ako súčasť podujatí World Superbike. V pretekoch sa predstavil aj 15-ročný Slovák Maxim Repák, ktorý na predchádzajúcich pretekoch v českom Moste bol dvakrát druhý. V prvej jazde doplatil na chybu súpera a po páde z prvého miesta preteky nedokončil. V druhej jazde znovu bojoval v čelnej skupinke. Výsledkom bolo tretie miesto, ktoré ho udržalo v boji o celkové víťazstvo v seriáli, keď na priebežne prvého Španiela Juliana Girala stráca len desať bodov. O celkovom víťazovi sa rozhodne 18. septembra v španielskej Barcelone.
skoda-flotila
V rámci stratégie udržateľnosti firma Prodcen/DHolandia pristupuje k zmene svojho vozového parku na elektrický pohon, keď zaradila doň prvých sedem plne elektrických modelov Škoda Enyaq iV. Na Slovensku bude tak prvou čisto elektrickú flotilou, ktorá využíva elektromobily na firemné účely. Okrem lákavého pomeru ceny a výkonu zaujal firmu elektrický Enyaq iV nízkymi nákladmi na prevádzku a údržbu a veľkým dojazdom. Firma sa na prechod na zelenú mobilitu pripravovala už dlhšie, a to vytvorením uceleného systému nabíjania pre elektromobily s 12 stojanmi, ktoré čerpajú energiu z inštalovaných solárnych panelov na streche svojich výrobných hál.