John Cooper Works GP, nové a najšpičkovejšie Mini

Streda, 20 november 2019

Mini k svojej vrcholnej výkonovej verzii John Cooper Works pridáva dve písmenká GT, vyšší výkon a lepšie jazdné vlastnosti. A hneď je tu nový a vylepšený raritný britský model v najšpičkovejšej verzii s výkonom 306 koní.

mini-john-cooper

Britský výrobca MINI v réžii nemeckého BMW svojmu modelu s pretekárskymi génmi pridal niečo navyše a urobil z neho najrýchlejšie vozidlo značky, ktoré sa kedy dostalo do bežnej cestnej premávky a pomenoval ho John Cooper Works GT.

Exkluzívny charakter nového modelu Mini John Cooper Works GP je nekompromisne zameraný na extrémnu zábavu z jazdy. Je za tým vyšší výkon motora a jeho mimoriadne jazdné vlastnosti. Oproti svojmu predchodcovi, verzii John Cooper Works má nový GT vyšší výkon až o 75 koní.

Nový John Cooper Works GP sa stavia do pozície výraznejšieho športovca než jeho dve predchádzajúce generácie, ktoré vznikli v obmedzenej sérii 2000 kusov. Nový JCW GP posúva zážitok z výkonu na úplne novú úroveň. Napríklad tým, že sa bude dodávať iba v sivej metalíze Racing Grey a s karbónovými blatníkmi a vpredu s číslovaním od 0001 po 3000.

Jeho srdcom je prepĺňovaný štvorvalcový motor s objemom dva litre vybavený technológiou TwinPower Turbo s výkonom 225 kW/306 k pri 5000 až 6250 otáčkach. Krútiaci moment 450 Nm je dostupným od 1750 do 4500 otáčkach. Auto zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. Maximálna rýchlosť bez elektronického obmedzenia je 265 km/h.

S motorom spolupracuje upravená 8-stupňová športová prevodovka Steptronic s integrovaným mechanickým samosvorným diferenciálom, ktorá sa ovláda pomocou úplne nového elektronického voliča. Diferenciál umožňuje svornosť až do 31 percent. Vďaka tomu je nový model Mini John Cooper Works GP obratnejší a dokáže ešte dynamickejšie zrýchľovať.

Brzdový systém nového modelu John Cooper Works GP využíva na prednej náprave 4-piestikové pevné strmene nalakované červenou farbou Chili Red a vybavené logom John Cooper Works, ktoré stláčajú kotúče s vnútorným odvetrávaním s priemerom 360 mm, vzadu pracujú jednopiestikové plávajúce strmene. Spojenie s vozovkou zabezpečujú 18-palcové odľahčené kované disky kolies obuté do pneumatík s rozmerom 225/35 R 18.

Mini John Cooper Works GP má len dvojicu športových sedadiel John Cooper Works čalúnených kombináciou dianmica/koža s červeným prešívaním a zredukovanou zvukovou izolácie, čím sa znížila hmotnosť vozidla. Kožou čalúnený volant dostal červené prešívanie. Nechýbajú ani radiace páčky pod volantom. Štandardom výbavy je automatická klimatizácia či navigácia Connected Navigation Plus.

Nové Mini John Cooper Works GP sa verejnosti po prvý raz predstavuje na autosalóne Los Angeles Auto Show od 22. novembra do 1. decembra. Limitovaná edícia 3000 kusov sa začne vyrábať v závode Mini v Oxforde.

Autor: J. Goldberger
Foto: mini
Pridať komentár
Bleskovky
Lexus-NX
Lexus doteraz predal viac ako jeden a pol milióna luxusných hybridov, ale v jeho ponuke nebol s plug-in hybridnou technológiou (PHEV). To sa má už onedlho zmeniť. Mohol by vzniknúť na báze Lexusu NX, prípadne novej Toyoty RAV4. Podľa generálneho riaditeľa austrálskej divízie Lexusu Scotta Thompsona má Lexus pripravenú dobrú informácií o modeli PHEV. Prvý plug-in hybrid so značkou Lexus by mohol prísť okolo roku 2021 a mohol by ním byť Lexus NX. Tento model ako SUV strednej veľkosti uviedla japonská značka v roku 2014. Auto je do istej miery spríbuznené s Toyotou RAV4 predchádzajúcej generácie. Podoba spočíva v rozmeroch a podobnom dizajne, ako aj systéme pohonu. Nový Lexus NX bude pravdepodobne profitovať z osvedčenej architektúry TNGA podobnej ako má nová Toyota RAV4. To otvorí cestu, aby sa plug-in hybridný systém dostal aj pod kapotu nového NX.
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.