John Cooper Works GP, nové a najšpičkovejšie Mini

Streda, 20 november 2019

Mini k svojej vrcholnej výkonovej verzii John Cooper Works pridáva dve písmenká GT, vyšší výkon a lepšie jazdné vlastnosti. A hneď je tu nový a vylepšený raritný britský model v najšpičkovejšej verzii s výkonom 306 koní.

mini-john-cooper

Britský výrobca MINI v réžii nemeckého BMW svojmu modelu s pretekárskymi génmi pridal niečo navyše a urobil z neho najrýchlejšie vozidlo značky, ktoré sa kedy dostalo do bežnej cestnej premávky a pomenoval ho John Cooper Works GT.

Exkluzívny charakter nového modelu Mini John Cooper Works GP je nekompromisne zameraný na extrémnu zábavu z jazdy. Je za tým vyšší výkon motora a jeho mimoriadne jazdné vlastnosti. Oproti svojmu predchodcovi, verzii John Cooper Works má nový GT vyšší výkon až o 75 koní.

Nový John Cooper Works GP sa stavia do pozície výraznejšieho športovca než jeho dve predchádzajúce generácie, ktoré vznikli v obmedzenej sérii 2000 kusov. Nový JCW GP posúva zážitok z výkonu na úplne novú úroveň. Napríklad tým, že sa bude dodávať iba v sivej metalíze Racing Grey a s karbónovými blatníkmi a vpredu s číslovaním od 0001 po 3000.

Jeho srdcom je prepĺňovaný štvorvalcový motor s objemom dva litre vybavený technológiou TwinPower Turbo s výkonom 225 kW/306 k pri 5000 až 6250 otáčkach. Krútiaci moment 450 Nm je dostupným od 1750 do 4500 otáčkach. Auto zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. Maximálna rýchlosť bez elektronického obmedzenia je 265 km/h.

S motorom spolupracuje upravená 8-stupňová športová prevodovka Steptronic s integrovaným mechanickým samosvorným diferenciálom, ktorá sa ovláda pomocou úplne nového elektronického voliča. Diferenciál umožňuje svornosť až do 31 percent. Vďaka tomu je nový model Mini John Cooper Works GP obratnejší a dokáže ešte dynamickejšie zrýchľovať.

Brzdový systém nového modelu John Cooper Works GP využíva na prednej náprave 4-piestikové pevné strmene nalakované červenou farbou Chili Red a vybavené logom John Cooper Works, ktoré stláčajú kotúče s vnútorným odvetrávaním s priemerom 360 mm, vzadu pracujú jednopiestikové plávajúce strmene. Spojenie s vozovkou zabezpečujú 18-palcové odľahčené kované disky kolies obuté do pneumatík s rozmerom 225/35 R 18.

Mini John Cooper Works GP má len dvojicu športových sedadiel John Cooper Works čalúnených kombináciou dianmica/koža s červeným prešívaním a zredukovanou zvukovou izolácie, čím sa znížila hmotnosť vozidla. Kožou čalúnený volant dostal červené prešívanie. Nechýbajú ani radiace páčky pod volantom. Štandardom výbavy je automatická klimatizácia či navigácia Connected Navigation Plus.

Nové Mini John Cooper Works GP sa verejnosti po prvý raz predstavuje na autosalóne Los Angeles Auto Show od 22. novembra do 1. decembra. Limitovaná edícia 3000 kusov sa začne vyrábať v závode Mini v Oxforde.

Autor: J. Goldberger
Foto: mini
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.