Jubilejná Vespa 946 10 Anniversario: Spomienka na prababku

Sobota, 12 november 2022

Vespa model 946 vznikla v roku 2013 ako unikátny model. Teraz pri desiatom výročí svojho zrodu si ho taliansky výrobca pripomína jubilejným modelom v špeciálnej edícii s označením 946 10 Anniversario.

1-vespa-946

V roku 2011 predstavil taliansky výrobca skútrov dizajnovú štúdiu Vespa Quarantasei (v preklade 46), ktorá pripomínala historicky prvú Vespu MP6 z roku 1946.

Piaggio si vtedy pravdepodobne pomocou štúdie Vespa Quarantasei (46) chcel overiť, ako bude dizajn štúdie prijatý verejnosťou. Keď však verejnosť dizajn Vespy Quarantasei prijala s nadšením, výrobca sa rozhodol pre sériovú výrobu modelu Quarantasei. Ale keďže štúdia pripomínala historicky prvú Vespu MP6 z roku 1946, nové pomenovanie Vespa 946, ktorá sa vyrábala v roku 2013, sa ujalo.

V tom čase predstavil Piaggio novú generáciu vzduchom chladených trojventilových štvortaktných motorov s objemom 125 cm3 a ​​150 cm3, ktoré sa montovali do skútrov Vespa LX (neskôr aj skútrov Piaggio), nové moderné motory dostala aj Vespa 946.

Po desiatich rokoch spomienku na unikátny model Vespa 946 z roku 2013 Taliani oživili v špeciálnej edícii 10 Anniversario. A tak model 946 vytvorený v roku 2013 má teraz pokračovanie v odkaze humanistického prístupu k dizajnu.

Edičná Vespa 946 10 Anniversario debutuje v špeciálnej edícii v exkluzívnom farebnom vyhotovením. Je moderným poňatím klasickej a pre Vespu ikonickej zelenej farbe. Ide o jemný a zamatový odtieň s nádychom dravosti, vďaka čomu je farba ešte originálnejšia.

Tento odtieň sa objavil aj ako trend v módnych kolekciách pre jar a leto 2023 na newyorskom, londýnskom a milánskom týždni módy. Táto farba pôsobí na prvý pohľad pastelovo, ale so správnym svetlom získava na väčšej hĺbke.

Všetky detaily modelu Vespa 946 10 Anniversario sú vyrobené v rafinovane leštenej povrchovej úprave v teplých odtieňoch, počnúc lúčovými ráfikmi z hliníkovej zliatiny, ktorých lamely majú odkazovať na historickú bubnovú brzdu, ktorou boli vybavené prvé Vespy. Okraj ráfika je naproti tomu zelený, aby ladil s karosériou. Čierne dvojito čalúnené sedadlo s prešívaním, spolu s rukoväťami, je ručne šité.

Vespa 946 je majstrovské dielo talianskeho remesla, ktoré sa teraz stáva skutočným zberateľským artiklom. Formuje sa na špecializovanej výrobnej linke a pripomína skôr módny ateliér než továreň.

1-vespa-946 2-vespa-946
Autor: J. Goldberger
Foto: Vespa
Pridať komentár
Bleskovky
el-nabij-siet
Mercedes-Benz plánuje vybudovať globálnu vysokovýkonnú nabíjaciu sieť v Severnej Amerike, ale aj v Európe, Číne a na ďalších kľúčových trhoch, spolu viac ako 10 000 vysokovýkonných rýchlonabíjacích miest. Prvé nabíjacie parky sa začnú stavať už tento rok v USA a Kanade, potom v ďalších kútoch sveta. Cieľom je vybudovať celú sieť do konca desaťročia. Spoločnosť chce dovtedy dodávať plne elektrické autá všade tam, kde to dovolia podmienky trhu. Zákazníci značky Mercedes si priamo vo vozidle môžu rezervovať nabíjací stojan. Rýchlonabíjacie uzly vybuduje nemecká spoločnosť v dôležitých mestách, metropolitných oblastiach a v blízkosti hlavných dopravných tepien.
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.