Jubilejná Vespa 946 10 Anniversario: Spomienka na prababku

Sobota, 12 november 2022

Vespa model 946 vznikla v roku 2013 ako unikátny model. Teraz pri desiatom výročí svojho zrodu si ho taliansky výrobca pripomína jubilejným modelom v špeciálnej edícii s označením 946 10 Anniversario.

1-vespa-946

V roku 2011 predstavil taliansky výrobca skútrov dizajnovú štúdiu Vespa Quarantasei (v preklade 46), ktorá pripomínala historicky prvú Vespu MP6 z roku 1946.

Piaggio si vtedy pravdepodobne pomocou štúdie Vespa Quarantasei (46) chcel overiť, ako bude dizajn štúdie prijatý verejnosťou. Keď však verejnosť dizajn Vespy Quarantasei prijala s nadšením, výrobca sa rozhodol pre sériovú výrobu modelu Quarantasei. Ale keďže štúdia pripomínala historicky prvú Vespu MP6 z roku 1946, nové pomenovanie Vespa 946, ktorá sa vyrábala v roku 2013, sa ujalo.

V tom čase predstavil Piaggio novú generáciu vzduchom chladených trojventilových štvortaktných motorov s objemom 125 cm3 a ​​150 cm3, ktoré sa montovali do skútrov Vespa LX (neskôr aj skútrov Piaggio), nové moderné motory dostala aj Vespa 946.

Po desiatich rokoch spomienku na unikátny model Vespa 946 z roku 2013 Taliani oživili v špeciálnej edícii 10 Anniversario. A tak model 946 vytvorený v roku 2013 má teraz pokračovanie v odkaze humanistického prístupu k dizajnu.

Edičná Vespa 946 10 Anniversario debutuje v špeciálnej edícii v exkluzívnom farebnom vyhotovením. Je moderným poňatím klasickej a pre Vespu ikonickej zelenej farbe. Ide o jemný a zamatový odtieň s nádychom dravosti, vďaka čomu je farba ešte originálnejšia.

Tento odtieň sa objavil aj ako trend v módnych kolekciách pre jar a leto 2023 na newyorskom, londýnskom a milánskom týždni módy. Táto farba pôsobí na prvý pohľad pastelovo, ale so správnym svetlom získava na väčšej hĺbke.

Všetky detaily modelu Vespa 946 10 Anniversario sú vyrobené v rafinovane leštenej povrchovej úprave v teplých odtieňoch, počnúc lúčovými ráfikmi z hliníkovej zliatiny, ktorých lamely majú odkazovať na historickú bubnovú brzdu, ktorou boli vybavené prvé Vespy. Okraj ráfika je naproti tomu zelený, aby ladil s karosériou. Čierne dvojito čalúnené sedadlo s prešívaním, spolu s rukoväťami, je ručne šité.

Vespa 946 je majstrovské dielo talianskeho remesla, ktoré sa teraz stáva skutočným zberateľským artiklom. Formuje sa na špecializovanej výrobnej linke a pripomína skôr módny ateliér než továreň.

1-vespa-946 2-vespa-946
Autor: J. Goldberger
Foto: Vespa
Pridať komentár
Bleskovky
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.