Kawasaki predstavilo v Miláne vlajkovú Z H2

Sobota, 09 november 2019

Na veľtrhu EICMA 2019 v talianskom Miláne predstavuje svoj najnovší model Z H2 japonská značka Kawasaki. Pre svoj vysoký výkon a to čoho je Z H2 schopný odborná verejnosť charakterizuje tento stroj s podporou kompresora ako stelesnené peklo na dvoch kolesách.

1-Kawasaki-Z2H
Kawasaki Z H2 – vlajková loď japonskej značky sa predstavila v Miláne

Svoju vlajkovú loď radu Z predstavil japonský výrobca ako svoju najzásadnejšiu novinku v predstihu ešte pred milánskym veľtrhom. Motocykel po technickej stránke nadväzuje na model Ninja H2R, ale najmä na Ninja H2 SX.

Japonský výrobca charakterizuje svoju novinku Z H2 ako najradikálnejší, technicky najvyspelejší a najvýkonnejší model radu Z. Pri Z H2 využilo Kawasaki svoje interné skúsenosti s motormi Ninja H2 a Ninja H2R posúva vo svete motocyklov do triedy Hypernaked.

V agresívnych tvaroch modelu Kawasaki Z 2H je rúrkový rám s rázvorom kolies 1455 mm. V ňom je uložený kvapalinou chladený kompresorom preplňovaný radový štvorvalcový motor s objemom 998 cm³. Naladený je na výkon 147 kW/200 k, ktorý motor dosiahne pri 11 000 otáčkach. Najvyšší krútiaci moment 137 Nm je pri 8500 otáčkach za minútu, ten sa na zadné koleso prenáša prostredníctvom šesťstupňovej prevodovky.

2-Kawasaki-Z2H
Kawasaki Z H2 mala premiéru ešte pred veľtrhom EISMA 2019

Podvozok novinky Kawasaki využíva vpredu vidlicu Showa SFF-BP, vzadu odpruženie Uni-Trak a tlmič Showa. Sedadlo jazdca je vo výške 830 milimetrov a novinka Kawasaki má hmotnosť 239 kilogramov.

Aby sa motocykel dobre ovládal, na to mu slúži viacero asistenčných a jazdných systémov. Na bezpečné zvládanie akcelerácie slúži trojstupňová kontrola trakcie a na spomaľovanie asistent brzdového systému. Nechýba náklonové ABS, rýchloradenie ani tempomat.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kawasaki
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.