Kawasaki W800: Klasika pre komfortnú jazdu

Nedeľa, 24 november 2019

Jednou z noviniek značky Kawasaki pre rok 2020 je klasický nekapotovaný motocykel W800 s dvojvalcovým motorom. Novinka sa radí k dvojičkám W800 Street a W800 Cafe, ktoré Kawasaki predstavil v minulom roku.

Kawasaki-W800

Ak predchádzajúce dva sesterské modely Street a Cafe neboli tými správnymi retro strojmi v štýle malého cruisera a cafe racer, potom o novom modeli pre rok 2020 W800 to neplatí. Budúcoročná novinka je totiž najviac podobná prvému modelu W1 ešte z roku 1966.

Pohon pre novinku obstará vzduchom chladený dvojvalcový motor so zdvihovým objemom 773 cm³, výkonom 48 koní pri 6000 otáčkach a krútiacim momentom 63 Nm pri 4800 otáčkach.

Motor je posadený do kovového rúrkového rámu. Bezpečné spomaľovanie a zastavenie motocykla s hmotnosťou 221 kg majú na starosti kotúčové brzdy na predných i zadných kolesách a systém ABS.

Oproti modelom Street a Cafe má W800 kvôli komfortnejšej jazde väčšie predné koleso – 19palcového namiesto 18palcovým, rovnako ako väčšie je aj riaditko. Pohodlné a komfortné klasické dvojsedadlo je vo výške 790 mm.

Novinka W800 je motocyklom, ktorý chce osloviť širokú škálu jazdcov, ponúkne ľahkú ovládateľnosť a vysokú úroveň remeselného spracovania.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kawasaki
Pridať komentár
Bleskovky
Lexus-NX
Lexus doteraz predal viac ako jeden a pol milióna luxusných hybridov, ale v jeho ponuke nebol s plug-in hybridnou technológiou (PHEV). To sa má už onedlho zmeniť. Mohol by vzniknúť na báze Lexusu NX, prípadne novej Toyoty RAV4. Podľa generálneho riaditeľa austrálskej divízie Lexusu Scotta Thompsona má Lexus pripravenú dobrú informácií o modeli PHEV. Prvý plug-in hybrid so značkou Lexus by mohol prísť okolo roku 2021 a mohol by ním byť Lexus NX. Tento model ako SUV strednej veľkosti uviedla japonská značka v roku 2014. Auto je do istej miery spríbuznené s Toyotou RAV4 predchádzajúcej generácie. Podoba spočíva v rozmeroch a podobnom dizajne, ako aj systéme pohonu. Nový Lexus NX bude pravdepodobne profitovať z osvedčenej architektúry TNGA podobnej ako má nová Toyota RAV4. To otvorí cestu, aby sa plug-in hybridný systém dostal aj pod kapotu nového NX.
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.