Kia EV9 Concept ako budúce veľké elektrické SUV

Utorok, 29 marec 2022

Už v novembri minulého roku Kia naznačila podobu konceptu EV9, čo by malo byť budúce SUV na čisto elektrický pohon veľkosti ako je súčasné Sorento.

1-kia-ev9

Označenie svojich čisto elektrických modelov je jednoduché EV. Prvým v tomto rade je model EV6, tohtoročné európske Auto roka 2022. Druhým bude dnes už s určitosťou EV9, o čom svedčí dnešná správa kórejskej automobilky, že produkčná verzia konceptu EV9 sa do Európy dostane v roku 2023.

Podľa toho by sme už o rok mohli tu mať nové elektrické SUV dlhé 4930 milimetrov, ak totiž vychádzame z konceptu, ktorý meria presne toľko. Široký je 2055 mm a výšku meria 1790 mm. Rázvor má tiež úctyhodných 3100 mm, čo vypovedá o veľmi priestrannom interiéri.

Okrem veľkosti zaujme koncept aj tvarom svojej karosérie, ktorý je na súčasné SUV trochu málo obvyklý. Tvar konceptu je absolútne hranatý, ale keďže Kia o ňom hovorí ako o priekopníckom koncepte SUV pripravenom na dobrodružstvo, potom na aerodynamike zrejme až tak veľmi nezáleží.

Koncept EV9 podľa automobilky demonštruje potenciál dizajnovej inovácie spoločnosti. Platiť by malo tiež, že pôsobivá estetika ide ruka v ruke v spojení s najmodernejšou technológiou. Koncept spája odvážny exteriér s vnútorným priestorom, ktorý Kia považuje za skutočne vizionársky.

V koncepte EV9, ktorý je vraj viac než len predvádzacím vozidlom, sa spája estetika, ktorá inšpiruje a vyzýva k zamysleniu, ďalej interiér, ktorý nanovo definuje parametre vnútorného priestoru SUV, a čisto elektrická pohonná jednotka s nulovými emisiami novej generácie.

Karim Habib,viceprezident a vedúci globálneho dizajnového centra Kia sa o EV9 vyjadril, že Kia v koncepte EV9 ukazujeme, ako sa môže vyvinúť súčasné SUV, aby zohralo zásadnú úlohu v ére udržateľnej mobility, že základom konceptu EV9 je špičkový dizajn exteriéru, moderný a inovatívny vnútorný priestor s množstvom technológií a pokročilá, čisto elektrická pohonná jednotka. To sú podľa neho základné princípy, ktoré budú formovať budúce modely SUV značky Kia.

Sériová verzia EV9 by sa do Európy mala dostať v roku 2023. Kia očakáva, že bude nadväzovať na úspech, ktorý dosiahol crossover EV6.

1-kia-ev9 2-kia-ev9 3-kia-ev9
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Bulik-Jerez
V posledný víkend sa v španielskom Jereze konali prvé preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska ESBK 2022. 16-ročný slovenský pretekár Michal Búlik začal svoju druhú sezónu v triede Superstock 600 a obsadil 13. a 15.miesto. Po pretekoch takto ohodnotil svoje preteky: "Príliš mi to nešlo. Motocykel bol pripravený na sto percent, ale ja som zrýchľoval veľmi pomaly. Pred sezónou sme mali dva testy, oba však boli na vode, čo mi na rýchlosti nepridalo. Motocykle novej triedy NG (New Generation) sú výrazne rýchlejšie a ja sa budem musieť naučiť dostať sa dopredu rýchlejšie. Musím zapracovať na úvode jazdy a pridať viac agresivity na štarte. Druhé podujatie bude 22.-24. apríla vo Valencii, kde si musím dokázať, že do ESBK patrím.
klaus-zellner
Novým predsedom predstavenstva spoločnosti Škoda Auto bude od 1. júla 2022 Klaus Zellmer, ktorý v súčasnosti ako člen predstavenstva značky Volkswagen zodpovedá za oblasť predaja, marketingu a popredajných služieb. Doterajší predseda predstavenstva Škoda Auto Thomas Schäfer od 1. júlu 2022 prevezme funkciu predsedu predstavenstva značky Volkswagen, zároveň sa stane členom koncernového predstavenstva a bude riadiť skupinu objemových značiek.
stellantis1
Novinkami inovatívnych technológií nového Peugeota 308 sú doplnky vyrobené technológiou 3D tlače z úplne nového polyméru. Z neho je nový rad príslušenstva, ako sú držiak na slnečné okuliare, držiak na nápoje alebo na telefón. Nové príslušenstvo je výsledkom spoločnej práce tímov pre dizajn, produkt a výskum automobilky a spoločností HP Inc., Mäder a Erpro. Cieľom spolupráce je ponúkať inovatívne produkty, ktoré sú príjemné nielen na dotyk, ale sú aj ľahké, pevné a jednoducho využiteľné, a zlepšujú pohodu v interiéri už oceňovaného Peugeot i-Cockpitu.