Kia EV9 Concept ako budúce veľké elektrické SUV

Utorok, 29 marec 2022

Už v novembri minulého roku Kia naznačila podobu konceptu EV9, čo by malo byť budúce SUV na čisto elektrický pohon veľkosti ako je súčasné Sorento.

1-kia-ev9

Označenie svojich čisto elektrických modelov je jednoduché EV. Prvým v tomto rade je model EV6, tohtoročné európske Auto roka 2022. Druhým bude dnes už s určitosťou EV9, o čom svedčí dnešná správa kórejskej automobilky, že produkčná verzia konceptu EV9 sa do Európy dostane v roku 2023.

Podľa toho by sme už o rok mohli tu mať nové elektrické SUV dlhé 4930 milimetrov, ak totiž vychádzame z konceptu, ktorý meria presne toľko. Široký je 2055 mm a výšku meria 1790 mm. Rázvor má tiež úctyhodných 3100 mm, čo vypovedá o veľmi priestrannom interiéri.

Okrem veľkosti zaujme koncept aj tvarom svojej karosérie, ktorý je na súčasné SUV trochu málo obvyklý. Tvar konceptu je absolútne hranatý, ale keďže Kia o ňom hovorí ako o priekopníckom koncepte SUV pripravenom na dobrodružstvo, potom na aerodynamike zrejme až tak veľmi nezáleží.

Koncept EV9 podľa automobilky demonštruje potenciál dizajnovej inovácie spoločnosti. Platiť by malo tiež, že pôsobivá estetika ide ruka v ruke v spojení s najmodernejšou technológiou. Koncept spája odvážny exteriér s vnútorným priestorom, ktorý Kia považuje za skutočne vizionársky.

V koncepte EV9, ktorý je vraj viac než len predvádzacím vozidlom, sa spája estetika, ktorá inšpiruje a vyzýva k zamysleniu, ďalej interiér, ktorý nanovo definuje parametre vnútorného priestoru SUV, a čisto elektrická pohonná jednotka s nulovými emisiami novej generácie.

Karim Habib,viceprezident a vedúci globálneho dizajnového centra Kia sa o EV9 vyjadril, že Kia v koncepte EV9 ukazujeme, ako sa môže vyvinúť súčasné SUV, aby zohralo zásadnú úlohu v ére udržateľnej mobility, že základom konceptu EV9 je špičkový dizajn exteriéru, moderný a inovatívny vnútorný priestor s množstvom technológií a pokročilá, čisto elektrická pohonná jednotka. To sú podľa neho základné princípy, ktoré budú formovať budúce modely SUV značky Kia.

Sériová verzia EV9 by sa do Európy mala dostať v roku 2023. Kia očakáva, že bude nadväzovať na úspech, ktorý dosiahol crossover EV6.

1-kia-ev9 2-kia-ev9 3-kia-ev9
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.