Lexus predstavil elektrický Sport Concept

Nedeľa, 17 júl 2022

Na Festivale rýchlosti v britskom Goodwoode predstavil Lexus v európskej premiére svoj elektrický koncepčný model Electrified Sport Concept. V Japonsku verejnosti elektrický Sport Concept odhalili v decembri 2021 a urobil tak sám prezident spoločnosti Toyota Akio Toyoda.

1-Lexus-Elek-Sport-Concept
Športovo ladený koncept Lexus Electrified Sport Concept lákal v Goodwoode svojim nádherným športovým vzhľadom

Lexus Electrified Sport Concept je víziou budúceho čisto elektrického vysokovýkonného modelu. Jeho štylistické stvárnenie, za ktorým pôvodne stálo kalifornské dizajnové štúdio Calty značky Lexus, prináša smelé proporcie a nízku svetlú výšku.

Koncept Lexus Electrified Sport Concept lákal v Goodwoode motoristickú verejnosť, ale aj novinárov. Tak napríklad britský magazín Auto Express označil koncept Lexusu za "plne elektrického nástupcu superšportu LFA", ktorý svojím stvárnením dokáže nadchnúť každého.

Za "duchovného nástupcu LFA" označil Sport Concept aj magazín Autocar, a to s poznámkou, že Lexus skúsenosti získané vývojom konceptu využije v budúcich elektrických modeloch na ceste akcentujúcej dynamický charakter značky.

Lexus pri príležitosti európskej premiéry svojho vozidla v Goodwoode uviedol špeciálny film, v ktorom ukázal, ako sa elegantné športové vozidlo postupne vynára z prepravného kontajnera.

Pomocou štúdiovej techniky vznikli nové snímky zobrazujúce možnú podobu vozidla na slávnych festivalových pretekoch do vrchu pred historickým Goodwood House.

Výkonové možnosti elektrického pohonu konceptu a polovodičové batériové technológie by mali priniesť nevídanú akceleráciu z nuly na 100 km/h v čase iba mierne cez dve sekundy a dojazd vyše 700 km.

Efektné spojenie dizajnu a jazdných schopností odkazuje na vzhľad a charakter superšportu Lexus LFA V10, ktorý pri svojej premiére na Festivale rýchlosti pred 10 rokmi budil rovnakú pozornosť.

Prezentácia značky Lexus na festivale ďalej zahŕňala aj úplne nové luxusné SUV s čisto elektrickým pohonom a označením RZ 450e, ktoré sa ešte v tomto roku začne predávať na európskych trhoch. Lexus tu predviedol aj plne elektrický kompaktný crossover UX 300e a tiež plug-in hybridný NX 450h+.

Autor: J. Goldberger
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.
opel-astra1
Nový Opel Astra a Astra SportsTourer zvolila odborná porota German Car Awards za nemecké kompaktné auto roka 2023. Oba modely novej generácie zvíťazili v ankete s veľkým náskokom pred konkurentmi tohto segmentu. Astra presvedčila inovatívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré Astra sprístupňuje širokému spektru zákazníkov triedy kompaktných vozidiel. Rovnako aj široká ponuka pohonných jednotiek vrátane elektrifikovaného plug-in hybridného pohonu, vďaka ktorému môžu nové modely Astra jazdiť aj plne bez emisií. Zavážil aj príťažlivý pokrokový dizajn, ako aj pôžitok z jazdy a hodnota, za ktorú zákazník Astru dostáva.