Mercedes uvádza plug-in hybridy triedy A a B

Streda, 18 september 2019

Automobilka Mercedes sa môže pochváliť trojicou plug-in hybridných elektrifikovaných noviniek kompaktných segmentov triedy A a B. Ponúknu čisto elektrický dojazd až 75 kilometrov a výkon až 218 koní.

1-Mercedes-Benz

Nabíjanie z elektrickej zásuvky, napríklad aj doma v garáži

Trojica plug-in hybridov pozostáva z hatchbacku triedy A a sedana triedy A, tretiu novinku zastupuje klasický automobil triedy B, všetky majú označenie 250e a každé nesie aj označenie EQ Power. Mercedes takto vsádza na automobily plug-in hybrid (dobíjanie zo siete) a kráča tak k jazde bez emisií a pokračuje vo vývoji hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete. Modely EQ Power sa poznajú aj podľa "palivových dvierok" na pravej strane auta, za ktorými sa skrýva elektrická nabíjacia zásuvka.

Základnou pohonnou jednotkou všetkých troch plug-in hybridov označených 250e je benzínový štvorvalec s objemom 1,33 litra s výkonom 118 kW/160 k a krútiacim momentom 250 Nm. Tomu asistuje elektromotor s výkonom 75 kW/102 k a 300 Nm krútiacim momentom. Spoločný systémový výkon pohonnej jednotky je tak 160 kW/218 k a krútiaci moment 450 Nm. Výkon na cestu prenáša osemstupňový automat.

Aké jazdné výkony dosahujú nové plug-in hybridy s uvedenými výkonmi? Hatchbach triedy A zrýchľuje z nuly na 100 km/h za 6,6 sekundy, sedan za 6,7 a trieda B za 6,8 sekundy. Najvyššiu rýchlosť 240 km/h dosiahne sedan triedy A, hatchbach A a trieda B "len" 235 km/h, pretože majú horšiu aerodynamiku ako sedan. Najvyššia rýchlosť na čisto elektrický pohon je pre všetky modely140 km/h.

2-Mercedes-Benz

Schéma usporiadania agregátov kompaktného mercedesa plug-in hybrid

Po prvýkrát prebieha vo vozidlách značky Mercedes-Benz štartovanie spaľovacieho motora výhradne prostredníctvom elektromotora. Hybridné kompaktné vozidlá totiž nemajú osobitný 12 voltový štartér.

Modely A 250 e a A 250 e sedan si záujemcovia môžu už odteraz objednávať. Predaj modelu B 250 e sa spustí o pár týždňov neskôr. Uvedenie modelov na trh sa uskutoční ešte tento rok.

3-Mercedes-Benz

Pod "palivovými dvierkami" na pravej strane auta je elektrická nabíjacia zásuvka

Pohon EQ Power pre triedu A a triedu B zdôrazňuje ofenzívu značky Mercedes-Benz vo veci hybridných vozidiel plug-in hybrid. Do roku 2020 chce spoločnosť rozšíriť ponuku takýchto vozidiel na viac ako 20 modelových variantov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.