Mercedes uvádza plug-in hybridy triedy A a B

Streda, 18 september 2019

Automobilka Mercedes sa môže pochváliť trojicou plug-in hybridných elektrifikovaných noviniek kompaktných segmentov triedy A a B. Ponúknu čisto elektrický dojazd až 75 kilometrov a výkon až 218 koní.

1-Mercedes-Benz

Nabíjanie z elektrickej zásuvky, napríklad aj doma v garáži

Trojica plug-in hybridov pozostáva z hatchbacku triedy A a sedana triedy A, tretiu novinku zastupuje klasický automobil triedy B, všetky majú označenie 250e a každé nesie aj označenie EQ Power. Mercedes takto vsádza na automobily plug-in hybrid (dobíjanie zo siete) a kráča tak k jazde bez emisií a pokračuje vo vývoji hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete. Modely EQ Power sa poznajú aj podľa "palivových dvierok" na pravej strane auta, za ktorými sa skrýva elektrická nabíjacia zásuvka.

Základnou pohonnou jednotkou všetkých troch plug-in hybridov označených 250e je benzínový štvorvalec s objemom 1,33 litra s výkonom 118 kW/160 k a krútiacim momentom 250 Nm. Tomu asistuje elektromotor s výkonom 75 kW/102 k a 300 Nm krútiacim momentom. Spoločný systémový výkon pohonnej jednotky je tak 160 kW/218 k a krútiaci moment 450 Nm. Výkon na cestu prenáša osemstupňový automat.

Aké jazdné výkony dosahujú nové plug-in hybridy s uvedenými výkonmi? Hatchbach triedy A zrýchľuje z nuly na 100 km/h za 6,6 sekundy, sedan za 6,7 a trieda B za 6,8 sekundy. Najvyššiu rýchlosť 240 km/h dosiahne sedan triedy A, hatchbach A a trieda B "len" 235 km/h, pretože majú horšiu aerodynamiku ako sedan. Najvyššia rýchlosť na čisto elektrický pohon je pre všetky modely140 km/h.

2-Mercedes-Benz

Schéma usporiadania agregátov kompaktného mercedesa plug-in hybrid

Po prvýkrát prebieha vo vozidlách značky Mercedes-Benz štartovanie spaľovacieho motora výhradne prostredníctvom elektromotora. Hybridné kompaktné vozidlá totiž nemajú osobitný 12 voltový štartér.

Modely A 250 e a A 250 e sedan si záujemcovia môžu už odteraz objednávať. Predaj modelu B 250 e sa spustí o pár týždňov neskôr. Uvedenie modelov na trh sa uskutoční ešte tento rok.

3-Mercedes-Benz

Pod "palivovými dvierkami" na pravej strane auta je elektrická nabíjacia zásuvka

Pohon EQ Power pre triedu A a triedu B zdôrazňuje ofenzívu značky Mercedes-Benz vo veci hybridných vozidiel plug-in hybrid. Do roku 2020 chce spoločnosť rozšíriť ponuku takýchto vozidiel na viac ako 20 modelových variantov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.