Mercedes-AMG GT2: Na pretekárske okruhy i na cesty

Streda, 04 január 2023

S cieľom rozšíriť program pretekárskeho športu pre zákazníkov uvádza mercedes nový model Mercedes-AMG GT2. Nový zákaznícky pretekársky automobil je najvýkonnejšie homologizované pretekárske auto v dvanásťročnej histórii športového programu pre zákazníkov.

1-mercedes-AMG-GT2
Nový zákaznícky pretekársky Mercedes-AMG GT2 je určený pre ambicióznych športovo orientovaných zákazníkov

Mercedes-AMG GT2 ponúka extrémne vysokú úroveň bezpečnosti pretekárskeho jazdenia a prichádza s mnohými novými športovo-pretekárskymi technológiami. Novinka predstavuje atraktívny automobil najmä pre ambicióznych amatérov.

Nové GT2 vypĺňa medzeru medzi rovnako zameranými modelmi Mercedes-AMG GT3 a Mercedes-AMG GT4. Zatiaľ čo s modelom GT3 jazdia v rastúcej miere profesionáli a GT4 predstavuje spravidla vstup do sveta GT športu, model GT2 je primárne orientovaný na cieľovú skupinu vodičov-džentlmenov.

Výraznou charakteristikou nového GT2 je jeho maximálny výkon s hodnotou 520 kW/707 k a najvyšším krútiacim momentom 800 Nm. Zdrojom týchto hodnôt je 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s plochým kľukovým hriadeľom.

Výkon sa prenáša pomocou sekvenčnej šesťstupňovej pretekárskej prevodovky s pádlami pod volantom. Aj GT2 rovnako ako všetky ostatné modely GT je s koncepciou motor vpredu – prevodovka vzadu – usporiadanie nazývané transaxle. Nechýba ani samosvorný diferenciál.

Podvozok je vybavený nastaviteľnými pretekárskymi tlmičmi a stabilizátormi. Predná i zadná náprava má vpredu i vzadu lichobežníkové zavesenie vyrobené z hliníka.

Vďaka rozsiahlemu použitiu hliníka a karbónu je hmotnosť nového Mercedes-AMG GT2 pod hodnotou 1,4 tony. Novinka dostala prepracované zadné prítlačné krídlo, ktoré je nastaviteľné pre konkrétny pretekársky okruh.

Nový GT2 jazdí na kovaných 18-palcových kolesách upevnených centrálnou maticou. V pretekárskom interiéri je pre vodiča zaistená pasívna bezpečnosť a nechýba ani komfort v podobe klimatizácie.

Informáciu o cene nového pretekárskeho modelu pre športovo založených zákazníkov v mercedese zatiaľ nespomenuli.

Uvedenie modelu Mercedes-AMG GT2 na trh sa uskutoční v priebehu motoristickej sezóny 2023.

1-mercedes-AMG-GT2 2-mercedes-AMG-GT2 3-mercedes-AMG-GT2
Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-AMG
Pridať komentár
Bleskovky
el-nabij-siet
Mercedes-Benz plánuje vybudovať globálnu vysokovýkonnú nabíjaciu sieť v Severnej Amerike, ale aj v Európe, Číne a na ďalších kľúčových trhoch, spolu viac ako 10 000 vysokovýkonných rýchlonabíjacích miest. Prvé nabíjacie parky sa začnú stavať už tento rok v USA a Kanade, potom v ďalších kútoch sveta. Cieľom je vybudovať celú sieť do konca desaťročia. Spoločnosť chce dovtedy dodávať plne elektrické autá všade tam, kde to dovolia podmienky trhu. Zákazníci značky Mercedes si priamo vo vozidle môžu rezervovať nabíjací stojan. Rýchlonabíjacie uzly vybuduje nemecká spoločnosť v dôležitých mestách, metropolitných oblastiach a v blízkosti hlavných dopravných tepien.
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.