Mercedes-Benz GLC kupé vstupuje na scénu

Piatok, 31 marec 2023

Mercedes-Benz v dnešnej dobe zasľúbenej modelo SUV má v ponuke nespočetne mnoho modelov, hádam všetkých modelových radov – od GLA, GLB až po GLS. K tomu ešte off-road G a SUV kupé GLC a GLE, čo sú SUV s postupne sa zvažujúcou strechou s menej miestom nad hlavou na zadných sedadlách. Takým autom je aj stredne veľké SUV GLC kupé, ktoré teraz značka pridáva ako úplnú novinku do svojho portfólia.

1-mercedes-glc

Nový Mercedes-Benz GLC kupé má byť kombináciou elegantného dizajnu a športovej jazdnej dynamiky. Tak o novinke hovorí výrobca, a pridáva, že nové kupé poteší štýlovým dizajnom a poskytne majiteľovi dynamické potešenie z jazdy. Opierať sa pritom bude aj o elektrifikované pohony ako mild hybridný, alebo hybridný dobíjateľný zo siete, teda plug-in hybrid. K tomu pridáva výrazne obohatenú sériovú výbavu a najnovšiu generáciu infotainmentu MBUX s novými funkciami.

Novinka GLC kupé má spájať športový výkon s vysokou efektívnosťou. Elektrifikované pohony budú na výber zákazníka, ktorý si môže vybrať už spomínaný plug-in hybrid dobíjateľný zo siete s využiteľným kilometrovým elektrickým dojazdom, alebo ako mild hybridný so 48-voltovou technológiou a integrovaným štartovacím generátorom slúžiacim na ďalšie zvýšenie výkonu a rekuperáciu energie.

GLC kupé má presvedčiť tak na ceste ako aj v teréne komfortom a svojou agilnosťou. Športový podvozok je súčasťou sériovej výbavy. Voliteľne dodávané riadenie zadnej nápravy s uhlom natočenia zadných kolies 4,5 stupňa robí novinku ešte agilnejšou. Bude dostupné z ponúkaného balíka spolu so vzduchovým pružením Airmatic.

Mimo ciest nové GLC kupé zaboduje sériovo dodávaným pohonom všetkých kolies 4Matic a na modeloch dobíjateľných zo siete aj čisto elektrickým jazdením v teréne. Využitím funkcie Transparentná kapota motora a súčinnosti 360-stupňovej kamery bude zážitok z jazdy v teréne ešte komfortnejší.

Ovládanie vozidla a komfortných funkcií uľahčujú zobrazenia na displeji vodiča a na centrálnom displeji. Obidva displeje LCD prinášajú zobrazovanie informácií. Orientáciu uľahčuje navigácia na celej ploche obrazovky.

Komfortnou je funkcia Intuitívne hlasové ovládanie Hey Mercedes, čím auto lepšie reaguje

na vstupy prostredníctvom prirodzenej reči alebo na individuálne preferencie vodiča.

S dĺžkou 4763 mm je GLC kupé o 31 mm dlhšie od predchodcu a o 5 mm vyššie. Rozchod kolies vpredu je 1627 mm, vzadu 1640 mm. Z väčšej dĺžky nového kupé oproti predchodcovi profituje rázvor a väčší priestor v kabíne. Šírka nového SUV kupé je 1890 mm.

Objem batožinového priestoru pri modeloch so spaľovacím motorom je 545/1490 litrov. Hybridné kupé dobíjateľné zo siete má 390/1335 litrov. Súčasťou sériovej výbavy sú zadné výklopné dvere Easy-Pack.

Nová generácia GLC kupé sa dodáva s elektrifikovanými pohonnými jednotkami mild hybrid alebo plug-in hybrid v kombinácii so spaľovacími štvorvalcovými motormi. Mild hybridné agregáty sú vybavené integrovaným štartovacím generátorom (ISG) druhej generácie a 48-voltovým elektrickým systémom.

Tromi ďalšími variantmi pohonu sú hybridné pohony s dobíjaním zo siete – plug-in hybridy. Ponúkajú aj veľmi praktický dojazd v čisto elektrickom režime. Zlepšený hybridný jazdný program sa snaží predvídať kedy a na ktorých trasách je použitie elektrického jazdného režimu najvhodnejšie, vďaka čomu možno v mestských oblastiach jazdiť prioritne na čisto elektrický pohon, na benzín alebo na naftu.

Nové SUV kupé Mercedes-Benz GLC sa do predaja dostane v júli 2023.

1-mercedes-glc 2-mercedes-glc 3-mercedes-glc
Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.