Mini Clubman v limitovanej edícii Final Edition

Štvrtok, 23 marec 2023

Značka MINI vďačí svojej obľúbenosti a popularite nezameniteľnému dizajnu a modelovým variantom svojho stvárnenia. Jedným z nich je Mini Clubman, ktorý je podľa výrobcu výnimočným gentlemanom medzi všetkými súrodencami rodu MINI, a to aj vďaka unikátnej koncepcii karosérie a jedinečným deleným zadným dverám.

1-mini-cooper-s-clubman

Mini Clubman prichádza v limitovanej edícii nazvanej Final Edition. V počte 1969 kusov oslavuje automobilka modernú interpretáciu karosárskej koncepcie shooting brake.

V roku 1969 sa predstavila britská automobilka v lone nemeckého BMW prvý model Mini Clubman. Dizajnér Roy Haynes to vtedy vyjadril slovami: Odstránili sme dojem, že funkčné veci musia byť iba škaredé.

Výnimočné štýlové vozidlo spôsobilo v rokoch 1969 až 1981 svojimi charakteristickými delenými zadnými dverami senzáciu. Model Mini Clubman si vtedy podmanil automobilový trh ako kombi s dlhým rázvorom a predĺženou karosériou typu shooting brake.

V roku 2007 sa zrodila nová generácia modelu Clubman s modernou interpretáciou klasickej koncepcie shooting brake. Na prístup na zadné sedadlá slúžili len jedny dvere na pravej strane vozidla, ktoré sa otvárali smerom dozadu.

Tretia generácia Mini Clubman z roku 2015 sa zväčšila na 4,25 metra a bola priestrannejším a pohodlnejším Mini vďaka dlhšiemu rázvoru a páru zadných bočných dverí.

Spolu s unikátnymi delenými zadnými dverami je Clubman doteraz jedným z najuniverzálnejších modelov značky. Veľký nakladací otvor uľahčuje prístup do batožinového priestoru s objemom až 1250 litrov.

2-mini-cooper-s-clubman
Mini Cooper Final Edition

Nový limitovaná verzia Final Edition, z ktorej vznikne iba 1969 exemplárov, odkazuje na rok, v ktorom vznikol legendárny Mini Clubman a spája špecifickú tradíciu značky s exkluzívnymi dizajnovými prvkami a nenapodobiteľnými vlastnosťami.

Limitovaná verzia Clubman Final Edition s výkonom 131 kW/178 k spája dynamiku, štýl a komfort. Môže byť vo farbách biela, čierna a strieborná. Zákazníci si môžu objednať vo verziách Cooper a Cooper S, aj so vznetovým motorom i s pohonom všetkých kolies.

Pohodlné kožené športové sedadlá Mini Yours s nastaviteľnou opierkou stehien a všitým odznakom sú vyhotovené v hnedej farbe Dark Maroon. Štýlovo ich dopĺňa vložka z látky Piquet antracitovej farby a modré kontrastné prešívanie.

Štandardná výbava zahŕňa 8,8-palcový dotykový displej na centrálnom prístroji, digitálnu službu Mini Online, Remote Services a integráciu smartfónu kompatibilnú s Apple CarPlay a ďalšími aplikáciami.

Spolu sa vyrobí 1969 exemplárov Mini Clubman edície Final Edition.

Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring