Mini Concept Aceman: Prvý elektrický crossover značky

Pondelok, 29 august 2022

Koncept Aceman predznačuje prvý prémiový elektrický crossover značky. Ide o úplne nový automobil, ktorý má stáť medzi aktuálnymi modelmi Mini Cooper a Mini Coutryman.

1-mini-aceman

Aceman predstavuje štúdiu, ktorá je ukážkou nového konceptu vozidla v segmente malých prémiových vozidiel s plne elektrickým pohonom, bez ozdôb z chrómu a bez kože, zato však s využitím nového dizajnového jazyku a pokročilej digitalizácie.

Nový dizajnový štýl, s ktorým prichádza koncept Mini Aceman, pomenovali Charizmatická jednoduchosť. Spájajú ho prvky modelov Cooper a Countryman, ku ktorým sa pridávajú nové prvky. Napríklad prechod medzi sklenenými plochami, ktorý je maximálne aerodynamický, novým prvkom je osemuholníkový rámček na maske chladiča a zakrytý stred masky. Tiež chýbajúce chrómové prvky karosérie.

Podstatnejšou zmenou či novinkou sú vyššie umiestnené matrixové svetlomety. Tiež svetlá pre denné svietenie, ktorý akoby boli zapustené do obvodu denných svetlometov. Novinkou sú aj zapustené vonkajšie kľučky dverí. V zadnej časti konceptu Aceman nájdeme hladké plochy a horizontálne matrixové LED svetlá. Blatníky schovávajú 20palcové kolesá z ľahkých zliatin.

Poznáme aj základné rozmery konceptu. Mini Acemat na dĺžku má 4,05 metra, široký je 1,99 metra a vysoký 1,59 metra. Nepoznáme rázvor, ale Mini s krátkymi prevismi garantuje priestranný interiér. Concept Aceman má štvoro dverí, veľké veko batožinového priestoru a v interiéri sedadlá pre piatich cestujúcich.

Interiéru Mini Concept Aceman dominuje aj zredukovaný dizajn s jasnými kontúrami a starostlivo vyhotovenými detailmi. Spája inovatívnu technológiu s novo interpretovanými, no typickými dizajnovými prvkami automobilky Mini.

Kokpit štúdie je zredukovaný na to najnutnejšie, tak, ako to mal na mysli dizajnér klasického Mini v roku 1959 Alec Issigonis. Navrhol vtedy interiér, ktorý na to, aby ste zažili bezkonkurenčnú zábavu z jazdy, potreboval okrem sedadiel, volantu a radiacej páky len centrálny okrúhly prístroj a lištu s prepínačmi.

Nová modelová generácia Mini ako crossover je všestranný a príťažlivo robustný model. "Štúdia Mini Concept Aceman poskytuje prvý pohľad na úplne nové vozidlo, ktoré v budúcnosti v novej modelovej rodine premostí priestor medzi Mini Cooper a Mini Countryman", vraví Stefanie Wurst, riaditeľka značky Mini. Štúdia zároveň ukazuje, ako sa automobilka Mini mení na čisto elektrickú budúcnosť.

Dizajnový jazyk prvýkrát predstavený na štúdii Mini Concept Aceman predstavuje pohľad do novej éry dizajnu Mini. Princíp Charismatic Simplicity (Charizmatická jednoduchosť) ukazuje to podstatné, čo dáva typickým dizajnovým prvkom Mini ešte väčší význam.

1-mini-aceman 2-mini-aceman 3-mini-aceman
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
homola
Víkend seriálu TCR na Nürburgringu sa vinou extrémnej hustej hmly, dažďa a nízkych teplôt nevydaril. Piatok počas voľných tréningov bolo ešte pekné počasie, ale v sobotu od rána až do 17tej hodine sa všetky aktivity na okruhu postupne rušili a nekonala sa ani kvalifikácia a neodjazdili sa ani prvé sobotňajšie preteky. Ak by sa boli odjazdili, Homola by podľa piatkových tréningových výsledkov štartoval do druhých nedeľňajších pretekov z nádejného druhého miesta. Prvé a jediné preteky sa tak konali až v nedeľu. Náš jazdec štartoval z deviatej pozície na štarte. Pred nájazdom do štvrtej zákruty sa dostal do neprehľadnej situácie, došlo ku kontaktu s iným vozidlom a vážnemu poškodeniu jeho auta a z pretekov odstúpil. Z deviatich pretekov seriálu videl Homola cieľovú pásku len štyrikrát. V septembri sa jazdia predposledné preteky seriálu na talianskej Monze, kde Homola minulý rok vyhral. Hádam mu to tam vyjde!
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.