Mini Cooper SE: Prvé čisto elektrické

Pondelok, 10 február 2020

Prvé čisto elektrické Mini Cooper SE sme predstavili ešte v lete minulého roku, presnejšie 13. júla. Vtedy sme o ňom napísali, že tento model britskej prémiovej značky dostáva reálne kontúry. Kedy si záujemcovia budú môcť nový elektrický Mini kúpiť?

mini-electric

Ubehlo pár mesiacov a nový Mini Cooper SE s čisto elektrickým pohonom je na dosah. V súčasnosti podstupuje posledné testovacie jazdy, po ktorých sa dostane k prvým zákazníkom. Kedy to bude, to prezradíme na konci tohto článku.

O malom prémiovom britskom Mini sa hovorí, že svojím výrazným dizajnom a prémiovou kvalitou spája trvalo udržateľnú mobilitu so zábavou z jazdy. Potvrdzujú to aj nedávne testovacie jazdy z okolia nemeckého Mníchova.

V elektrickom modeli Cooper SE sa do Álp bez vypúšťania lokálnych emisií sa vydali testovací jazdci, resp. posádky do zimného regiónu Sölden v Rakúsku. Tam i späť bez prestávky na nabíjanie.

Jednodňový výlet za snehom poskytol príležitosť odskúšať si možnosti elektromobility mimo mestského prostredia a otestovať schopnosti modelu Cooper SE, pre ktorý výrobca udáva kombinovanú spotreba paliva 0,0 l/100 km, kombinovanú spotrebu elektrickej energie 16,8 — 14,8 kWh/100 km a kombinované emisie CO2 0 g/km.

Podľa výsledkov testovania Mini Cooper SE dôjde do vzdialenosti 235 až 270 kilometrov. Tieto hodnoty sa dajú dosiahnuť vtedy, ak sa naplno nevyužíva celý potenciál výkonu 135 kW (184 k).

Nabíjacia kapacita batérií je 11 kW. S dodávanou nástennou nabíjačkou Mini Elrctric Wallbox stačí na plné nabitie vysokonapäťovej batérie tri a pol hodiny. Nabíjanie rýchlonabíjačkou s jednosmerným prúdom s výkonom do 50 kW trvá menej ako 90 minút.

Na elektrické Mini Cooper SE sa upieralo v údolí Ötztal mnoho párov očí. Pýtali sa na začiatok predaja, na zrýchlenie a mali mnoho ďalších otázok. Niet divu, veď záujem o elektrické Mini prejavilo registráciou už 100 000 ľudí z celého sveta.

Prví si elektrický Cooper SE si prví majitelia budú môcť zagarážovať vo svojej garáži už v marci tohto roku. A tak na lyžovačku z Mníchova do Söldenu budú môcť vyraziť na plný "plyn" a prvú stovku ich Mini prekoná za 7,3 sekundy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.