Mini Cooper SE: Prvý elektrický

Sobota, 13 júl 2019

Mini s čisto elektrickým pohonom dostáva reálne kontúry. Na obzore je totiž sériový model Mini Cooper SE. Automobilka o ňom hovorí, že spája trvalo udržateľnú mobilitu so zábavou z jazdy, výrazným dizajnom a s prémiovou kvalitou.

1 Mini Cooper SE
Prvý čisto elektrický Mini Cooper SE sa začne vyrábať na jeseň tohto roku

Nový elektrický Mini Cooper SE bude prvým čisto elektrickým prémiovým malým vozidlom. Automobilka zverejnila jeho vybrané technické údaje. Podľa nich to vyzerá, že sú zhodné s BMW i3s.

Nový Cooper SE dostane elektrický motor s výkonom 135 kW/184k a s krútiacim momentom 270 Nm. So špecifickou lítiovo-iónovou batériou umožní elektrickému Mini dojazd 235 až 270 km. Batéria pritom nebude obmedzovať objemu batožinového priestoru.

Batéria sa bude dať nabíjať z domácej zásuvky, nástennej nabíjačky alebo z verejnej nabíjacej stanice, alebo aj rýchlym nabíjaním s výkonom až do 50 kW.

Informácie o akcelerácii z nuly na 60 km/h uvádzajú 3,9 sekundy a z nuly na sto 7,3 sekundy. Maximálnu rýchlosť výrobca neuvádza, mohlo by to však byť blízko hodnoty ako má klasický Cooper S.

Vzhľadom na nízko umiestnenie batérie sa zníži ťažisko auta, čo zlepší jazdné vlastnosti, prinesie výnimočnú obratnosť i spontánny nárast výkonu. Nové elektrické Mini bude s pohonom predných kolies.

Dizajn zostáva prakticky nezmenený, ide teda o 3-dverové charakteristické Mini s novo pridanými špecifickými dizajnovými prvkami. Interiér dostane nové špeciálne zobrazovania a ovládacie prvky.

Rekuperácia sa bude dať nastavovať do dvoch úrovní pre individuálny pocit na pedále.

Štandardná výbava má LED svetlomety, dvojzónovú automatickú klimatizáciu, kúrenie s tepelným čerpadlom, elektrickú parkovaciu brzdu, navigáciu Connected a chýbať nebude ani nezávislé vykurovanie.

Začiatok výroby je naplánovaný na tohtoročný november, prvé autá k zákazníkom dorazia potom začiatkom budúceho roku.

1 Mini Cooper SE 2 Mini Cooper SE 3 Mini Cooper SE 4 Mini Cooper SE 5 Mini Cooper SE 6 Mini Cooper SE 7 Mini Cooper SE 8 Mini Cooper SE 9 Mini Cooper SE
Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.