Mini Countryman po facelifte

Pondelok, 01 jún 2020

Druhá generácia Mini Countryman prešla po tri a pol roku od uvedenia do predaja omladzovacou procedúrou, ktorá síce vzhľad najväčšieho a najvšestrannejšieho Mini zmenila len minimálne, takže nestratila nič z toho, čo by sa prívržencom a fanúšikom na tomto malom crossoveri nemalo páčiť.

1-Mini-Countryman

Už dvanásť rokov je Mini Countryman medzi nami – prvé dva roky ako koncept predstavený na parížskom autosalóne v roku 2008, a od roku 2010 už ako produkčný model, ktorý na trhu vydržal bez zmeny plných šesť rokov. Koncom roka 2016 ho nahradila druhá generácia, a teraz približne v polovici výrobného cyklu prichádzajúca modernizácia má oživiť obľúbenosť a záujem o najväčšie a najvšestrannejšie Mini.

Precízne vycibrený dizajn, atraktívne doplnky na rozšírenie výbavy a inovatívne technológie v oblastiach ako ovládanie a prepojenie podčiarkujú výnimočné postavenie nového modelu Mini Countryman v prémiovom kompaktnom segmente, čo vytvára svieže podnety pre zábavu z jazdy a možnosti individuálnych úprav vo výnimočnom štýle britskej prémiovej značky.

Na exteriéri faceliftu Mini nájdeme skutočne len decentné zásahy, napríklad zmenenú mriežku chladiča, prepracované svetlomety s plnou diódovou technológiou a zmenené koncové svetlá. To sú najmarkantnejšie zmeny na modernizovanom Mini, ktoré ho zvonku odlišujú od svojho predchodcu. Interiér má nový digitálny prístrojový štít s 5palcovým displejom, ten, ktorý má aj aktuálny model John Cooper Works GP.

Technika pod kapotou faceliftovaného Countrymana sa nemení, zostáva základný trojvalec s objemom 1,5 litra a tiež výkonný štvorvalec pre verziu John Cooper Works s výkonom cez 300 koní. Mini Cooper SE je čistý elektromobil a Cooper SE Countryman má plug-in hybridný pohon s nabíjaním z elektrickej zásuvky´(motor 1,5 litra, elektromotor 7,6 kWh).

Pre Mini britský výrobca režírovaný nemeckým BMW naďalej pre modernizovaný Countryman neráta s manuálnou prevodovkou, ponúkať bude len automaty – 7stupňový s dvojspojkou, 6stupňový pre plug-in hybrid a 8stupňový pre verziu s pohonom všetkých kolies.

Do predaja by nový Mini Countryman mal prísť pravdepodobne koncom tohto leta.

1-Mini-Countryman 2-Mini-Countryman 3-Mini-Countryman
Autor: J. Goldberger
Foto: MINI
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.