Modernizované BMW X7, najväčšie prémiové SUV značky

Piatok, 27 máj 2022

Automobilka BMW predstavila ešte v apríli modernizovaný model BMW X7, na ktorom zaujme predovšetkým jeho inovatívna predná časť s novými prvkami denného svietenia a smeroviek, hlavné svetlomety a obrovské ľadvinky prednej masky. Nový dizajn by mohol byť inšpiráciou pre budúce modely segmentu SUV, alebo aj pre všetky prémiové modely značky.

1-bmw-x7

Na novom BMW X7, ktoré je najväčším prémiovým SUV mníchovskej automobilky, je vizuálne nová predná časť auta a v interiéri zmenené ponímanie palubnej dosky. Nové je aj vertikálne rozdelenie svetlometov, keď v hornej časti sú horizontálne svetlá denného svietenia a smerové svetlá, pod nimi hlavné svetlomety na osvetlenie vozovky.

Hlavné svetlomety vďaka tmavým krytom pôsobia skryte až do chvíle, než ich vodič aktivuje. Ide o vynovené LED matrixové jednotky, ktoré majú v sebe natáčaciu i odbočovaciu funkciu, ale aj neoslňujúci asistent diaľkových svetiel.

Novými sú aj zvláštne tvarované otvory v spodnej časti nárazníka a už tradične veľké ľadvinky masky chladiča, ktoré automobilka praktizuje na všetkých nových modeloch. Zaujmú aj nové koncové LED svetlá s trojrozmerným efektom a prepojovacia chrómová lišta pod zadným skleneným krytom.

Faceliftovaný model BMW X7 prichádza s bohatšou štandardnou výbavou a širšou ponukou asistenčných systémov vodiča. X7 má v ponuke tri motory, vrátane najmodernejšieho s 48 V mild-hybridnou technológiou.

Zmenou prešiel aj dizajn interiéru nového X7, navyše dostupný je teraz al ako sedemmiestny. Namiesto tradičného kokpitu je tu teraz veľký a prehnutý displej v kombinácii s 12,3 palcovým prístrojovým štítom a 14,9 palcovým infotainmentom a novým softvérom BMW iDrive 8.

Poháňať kolos ako je X7 budú alternatívne tri moderné pohonné výkonné jednotky. Základom motorizácie sú dva trojlitrové radové šesťvalce. Prvým je benzínový xDrive40i s výkonom 280 kW/350 k a 540 Nm, druhým naftový xDrive40d s výkonom 259 kW/352 k a 720 Nm.

Vrcholom ponuky je benzínový osemvalec 4,4 litra M60i xDrive s výkonom 390 kW/530 k a 750 Nm krútiaceho momentu. Všetky tri pohonné jednotky sú vybavené 48 V mild hybridnou technológiou.

Elektromotor pohonnej sústavy s napätím 48V je v kompaktnom obale prevodovky. Dokáže vyvinúť krútiaci moment 200 Nm a do sústavy pridáva 9 kW. V systéme s xDrive40i dokáže elektromotor pri pomalej jazde poháňať auto aj v čisto elektrickom režime.

Modernizovaný podvozok BMW X7, najúspešnejšieho modelu značky BMW v luxusnej triede, využíva prepracovanú technológiu podvozka, ktorá zlepšuje jeho obratnosť a komfort. Adaptívne vzduchové odpruženie na oboch nápravách sa štandardne spája s elektronicky ovládanými tlmičmi.

V štandardnej výbave X7 M60i xDrive je aktívne riadenie a systém Executive Drive s aktívnymi stabilizátormi. Oba prvky sa na želanie dodávajú aj do modelov so 6-valcovými motormi v podobe balíka xOffroad.

Verzia X7 M60i xDrive má 21-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin a zadný diferenciál M Sport. Modely so 6-valcovými motormi majú štandardne "len" 20-palcové disky kolies. Na objednávku môže mať zákazník aj 23-palcové kolesá.

Komfort a bezpečnosť v novom X7 vylepšuje rozšírený výber automatizovaných jazdných a parkovacích asistenčných systémov. Napríklad predný predkolízny výstražný systém, ktorý znižuje aj nebezpečenstvo kolízie s cyklistami, chodcami či protiidúcimi vozidlami pri odbočovaní.

Nový X7 disponuje aktívnym systémom udržiavania rýchlosti s funkciou Stop & Go, aj systém Speed Limit Assist, ktorý sníma cestu a rozpoznáva semafory a dopravné značky s rýchlostnými obmedzeniami. Novinkou je aj funkcia výstrahy pri vystupovaní, ktorá upozorní posádku na riziko kolízie pri otváraní dverí.

Štandardne dodávaný parkovací systém je vybavený parkovacou kamerou Reversing Assist Camera a asistentom pri cúvaní. Na prianie dodávaný parkovací asistent Parking Assistant Professional môže prevziať šoférovanie a vycúvať s vozidlom na vzdialenosť až 200 metrov.

Na prianie si zákazník môže objednať na X7 navigačný systém BMW Maps, ktorý využíva technológiu cloud spolu so zobrazením navigačných pokynov pomocou rozšírenej reality Augmented View.

1-bmw-x7 2-bmw-x7 3-bmw-x7 4-bmw-x7 5-bmw-x7 6-bmw-x7
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.