Modernizované BMW X7, najväčšie prémiové SUV značky

Piatok, 27 máj 2022

Automobilka BMW predstavila ešte v apríli modernizovaný model BMW X7, na ktorom zaujme predovšetkým jeho inovatívna predná časť s novými prvkami denného svietenia a smeroviek, hlavné svetlomety a obrovské ľadvinky prednej masky. Nový dizajn by mohol byť inšpiráciou pre budúce modely segmentu SUV, alebo aj pre všetky prémiové modely značky.

1-bmw-x7

Na novom BMW X7, ktoré je najväčším prémiovým SUV mníchovskej automobilky, je vizuálne nová predná časť auta a v interiéri zmenené ponímanie palubnej dosky. Nové je aj vertikálne rozdelenie svetlometov, keď v hornej časti sú horizontálne svetlá denného svietenia a smerové svetlá, pod nimi hlavné svetlomety na osvetlenie vozovky.

Hlavné svetlomety vďaka tmavým krytom pôsobia skryte až do chvíle, než ich vodič aktivuje. Ide o vynovené LED matrixové jednotky, ktoré majú v sebe natáčaciu i odbočovaciu funkciu, ale aj neoslňujúci asistent diaľkových svetiel.

Novými sú aj zvláštne tvarované otvory v spodnej časti nárazníka a už tradične veľké ľadvinky masky chladiča, ktoré automobilka praktizuje na všetkých nových modeloch. Zaujmú aj nové koncové LED svetlá s trojrozmerným efektom a prepojovacia chrómová lišta pod zadným skleneným krytom.

Faceliftovaný model BMW X7 prichádza s bohatšou štandardnou výbavou a širšou ponukou asistenčných systémov vodiča. X7 má v ponuke tri motory, vrátane najmodernejšieho s 48 V mild-hybridnou technológiou.

Zmenou prešiel aj dizajn interiéru nového X7, navyše dostupný je teraz al ako sedemmiestny. Namiesto tradičného kokpitu je tu teraz veľký a prehnutý displej v kombinácii s 12,3 palcovým prístrojovým štítom a 14,9 palcovým infotainmentom a novým softvérom BMW iDrive 8.

Poháňať kolos ako je X7 budú alternatívne tri moderné pohonné výkonné jednotky. Základom motorizácie sú dva trojlitrové radové šesťvalce. Prvým je benzínový xDrive40i s výkonom 280 kW/350 k a 540 Nm, druhým naftový xDrive40d s výkonom 259 kW/352 k a 720 Nm.

Vrcholom ponuky je benzínový osemvalec 4,4 litra M60i xDrive s výkonom 390 kW/530 k a 750 Nm krútiaceho momentu. Všetky tri pohonné jednotky sú vybavené 48 V mild hybridnou technológiou.

Elektromotor pohonnej sústavy s napätím 48V je v kompaktnom obale prevodovky. Dokáže vyvinúť krútiaci moment 200 Nm a do sústavy pridáva 9 kW. V systéme s xDrive40i dokáže elektromotor pri pomalej jazde poháňať auto aj v čisto elektrickom režime.

Modernizovaný podvozok BMW X7, najúspešnejšieho modelu značky BMW v luxusnej triede, využíva prepracovanú technológiu podvozka, ktorá zlepšuje jeho obratnosť a komfort. Adaptívne vzduchové odpruženie na oboch nápravách sa štandardne spája s elektronicky ovládanými tlmičmi.

V štandardnej výbave X7 M60i xDrive je aktívne riadenie a systém Executive Drive s aktívnymi stabilizátormi. Oba prvky sa na želanie dodávajú aj do modelov so 6-valcovými motormi v podobe balíka xOffroad.

Verzia X7 M60i xDrive má 21-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin a zadný diferenciál M Sport. Modely so 6-valcovými motormi majú štandardne "len" 20-palcové disky kolies. Na objednávku môže mať zákazník aj 23-palcové kolesá.

Komfort a bezpečnosť v novom X7 vylepšuje rozšírený výber automatizovaných jazdných a parkovacích asistenčných systémov. Napríklad predný predkolízny výstražný systém, ktorý znižuje aj nebezpečenstvo kolízie s cyklistami, chodcami či protiidúcimi vozidlami pri odbočovaní.

Nový X7 disponuje aktívnym systémom udržiavania rýchlosti s funkciou Stop & Go, aj systém Speed Limit Assist, ktorý sníma cestu a rozpoznáva semafory a dopravné značky s rýchlostnými obmedzeniami. Novinkou je aj funkcia výstrahy pri vystupovaní, ktorá upozorní posádku na riziko kolízie pri otváraní dverí.

Štandardne dodávaný parkovací systém je vybavený parkovacou kamerou Reversing Assist Camera a asistentom pri cúvaní. Na prianie dodávaný parkovací asistent Parking Assistant Professional môže prevziať šoférovanie a vycúvať s vozidlom na vzdialenosť až 200 metrov.

Na prianie si zákazník môže objednať na X7 navigačný systém BMW Maps, ktorý využíva technológiu cloud spolu so zobrazením navigačných pokynov pomocou rozšírenej reality Augmented View.

1-bmw-x7 2-bmw-x7 3-bmw-x7 4-bmw-x7 5-bmw-x7 6-bmw-x7
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
goodyear-compact
Goodyear uvádza na trh nový rad pneumatík Powerload, ktoré zvyšujú produktivitu práce, majú dlhšiu životnosť a znižujú prevádzkové náklady. Doplnené sú o významné moderné technológie, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre kompaktné kolesové nakladače a malé grejdre. Využívajú sa v stavebníctve, pri nakládke materiálov, v logistickej podpore, v poľnohospodárstve a aj pri úpravách terénu. Pneumatiky Goodyear Powerload zahŕňajú novú technológiu Smooth Guard, vrátane extra silnej a hladkej vrstvy gumy v oblasti ramien a bočnice. Tá pneumatikám nového radu prepožičiava maximálnu robustnosť a zvyšuje odolnosť proti rezným ranám a poškodeniu kostry, zároveň posilňuje konštrukciu bočníc, zvyšuje stabilitu a uľahčuje ovládateľnosť strojov. Dezén behúňa je inšpirovaný osvedčeným Goodyear TL-3A+. Pre Powerload bol upravený pre rozmer 18" a 20".
AAA-AUTO
Spoločnosť Aures, do ktorej siete patria AAA Auto Mototechna, Auto Diskont a Driverama, ponúka takmer 160 voľných pracovných pozícií. Nové personálne posily potrebuje vzhľadom na vysoký dopyt po jazdených autách a rekordný predaj v celej sieti svojich pobočiek. V prvom štvrťroku tohto roku sa v celom holdingu Aures predalo najviac vozidiel v porovnaní s rovnakým období roka počas 30-ročnej existencie spoločnosti. Nových pracovníkov si vyžaduje aj rozvoj pobočkovej siete spoločnosti Driverama, ktorá obchoduje online s jazdenými vozidlami v Nemecku. Aures spustil tiež vlastný talentový program, ktorého cieľom je hľadať nových manažérov priamo medzi vlastnými zamestnancami.
mini
Priaznivci a majitelia prémiových kompaktných automobilov značky Mini a starších klasických Mini sa počas posledného víkendu stretli na 29. ročníku Slovenského zrazu značky a užívali si tri dni príťažlivého programu v príjemnej rodinnej atmosfére a dobrej nálade. Spestrila ho aj navigačná rallye a turistické prechádzky cez unikátne Jánošíkove diery. Zraz majiteľov Mini sa konal v okolí Autocampingu Belá-Nižné Kamence, neďaleko Terchovej v malebnom Jánošíkovom kraji. Zúčastnilo sa ho 75 "miníkov" novej i pôvodnej staršej generácie zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Najvzdialenejší účastník bol z Maďarska a najstarším modelom Mini Marcos z 1968.