Na obzore elektrický Renault Showcar

Streda, 14 september 2022

Nezabudnuteľný model sedemdesiatych až deväťdesiatych rokov, ikonický Renault 5, slávi v tomto roku 50 rokov svojho zrodu. Francúzov obšťastňoval v rokoch 1972 až 1996 a právom ho možno zaradiť do zlatého fondu automobilky Renault.

1-renault-showcar

Renault 5 poznal celý motoristický svet. Paradoxné na tomto modeli je, že malý spočiatku trojdverový hatchback nevymyslel Francúz, ale Američan Bernard Hanon, ktorý pracoval za veľkou mlákou v pobočke Renaultu. Ako profesor newyorskej univerzity poznal čo sociálne slabšie vrstvy potrebujú.

Renault 5, malé európske auto, otvorilo éru malých áut. Tvorcovia tohto malého dvojpriestorového hatchbacku prevzali pri jeho navrhovaní niektoré komponenty zo zavedeného Renaultu 4.

Renault 5 bol už od svojho vzniku tak originálny, že na ceste bol nezameniteľný, takže ste si ho nemohli s ničím spliesť. Spočiatku používal motor s objemom valcov 782 cm3 s výkonom 36 koní. Luxusnejšia verzia Renault 5 TL mala motor s objemom 956 cm3 a výkonom 47 koní.

Keď sa v roku 1979 Renault 5 začal vyrábať aj ako päťdverový, pribudol nový motor s objemom 1108 cm3 s výkonom 45 koní, ktorý potom používal aj väčší Renault 8.

O Renault 5 bol vo Francúzsku enormne veľký záujem. Až taký, že v roku 1974 bol v domovskej krajine najpredávanejším autom, a v roku 1980 sa ho predalo takmer 240 tisíc exemplárov.

Neskôr sa Renault 5 postupne modernizoval. Vznikali modely so silnejšími a aj výkonnými turbomotormi. V roku 1996 sa výroba R5 úplne zastavila. Z ponuky ho vytlačil nový a tiež veľmi úspešný model Clio.

Renault sa na rok 2022, na päťdesiate výročie zrodu ikonického Renaultu 5, dlho pripravoval. Súčasťou osláv bude aj uvedenie nového zábavného a výkonného modelu showcar, ktorý Renault predstaví on-line 22. septembra 2022 a ktorý pripomenie jeho najlegendárnejšie športové verzie.

Veľkolepá 100 % elektrická reinkarnácia Renaultu 5 na showcar sa inšpirovala svetom videohier. Showcar bude spájať výnimočnú nevtieravosť s vysokým výkonom. Premiéru bude mať on-line 22. septembra 2022.

Nový showcar francúzska automobilka predstaví verejnosti na veľtrhu Chantilly Arts & Elegance Richard Mille 24. a 25. septembra. Výstavnú premiéru bude mať na autosalóne v Paríži, ktorý sa začne 17. októbra.

1-renault-showcar 2-renault5 3-renault5-prototyp2021
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
homola
Víkend seriálu TCR na Nürburgringu sa vinou extrémnej hustej hmly, dažďa a nízkych teplôt nevydaril. Piatok počas voľných tréningov bolo ešte pekné počasie, ale v sobotu od rána až do 17tej hodine sa všetky aktivity na okruhu postupne rušili a nekonala sa ani kvalifikácia a neodjazdili sa ani prvé sobotňajšie preteky. Ak by sa boli odjazdili, Homola by podľa piatkových tréningových výsledkov štartoval do druhých nedeľňajších pretekov z nádejného druhého miesta. Prvé a jediné preteky sa tak konali až v nedeľu. Náš jazdec štartoval z deviatej pozície na štarte. Pred nájazdom do štvrtej zákruty sa dostal do neprehľadnej situácie, došlo ku kontaktu s iným vozidlom a vážnemu poškodeniu jeho auta a z pretekov odstúpil. Z deviatich pretekov seriálu videl Homola cieľovú pásku len štyrikrát. V septembri sa jazdia predposledné preteky seriálu na talianskej Monze, kde Homola minulý rok vyhral. Hádam mu to tam vyjde!
aaa-auto
Predajcovia jazdených vozidiel sieti spoločnosti Aures – AAA Auto, Mototechna a Auto Diskont, ponúkajú rozsiahlejšie zľavy na automobily zo svojej ponuky. Letné zľavy sa týkajú takmer polovice ponúkaných vozidiel a dosahujú celkový objem šesťstotisíc eur. Zľavy sú reakciou na rast cien a na stagnáciu predaja v poslednom období. Snahou je podporiť trend spomaľovania rastu cien jazdených áut, preto pripravili väčšiu zľavovú akciu. Z celkovej ponuky 3500 vozidiel zlacnilo 1500 áut.
Bulik-Aragon
Piate preteky motocyklových majstrovstiev Španielska ESBK sa konali na okruhu Motorland v Aragónsku a zúčastnil sa ich aj 15-ročný slovenský jazdec Michal Búlik. Jazdil v triede Stock 600 v českom tíme New2 Project. V kvalifikácii si v početnom pretekárskom poli počínal veľmi dobre a obsadil pekné 14. miesto. V prvých pretekoch prešiel cieľom na celkovom jedenástom mieste a vo svojej triede Stock bol štvrtý. V druhých pretekoch došlo v piatej zákrute ku kolízii a pádu niekoľkých jazdcov pred ním, vyhnúť sa im už nedokázal, skončil v hromadnom páde a preteky nedokončil.